szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

204 igen szavazattal, 8 tartózkodás mellett az Országgyűlés menesztette Gyurcsány Ferencet, és miniszterelnöknek választotta Bajnai Gordont, aki az MSZP és az SZDSZ támogatásával a harmadik köztársaság hetedik kormányfője lett. Immáron harmadszor fordult elő, hogy a négyéves parlamenti ciklust nem tölti ki a végrehajtó hatalom elsőszámú vezetője, de a kormányfőváltásra először kerülhetett sor konstruktív bizalmatlansági indítvány révén. A mai nap történései percről percre.

Most érkezett

Bajnai György Gordon az új kormányfő

Megszavazta a bizalmatlansági indítványt, és Bajnai Gordont miniszterelnökké választotta a parlament. A döntést 204 igen szavazattal, nem szavazat nélkül, 8 tartózkodással hozták meg. A bizalmatlansági indítvány elfogadása után Bajnai Gordon letette a miniszterelnöki esküt, és aláírta az erről szóló okmányt. A szavazás után Gyurcsány Ferenc hátraült a képviselők közé.

Bajnai György Gordon, Magyarország (legújabb) miniszterelnöke letette az esküt. Az eskü okmányát kézjegyével látja el, majd a prominens képviselőkkel - köztük Semjén Zsolttal, Navracsics Tiborral - és Sólyom Lászlóval fogott kezet.

Gyurcsány és Bajnai. Izgalmak Parlamenten belül és kívül. Kattintson a képre!
© Stiller Ákos
 

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3 4 5 6 7 8 9

Bajnai: nem az a kérdés, ki van hatalomban

A kormányfő-jelölt szerint megint csak arról van szó, hogy ki van hatalomban és miért van hatalomban, noha szerinte a kérdés az, hogy mire tudjuk használni a közhatalmat. Bajnai elmondta: a legitimitását a parlament többsége adja az új kormánynak. Ha ez a többség nincs meg, nincs értelme válságkezelő kormánynak. Megismételte, hogy most az országnak nincs ideje kampányra és "ígéretlicitre". "Azért vagyok itt, mert azt gondolom, hogy hazánkat veszély fenyegeti" - utalt a gazdasági válságra. A "karaktergyilkosság" szerinte őt sem fogja elkerülni. Emlékeztetett arra, hogy a Hajdú-Bétnek nem ő volt a vezetője, csak azt a céget vezette, amelyik többségi tulajdonban volt a cégben. Arra a bírálatra, miszerint sikertelen lett volna az eddigi munkája, közölte, hogy az általa vezetett ügynökség révén Magyarország hívott le elsőként pénzt az uniótól. Emlékeztetett arra is, hogy a (fideszes) vezetésű önkormányzatok közül több devizában adósodott el.

Szólt arról is hogy az ország többet költ, mint amennyit megtermel, ezért fontos, hogy olyan programok legyenek, amelynek révén Magyarország többet fog termelni. Az MDF felvetésére elmondta: egyetért azzal, hogy ne csak néhány hónapra szóló programja legyen az országnak, de szükség van rövidtávú programra is. Szerinte a válság egy leki folyamat, aminek a két ellensége a csodavárás és a reményvesztettség.   

Fodor: vannak, akik nem megoldást, hanem hatalmat akarnak

A parlamenti felszólalásokból kiderült, hogy jó néhányan, köztük a Fidesz is, nem a megoldást, hanem a hatalmat akarják - mondta a hozzászólásokat követő sajtótájékoztatóján Fodor Gábor. Az SZDSZ pártelnöke hozzátette, hogy a liberálisok viszont olyan megoldást keresnek, amely kiutat jelent a mostani válságból, és véleménye szerint ez a megoldás a válságkezelő kormány lehet.    

Úgy fogalmazott, hogy lehet az előre hozott választásokat is kérni, de a szabad demokraták azért álltak a válságkezelő kormány mellé, mert az nem jelentene több hónapos tétlenséget, hiszen akár már a jövő héten is elkezdhetnék a munkát.

