szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A várakozások szerint Pintér Sándor lesz a második Orbán-kormány belügyminisztere, csak úgy, mint 1998 és 2002 között. Személye akkor is, most is, ellentmondásos értékelések születtek. Úgy tűnik, Orbán Viktor bizalma töretlen az egykori országos rendőrfőkapitányban, tőle várja a gyors és hatékony rendteremtést.

A választások előtt már voltak előjelei hogy a 62 éves Pintér Sándor nagy eséllyel indul a belügyminiszteri szék megszerzéséért. A volt főrendőr ugyanis a választás első fordulója előtt két héttel vált meg cégétől, a Civil Biztonsági Szolgálat Zrt-től (CBSZ). A CBSZ-t  egy év elején alapított,  addig ismeretlen vállalkozás, a Prostasia Zrt. vagyonvédelmi cég vásárolta meg.

Pintér érdekeltségében maradt azonban többek közt a mezőkövesdi székhelyű Immobil 2000 Kft., amely 2007-ben igen jutányosnak tűnő áron, ötmillió forintért vette meg a helyi laktanyát a borsodi település önkormányzatától. A laktanya területére volt bejegyezve a CBSZ fióktelepe is. Az Immobil 2000 működésével kapcsolatban ismeretlen tettes ellen nyomoz a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Rendőr-főkapitányság. A gyanú  sikkasztás, ugyanis a cég állítólag egy felszámolás alatt álló kft olyan dolgait értékesítette, amelyek nem tartoztak a cég vagyonába.
 
"Tudok egy embert Balázskám” – állítólag így ajánlották Horváth Balázs egykori belügyminiszternek a figyelmébe 1990-ben a taxisblokád megoldására a gépészmérnöki tanulmányait végző, majd gépkocsivezetőből megyei főkapitány-helyettessé avanzsált Rendőrtiszti Főiskolát és jogi egyetemet is végzett Pintér Sándort.  Az akkori Pest megyei főkapitány-helyettesnek az Antall-kormány mellett való kiállását azzal hálálták meg, hogy Budapest főrendőrévé nevezték ki. Innen egy év múlva egyenes út vezetett az Országos Rendőr-főkapitányság élére, ahol öt évet töltött.

Pintér főrendőrként 1991 októberében megígérte, hogy „a budapesti Belvárost meg fogják tisztítani a pénzváltóktól, a prostituáltaktól és a homoszexuálisoktól.” Később ennél nagyobb feladatokkal kellett megbirkóznia. 1998-ban a civil szférából – az OTP Bank igazgatóságából – belügyérként visszatérő Pintér Sándortól a robbantás-sorozat megszűntetését várták el. Pedig két évvel korábban pont emiatt menesztette őt Kuncze akkori belügyminiszter, arra hivatkozva, hogy nem tudta megakadályozni a robbantásokat. Belügyminiszterként teljesítette a kívánalmakat, ám az soha nem derült ki, hogyan érte el, hogy a leszámolások hirtelen abbamaradjanak.

A második belügyminiszteri ciklusa előtt álló Pintér Sándort több üggyel kapcsolatba hozták, de egyikben sem bizonyult be felelőssége vagy bűnössége. Sőt, amikor Zemplényi György, volt úszószövetségi elnök hamis okmányokkal való hazatérése miatt közokirat-hamisítással vádolták meg 1996-ban, a bíróság ártatlannak mondta ki a volt főkapitányt.

A magát korábban – egy interjúban – közepes köztisztviselőként jellemző Pintérre ismét rendteremtés vár mind a rendőrség, mind a titkosszolgálatok terén. Kérdés, hogy milyen területeken és miből, hiszen a Fidesz a választási kampány során a „három csapás” és a háromezer új rendőr hangoztatásakor kerülte ezek anyagi vonzatainak említését. Nyilván a keménykezű vezetőként ismert Pintér Sándor kiharcolja a testületnek a változtatások árát.

Az új kormánytól sokat várnak a rendészet területén, de annak végrehajtását nem tartják egyszerűnek. Egy rendőri vezető szerint amennyiben a munkamániás Pintért megnevezik belügyminiszternek, biztosan számíthatnak arra, hogy egyik értekezlet követi, majd a másikat, s komoly elvárásoknak kell megfelelniük.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!