szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A vártnál mélyebb recesszió miatt leminősítette Magyarország hosszú futamú szuverén forint- és devizaadósi besorolását a Standard and Poor's nemzetközi hitelminősítő, a forint és a tőzsdei árfolyamok estek a bejelentés hírére, a kedvezőtlen kilátásokon csak az új kormány gyors felállása és határozott programja segíthetne.

Az S and P a befektetésre ajánlott sáv alsó szélére csökkentette hétfőn Magyarország hosszú futamú szuverén forint- és devizaadósi besorolását, arra hivatkozva, hogy romlanak a fő költségvetési és gazdasági mutatók, és az IMF és az EU pénzügyi védőprogramja is "véges". A forint árfolyama az euróval szembeni 309 forintról 311 forint fölé gyengült a bejelentést követően, és többhavi mélypontjáról valamelyest emelkedett a magyar szuverén adósságra köthető határidős biztosítási ügyletek (CDS) árjegyzése is a londoni kereskedésben.

Az MTI által megkérdezett elemzők szerint nem volt váratlan a leminősítés, és a további osztályzatrontás attól függ: feláll-e gyorsan egy határozott, új kormányzat, amelyik kellően hatékony, és hosszú távon is ható programmal tud előrukkolni.

© MTI - Soós Lajos
Ha az S and P az új szintről tovább rontja a hosszú futamú magyar adósosztályzatot, azzal Magyarország ennél a cégnél átkerülne a befektetésre ajánlott sávból a spekulatív, magas hozamú "BB" kategóriába, ahová jelenleg két EU-tagállam, Románia és Lettország tartozik.

Bajnai Gordon kormányfő-jelölt peogramját ugyan még nem ismertette, de bejelentette, hogy a következő hetekben egyeztetést kezdeményez a válságkezeléséhez hozzátenni tudó és akaró szakmai és politikai szervezetekkel, köztük az Országgyűlés valamennyi pártjával. Úgy fogalmazott, hogy "az előrehozott választás nem ördögtől való", de a válságkezelő kormány és az ország érdekét szolgáló, gyors és határozott lépesek végrehajtása mindaddig jobb megoldás Magyarország számára, mint bármi más, amit a program megvalósításához megvan a parlament felelős többségének határozott és nyilvánvaló támogatása. "Mindaddig és csak addig" - jelentette ki a miniszterelnök-jelölt. 

Lendvai Ildikó frakcióvezető szavaiból az derült ki, hogy Bajnai Gordon programjában 600 milliárd forintos kiadáscsökkentés is szerepel. A kormányfői posztra jelölt gazdasági miniszter a Népszava információja szerint az MSZP-frakció vasárnap esti ülésén programjáról elmondta: idén 150 milliárd forintos megtakarítási csomagra lesz szükség, amit jövőre 300-350 milliárd forintos további kiadáscsökkentésnek kell követnie.

A megváltozott belpolitikai helyzethez igazodva a parlament levette napirendjéről az egyes adótörvények és az azzal összefüggő egyéb törvények módosításáról szóló törvényjavaslatot. Az SZDSZ javaslatát 333 igennel 2 nemmel és egy tartózkodással szavazta meg a Ház. A két nemmel szavazó Veres János pénzügyminiszter és Keller László pénzügyi államtitkár volt.

A nap folyamán az Európai Központi Bank (EKB) elnöke, Jean-Claude Trichet minden érintettet eltanácsolt az euróövezet "túl korai, elhamarkodott" bővítésétől. Hangsúlyozva, hogy az euró bevezetése nem helyettesítheti a hazai (gazdaság)politikai kiigazítás szükségességét.

Más témákat érintve úgy vélte, az első negyedévben tovább romlott a gazdasági helyzet az euróövezetben. A bankmentő és gazdaságösztönző programok hatása nagyobb a vártnál, de a leküzdendő nehézségek is nagyobbnak bizonyulnak a korábbi várakozásnál, és aggodalomra adnak okot "protekcionista tendenciák", mondta az EKB elnöke.

Az OECD főtitkára, Angel Gurria szerint a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezethez (OECD) tartozó 30 gazdaság teljesítménye 4,3 százalékkal eshet vissza az idén és "lényegében változatlan" szinten marad jövőre. A szervezet legutóbbi előrejelzését novemberben publikálta, és abban még az idei évre a bruttó hazai termék mindössze 0,4 százalékos visszaesését jósolta az OECD-térségre. Gurria hozzátette azt is: az OECD-hez tartozó legnagyobb országokban a munkanélküliség jövőre megközelítheti a 10 százalékot. Hasonló mértékű rátát valószínűsítenek az elemzők Magyarországon is, miután a 2008. december és 2009. február közötti időszakban a munkanélküliségi ráta 9,1 százalék lett.

Hasonlóan rossz hírek érkeznek Oroszországról is, a Világbank szerint az orosz GDP idén 4,5 százalékkal marad el a tavalyitól, jövőre pedig stagnálhat. A Világbank becslése a fő számot illetően jóval borúlátóbb, mint az orosz kormányé, amely a GDP 2,2 százalékos csökkenésére számít.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!