szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Jobbik arra kéri a köztársasági elnököt, hogy ne írja alá a kisebb önkormányzati képviselő-testületekről szóló törvényt, hanem kérjen előzetes normakontrollt a jogszabályról. Az ellenzéki párt szerint antidemokratikus torzulásokat eredményez, ha életbe lép az új szabályozás.

A Jobbik több országgyűlési képviselője hétfőn egy temetési autóval érkezett a déli harangszó ideje alatt a Sándor-palotához, amelynek tetejére egy koszorúval is ellátott koporsót tettek. A jármű elé egy molinót feszíttetek ki, amelyre az volt írva: "Önkormányzatiság - élt 20 évet". Gyöngyösi Márton frakcióvezető-helyettes a Köztársasági Elnöki Hivatal előtt az önkormányzatiságot temető performansszal összekötött sajtótájékoztatón úgy fogalmazott: a Fidesz a győztes mindent visz elve alapján, alkotmányellenesen, úgy módosítaná már idén ősztől a helyhatósági választásokat, hogy ellehetetlenítené a civileket és a kisebb pártokat.

A képviselő felhívta a figyelmet arra, hogy a többszörösére emelné a kormányzó párt a jelöltállításhoz szükséges ajánlószelvények számát, a szelvénygyűjtési időtartamot lerövidítené és emelné a bejutási küszöböt. Gyöngyösi Márton szerint a tiszta civil, vagy szakmai alapon történő szerveződéseket akarják ezzel felszámolni, amely antidemokratikus torzulásokat eredményez. A Jobbik az államfőnek címzett petícióban - amelyet Hegedűs Lorántné országgyűlési képviselő olvasott fel - azt kéri: a múlt kedden elfogadott törvényjavaslatról Sólyom László kérjen előzetes normakontrollt, "különben a 20 ével ez előtti pártdiktatúra fog ismét életbe lépni". Az Országgyűlés név szerinti szavazás során fogadta el a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek választásáról szóló törvényjavaslatot, amely alapján már idén ősztől kisebb létszámúak lesznek az önkormányzati képviselő-testületek. A név szerinti voksolást a Jobbik kérte.

A képviselők közül 258-an szavaztak igennel, 93-an nemmel. Az előterjesztésre igennel szavazott a Fidesz- és KDNP-frakció, az MSZP és a Jobbik képviselői viszont elutasították azt. A zárószavazáson nem vettek részt a Lehet Más a Politika (LMP) képviselői, mert nem értenek egyet a törvénnyel. A kihirdetése napján hatályba lépő jogszabály rögzíti, hogy az új szabályokat már a helyi önkormányzati képviselők és a polgármesterek 2010-es általános választásán alkalmazni kell.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!