Tüntetők a Kossuth téren

© Stiller Ákos

Varga Mihály: Bajnai eddig sikertelen volt

Mire lehetőség a válság? - kérdezi a fideszes politikus, utalva arra, hogy ezt a kérdést sok kormánypárti politikus manapság felteszi. Szerinte azonban a kérdés rossz, mert az MSZP-SZDSZ most lehetőséget vesz el az emberektől. Mint mondja, nem tudja, hogy Bajnainak milyen konkrét programja vam. Azt viszont tudja, hogy 2006 óta részt vett kormányzati munkákban, márpedig Bajnai eddigi munkáit Varga szerint sikertelenség kísérte. A Nemzeti Fejlesztési Ügynökségnél (NFÜ) számos szabálytalanság történt - emlékeztetett a képviselő. Szerinte Bajnai eddigi tevékenységéből semmilyen érdemlegeset nem tud felmutatni. Emlékeztetett arra is, hogy gazdasági miniszterként Bajnai 2008 nyarán még arról beszélt, hogy nincs sem gazdasági, sem szociális válság.

Mesterházy szerint az MSZP bátor

Mesterházy Attila szocialista frakcióvezető a Magyarok Nyilai kártyát húzza elő, mondván: a radikálisok támadásainak most csak a kormánypárt politikusai vannak kitéve, de holnaptól akár a fideszesek is. "Kétszáz hazafi ül körülöttem, aki nem csak a népszerűségi mutatót figyeli" - mondta Mesterházy, arra utalva, hogy szerinte az MSZP-nek megvan a bátorsága ahhoz, hogy "segítsen az országon".

Állatbefogók akcióban

Az Alkotmány utcából folyamatosan libákat dobáltak a tüntetők a rendőrkordon mögé, az állatok elszállítása érdekében a rendőrök állatbefogókat kértek a helyszínre, akik a libákat befogják és biztonságos helyre szállítják - áll a rendőrség közleményében.

Öt embert állítottak elő a Kossuth térről

Nem sokkal egy óra után a rendőrök - a BRFK tájékoztatása szerint - kordonozási feladatokat láttak el az Alkotmány utcában, amikor a tüntetők egy kisebb csoportja a többszöri rendőri felszólítás ellenére sem hagyta el a lezárandó területet.

Herényi: nem ismerjük Bajnai programját

Herényi Károly ma már független képviselő rögtön magyarázza, hogy ők valójában az MDF színeiben kerültek be 2006-ban az Országgyűlésbe. Szólt arról, hogy Bajnai programját nem ismerik, ezért azt javasolják a többi "független" MDF-es képviselőnek, hogy a szavazásnál tartózkodjanak. Nem akarják Gyurcsányt hatalomban tartani, de igennel sem akarnak szavazni, mert keveset tudnak Bajnai elképzeléseiről.

Kartellezett korábban a miniszterjelölt cége

Több mint tízmilliárdos kartellezés miatt szabtak ki hatalmas összegű, csaknem 700 milliós bírságot 2006-ban a jelenlegi gazdasági miniszterjelölt, Vahl Tamás akkori cégére, az SAP Hungary-ra - értesült a HavariaPress. Az informatikai vállalkozást az IBM-mel és egy harmadik céggel együtt marasztalta el három éve a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) egy 2004-es tender ügyében történt összejátszás miatt.

A cégnyilvántartási adatok szerint az SAP ügyvezetője ebben az időszakban végig Vahl Tamás volt, aki jelenleg a navigációs szoftverekkel foglalkozó Nav N Go ügyvezető igazgatója, és Bajnai Gordon gazdasági miniszterjelöltje. A versenyfelügyeleti vizsgálat akkori megállapítása szerint a három elmarasztalt cég titkos megállapodást kötött egymással több, 13 milliárd forint összértékű projekt együttes elnyerése érdekében. A közbeszerzési eljárás több magyarországi egyetem és kórház gazdálkodás-irányítási, illetve informatikai projektjét érintette, s a vizsgálat egyebek között azt is kiderítette, hogy a cégek két egyetem esetében közösen befolyásolták a pályázatok megfogalmazását, illetve tárgyalásokat folytattak a jelentősebb versenytársak távoltartása érdekében.

