Tetszett a cikk?

Az MSZP szavazóbázisa már felbomlott, a baloldali szavazókért most komoly vetélkedés folyik - mondta Giró-Szász András politikai elemző, a Századvég Alapítvány igazgatója az InfoRádió Aréna című műsorában. A műsor másik vendége Török Gábor politológus, a Vision Consulting igazgatója volt.

A baloldal összeomlás közeli állapotba került az európai parlamenti választások után, nagyjából, mint 1994-ben a jobboldal  - mondta Török Gábor az Inforádió Aréna című műsorában a szocialisták EP-választási kudarca kapcsán. 2009-re a magyar pártrendszer változásának lehetősége teremtődött meg, és politikai helyezkedésektől függ az, hogy vajon ebből valaki tud-e profitálni. Eldöntetlen az a kérdés, hogy mi lesz az egykori MSZP-szavazókkal, és ennek a szocialista kongresszusnak is az egyik tétje az lehet, hogy az MSZP képes lehet-e megállni lefelé a lejtőn vagy sem – mondta az elemző.

Giró-Szász András szerint az MSZP szavazóbázisa már felbomlott, sőt, az a törzsmag is erősen erodálódott, és akár több csoportra is oszlik, amelyre a párt eddig mindig számíthatott az elmúlt húsz évben. A következő időszak nagy kérdése a szocialista párt szempontjából az, hogy a párt felbomlik-e, vagy belső megújulást fogunk látni, amiben belső hatalomátvétel lezajlik. A baloldali szavazókért elég komoly vetélkedés folyik most – tette hozzá.

"Az EP-választásokon elért eredmények mögött az erős elitellenesség, pontosabban valami újra vágyás is meghúzódott, például a Jobbikra adott szavazatokban én nemcsak a klasszikus dolgokat, a retorikát, a stílust látom, hanem egyszerűen az újdonság erejét is, ahogy ez az LMP-nél is megmutatkozott, sőt, talán még Bokros Lajos is profitált valamit ebből az újdonságérzetből" – fogalmazott Török Gábor. Egyre több szavazó keresi a pártját, ráadásul olyan szavazó, akinek azért nincs pártja, mert 2006-ban a baloldalra szavazott, de számára hiteltelenné váltak azok a pártok, az MSZP és az SZDSZ, és lehet, hogy részben az MDF is, amelyekre a voksát adta.

Giró-Szász szerint tíz hónap múlva a jelenlegi ellenzék fog azzal szembesülni, hogy amennyiben nem új elképzelésen alapuló kormányzati cselekvést és kormányzati munkát kezd el, akkor pillanatok alatt vele szemben is megfogalmazódnak majd azok az indulatok, amelyeknek egyértelmű negatív célpontja a jelenlegi MSZP.

Annyit tennék hozzá, ha körülnézünk a régiónkban, akkor olyan jelenségeket láthattunk, amelyek Magyarországon eddig ismeretlenek voltak. A pártrendszer gyorsan változott, új politikai erők jöttek létre, és akár választásról választásra is jelentős volt, ha nem is a blokkok közötti, de a blokkokon belüli mozgás, a választói illékonyság - tette hozzá Török.

Forrás: Inforádió

 

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

Egy a zászló? A Fidesz-álom vége

Bármilyen eszközzel is próbálkozott a Fidesz, nem sikerült magához csalnia a Jobbik szavazótáborát. Ez, amellett, hogy az egységes jobboldal stratégiájának kudarcát jelenti, teljesen új válaszokat igényel a Fidesztől. Az őket övező elvárásokat azonban éppen saját maguk növelték olyan szintre, hogy csalódást okozhatnak. Krekó Péter politikai elemzőt kérdeztük.

Itthon

Itt a Jobbik. Ébredjetek, magyarok!

„Nem történt semmi különös az EP-választáson. Ahogy ez másutt is lenni szokott, alacsony részvétel mellett a tét nélküli választáson a kormánypárt(ok) rosszul szerepelt(ek), az ellenzék meg győzött; jól ment a kispártoknak és az extrémistáknak.” Na, ezt nehogy elhiggyük. Fontos és jelentős kihatású dolgok történtek tegnap.

hvg.hu Itthon

Bajnai-program: megértik a szocialisták, vagy csak megszavazzák?

Kellően markáns program-e a Bajnai-kormány csomagja ahhoz, hogy kicsit rendbehozza a szocialisták megtépázott népszerűségét? Ígér-e annyi eredményt, hogy bátran hivatkozzanak majd rá a jövő évi választási kampányban? És ha így tesznek, mennyire zavarja majd őket ebben az a tény, hogy ez nem az MSZP programja? Krekó Péter politikai elemzőt kérdeztük.

hvg.hu Itthon

Sólyom nehezíti az új kormány indulását

Sólyom László bejelentette, hogy az előrehozott választásokat tartja a legjobb megoldásnak a jelenlegi politikai helyzetben, konstruktív bizalmatlansági indítvány szerinte a "legkevésbé demokratikus" eszköz. A hvg.hu által megkérdezett politikai elemző szerint ha létrejön egy új kormány, akkor azt a Sólyom- nyilatkozat politikailag már előzetesen meggyengítheti.

Itthon

Mit kajál a Jobbikon a magyar társadalom?

Társadalmi értelemben törvényszerű volt-e a Jobbik áttörése az EP-választáson, vagy derült égből villámcsapás? Szociológusok szerint legfeljebb a siker mértéke meghökkentő, de a ténye semmiképpen sem. Legtöbbjük a cigányellenességben találta meg az eredmény kulcsát, de akad olyan is, aki a politikai fősodor érzéketlenségével hozza összefüggésbe a Jobbik nagy ugrását.