szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

- Kilenc ember meghalt, százharminc megsérült, miután az Ajka melletti timföldgyár tározójának átszakadt a gátja és egymillió köbméter vörösiszap zúdult a környező Devecser, Kolontár és Somlóvásárhely településekre. Később kiürítették Kolontárt, mert megroggyant az átszakadt gát. A falu elé öt méter magas védőgátat emeltek.

- Elrendelték az alumíniumüzem leállítását, de október 15-én késő délután újra megindult a termelés az 1100 embernek munkát adó vállalat timföldgyárában.

- A vállalat képviselői szerint ők nem hibáztak. Orbán Viktor október 11-én a parlamentben bejelentette, hogy őrizetbe vették a Mal Zrt. vezérigazgatóját, és a vállalatot állami felügyelet alá vonják. A rendőrség a vállalatvezetőt azzal gyanúsítja, hogy a cég katasztrófatervében elmulasztotta kidolgozni, mi a teendő gátszakadás esetén, az igazgató szerint azonban ezt semmilyen hatóság nem is kérte tőle soha. A vezérigazgatót szerdán a bíróság szabadon engedte. Október 15-én meggyanúsították a vállalat műszaki szolgáltatási igazgatóját, Deák Józsefet is.

- A vörösiszap - a timföldgyártás mellékterméke, a visszamaradó szemcsék lúgos vízzel keveredő elegye - maró hatású anyag. Megszáradva, por alakban a légutakba jutva irritációt okoz.

- A lúgos víz a Torna patakon keresztül a Marcalba került, amelynek élővilágát kipusztította.

A képekre kattintva megnézheti galériáinkat, alattuk pedig legfrissebb híreink sorakoznak.

Most érkezett

A katasztrófa top hír a CNN weboldalán

Az ötödik legolvasottabb hír a CNN weboldalán a magyarországi katasztrófa.

Nagyítás-fotógalériánk a vörösiszap katasztrófa képeivel. - Kattintson a képre!
Nagyítás-fotógaléria a katasztrófa utáni helyreállítás képeivel

Percről percre
Sorrend megfordítása

1
39 40 41 42 43
51

Kolontár határában még az eltűntek után kutatnak

Munkatársaink Ajka felé mennek Kolontárról, s a Torna folyó feletti hídon gipsz nyomait látták. Kolontár határát lezárták, ott még az eltűntek után kutatnak.

Tilos a szennyezett élelmiszer fogyasztása

A szennyeződött élelmiszerek és takarmányok fogyasztásának megtiltásáról, az előzetes kárfelmérés megkezdésének elrendeléséről, valamint a településeken a szennyező iszap összegyűjtéséhez közhasznú munkások és települési erők igénybevételének szorgalmazásáról döntött a Veszprém Megyei Védelmi Bizottság a kolontári vörösiszap-tároló gátszakadása miatt - közölte a Belügyminisztérium Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatósága (OKF).

Még nincs lúgos víz Mórichidán

A Marcal hídján ugyan kifüggesztette a körjegyző a figyelmeztetést, hogy senki ne érintkezzen közvetlenül a vízzel, de egyelőre még a vörösiszap-szennyezés előszele sem ért a Győr-Moson-Sopron és Veszprém megye határánál fekvő faluba. A híd mellett a katasztrófavédelem fél tucat munkatársa várakozik, rendszeresen mérik a víz pH-értékét, de az még mindig semleges. Egyelőre negyven tonna gipsz érkezett a faluba, amelyet a híd lábához lapátolnak, hogy a szennyezés jelentkezésekor onnan majd tűzoltófecskendővel juttassák a vízbe. Így kívánják csökkenteni a szennyezett víz lúgosságát a mostani, a felső szakaszon 13 körüli erősségről legalább 10-esre (a semleges érték 7). Egyelőre még csak becsülni tudják, pontosan mikor ér ide a szennyező áradat.

További légifelvételek az iszapkatasztrófa helyszínéről

Az vörösiszap-áradat három települést - Devecser, Kolontár, Somlóvásárhely - öntött el. Újabb légifelvételek a helyszínről.

Egymilliós segély

Az MSZP európai parlamenti delegációja egymillió forintot ajánl fel az áldozatok családjainak megsegítésére, és részvétét fejezte ki az elhunyt áldozatok hozzátartozóinak. A párt európai parlamenti delegációja budapesti irodájának eljuttatott közleménye szerint kezdeményezték, hogy az Európai Parlament szerdai plenáris ülésén Jerzy Buzek házelnök az intézmény nevében fejezze ki szolidaritását a hozzátartozókkal.
   

MAL-vélemény: nem mérgező a vörösiszap

A MAL Zrt. szerint természeti katasztrófa történt, tárgyalnak a biztosítóval, és 30 millió forintot ajánlottak fel a károsult településeknek. A környezetvédelmi államtitkár által említett 10 milliárd forintos kárt pedig túlzónak tartják.

Állítólag hetek óta pletykáltak a szivárgásról

Helyi pletykák szerint már hetek óta arról beszéltek a környéken, hogy szivárog a tározó. Ezt annak kommentálásaként mondták lapunk munkatársának, hogy a cég vezetői úgy nyilatkoztak: az átszakadás előtt egy órával sem észleltek semmi problémát.

Hogyan kell tárolni a vörösiszapot?

A zagytározókra vonatkozó előírások eltérőek lehetnek, befolyásolhatják ezeket a létesítmény méretei és tulajdonságai, a benne található hulladék mennyisége és minősége - fizikai és kémiai tulajdonságaival együtt -, a terület topográfiája, a tárolt zagy árhullámának csillapítására alkalmas tulajdonságai - hívták fel a figyelmet vízügyi szakemberek.

A veszélyhelyzet elmúlt

Navracsics Tibor azt mondta lapunkak a helyszínen, kiemelt nyomozás lesz az ügyben. Pintér Sándor pedig úgy fogalmazott: neki sikerült elérnie egész nap a MAL vezetőségét, együtt tudtak működni. Illés Zoltán azt jelentette be, hogy ő személyesen állítatta le a timföldgyárban a munkát. Azt is bejelentették, hogy a konkrét veszélyhelyzet elmúlt.

Legközelebb délután 4-kor ülnek össze az érintett döntéshozók BUdapesten, Orbán Viktor közreműködésével, majd este 7-kor Devecserben lesz egy ülés.

 

1
39 40 41 42 43
51
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!