A versenytanács megállapítása szerint ebben az esetben a három vállalkozás magatartása a verseny korlátozását célozta, és nagy részben el is érte. A GVH a bírság mértékének megállapításakor az öt tender értékét vette alapul, így a két nagy cégre, az SAP-re és az IBM-re 690-690 milliós bírságot szabtak ki, s még a harmadik, kisebb vállalkozás is százmilliós nagyságrendű bírságot kapott.

1 2 3 4 5 6 7 8 9
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Draskovics belügyminiszter, Vahl Tamás gazdasági miniszter lehet

Újra belügyminiszter vezetheti az önkormányzatok ügyeit és a rendvédelmi szerveket - értesült a Népszabadság. A Bajnai-kormányban a tárcát az eddigi igazságügyi miniszter, Draskovics Tibor irányíthatja majd. A gazdasági tárca élére a lap információja szerint Vahl Tamás kerülhet.

hvg.hu Itthon

Gyurcsánnyal együtt Daróczi is távozik

Gyurcsány Ferenc az utolsó kabinetülésen elköszönt a kormány tagjaitól, azoktól is, akik a következőben nem lesznek benne és azoktól is akik szerepet kapnak majd - mondta Daróczi Dávid a kormányszóvivői tájékozatón. Azt is hozzátette: a leköszönő kormányfő jövőjét itthon, a "progresszív politika egyik szereplőjeként" képzeli, de "hátrébb lép".

Vélemény

Békesi: „hogy ősszel mi lesz, az a nagy kérdés”

Békesi László volt Kóka János vendége a Budai Liberális Klub legutóbbi összejövetelén. A nemrég feloszlott Reformszövetség szakértőjeként ismét reflektorfénybe került pénzügyi szakember egyebek mellett úgy látja: Nyugaton felerősödtek azok a protekcionista nézetek, amelyek nehezményezik a közép-kelet-európai országoknak adott nagymérvű támogatást. "Pedig ha magunkra hagyanak bennünket, az másfélmillió munkanélkülit és ötszáz forintos eurót jelentene."

Vélemény

Válságlélektani tippek kezdő politikusoknak

A Gyurcsány-kormány a krízismenedzsmentben is sikertelen volt. Képtelen volt megakadályozni, hogy a status quo fenntartásában érdekelt reformellenes csoportok uralják a közbeszédet, és egységfrontot képezzenek a változásokkal szemben.

MTI Itthon

Fricz Tamás nem szólalhat fel a parlamentben

Szili Katalin házelnök közölte: nem szólalhat fel a konstruktív bizalmatlansági indítvány jövő keddi parlamenti vitájában a Civil Összefogás Fórum, amely azért fordult az Országgyűlés elnökéhez, hogy felolvashassa petícióját a plenáris ülésen.

MTI Itthon

Gyenesei Bajnainál: "a labdamenet végét még nem látjuk"

Személyi kérdésekről nem volt szó, a beszélgetés szakmai jellegű volt - így értékelte újságíróknak Draskovics Tibor igazságügyi és rendészeti miniszter a Bajnai Gordon kormányfőjelölttel folytatott szerdai megbeszélését.

MTI Itthon

Fidesz-KDNP: döntés a mikéntről kedd délelőtt

A Fidesz és a KDNP ma délelőtt dönt arról, milyen formában utasítják el a bizalmatlansági indítványt, amely alapján Gyurcsány Ferenc helyére Bajnai Gordon kerül a miniszterelnöki posztra. Az MDF esetében elképzelhető, hogy a párt képviselői nem egyformán szavaznak majd.