szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az első Orbán-kormány indította el az első PPP-beruházást - emlékeztet csütörtöki cikkében a Világgazdaság. Orbán Viktor az elmúlt héten jelentette be, hogy kudarcnak ítélik a PPP-beruházásokat, s újabb szerződést nem kötnek.

Az első Orbán-kormány kötötte az első PPP-konstrukcióban megkezdett beruházást Magyarországon, a megállapodás a Demján-féle Trigránit csoporttal született a Művészetek Palotájának megépítésére - emlékeztet a Világgazdaság mai száma. A lap felidézi, hogy a beruházás az eddigi legdrágább volt, még idén is 9,5 milliárd forintos tételt jelent a költségvetésnek, 3035-ig pedig részletekben további 166 milliárdba kerül. Mióta 2005-ben elkészült, a Művészetek Palotájának finanszírozása folyamatosan változik.

2001 októberében az Orbán-kormány a PPP-beruházást a recesszió elleni kormányprogram részeként említette.

A miniszterelnök hétfőn a parlamentben már úgy fogalmazott, hogy az állam működését „meg kell tisztítani a magánérdektől”, ezért tarthatatlan az úgynevezett PPP-rendszer. Megismételte múlt heti bejelentését, miszerint felülvizsgálják a PPP-beruházásokat, azonnal felfüggesztik a szerződéskötéseket.

A Public Private Partnership (PPP) az Egyesült Királyságból származó befektetési forma, amelyben az állami közfeladatokat magántőke bevonásával valósítják meg. Ennek során az állam nem költségvetési pénzekből viszi véghez a beruházásokat, hanem azanyagi terheit és a vele járó kockázatot bizonyos keretek között „kitelepíti" a magánbefektetőre és annak üzleti partnereire. Az államot a beruházás működtetésével, karbantartásával járó költségek terhelik. Az állam anyagi terhei 5-30 éves időszakra lebontott fizetési kötelezettségként jelennek meg.

Jelenleg több PPP-beruházást is felülvizsgálnak. Közéjük tartozik a kiskunfélegyházi sportcsarnok, több vidéki uszoda és tornaterem, a szombathelyi és a tiszalöki börtön, vidéki főiskolák és egyetemek, autópálya-építések (M5-ös, M6-os) és olyan kulturális beruházások, mint például az MTV-székház.

Három előkészítés alatt álló PPP-beruházás leállítását javasolta a fejlesztési minisztérium a Nemzeti Erőforrás Minisztériummal együttműködve. Az egyik ilyen az Erkel Színház, ahol egyetlen beruházó szállt volna be, s a tulajdonosi háttérben offshore cégek is álltak, a beruházás pedig nagyjából a reálisnál háromszor magasabb áron valósult volna meg. Már a közbeszerzési eljárás eredményhirdetésekor állították le a Nemzeti Kiválóságok Kollégiumának beruházását, s a minisztériumok szintén nem javasolták a Magyar Nemzeti Múzeum mélygarázsának PPP-konstrukciós kialakítását.

Több szakértő ugyanakkor úgy véli, a jól előkészített PPP-beruházások jók, ahol pedig problémák voltak - például az M6-osnál -, az nem a konstrukció hibája.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Karrier

Felsőoktatási intézmények: több a hitel, mint a vagyon

Négy vidéki felsőoktatási intézmény olyan súlyos terheket vállalt magára a magántőke bevonásával megvalósított, úgynevezett PPP-beruházásokkal, hogy azok komolyan veszélyeztetik az iskolák működését – írja pénteki számában a Magyar Nemzet a Nemzeti Vagyongazdálkodási Tanács (NVT) számára a felsőoktatási intézmények beszámolóiból készített elemzésből.

hvg.hu Világ

Szlovákiában is leállnak a PPP-sztrádaprojektek

Tízmilliárd koronát (332 millió euró) spórol az állam az autópályák PPP projektjeinek leálításával - állítja a TASR hírügynökség és a pozsonyi Új Szó Ján Figel közlekedésügyi minisztert idézve.

MTI Itthon

Beszakadt M6-os: átvilágítják a PPP-szerződéseket

Vizsgálják az M6-os autópálya burkolatának beszakadása okait, ezzel együtt a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium megkezdi a köz- és magánszféra partnersége (PPP) szerződések teljes átvilágítását, mert azok az állam számára előnytelenek - közölte a minisztérium kedden.

HVG Karrier

Több sebből véreznek az egyetemi PPP-projektek

Jócskán megugrott a felsőoktatási intézmények törlesztőrészlete a ppp-konstrukcióban elkészült beruházások után. Ők fizetik ugyanis az árfolyamváltozás miatt megemelkedett bérleti díjak nagyobbik részét.

MTI Gazdaság

A kormány megszünteti a PPP-t

A kormány október 1-jével hatályon kívül helyezi az állami és a magánszektor közötti fejlesztési, illetve szolgáltatási együttműködés (public-private partnership - PPP) újszerű formáinak alkalmazásáról szóló, 2007. februárban hozott határozatot, az erről szóló döntés a csütörtöki Magyar Közlönyben jelent meg.

MTI Gazdaság

A fejlesztési minisztérium leállít néhány ppp-konstrukciót

A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium a ppp-konstrukciós, előkészítés alatt álló fejlesztés leállítását javasolta az Erkel Színház, a Nemzeti Kiválóságok Kollégiuma és a Magyar Nemzeti Múzeum mélygarázsa esetében – nyilatkozta a Magyar Nemzetnek Hegmanné Nemes Sára, a tárca ppp-felügyeletért felelős államtitkára.

MTI Gazdaság

ÁSZ: nem volt verseny a ppp-s sportberuházásoknál

Elmaradt a verseny az iskolai sportcsarnokok és tanuszodák ppp-konstrukcióban történt építése során, így azok drágábbak lettek a vártnál, az üzemeltetést pedig a privát cégektől átvették az önkormányzatok – hangzott el az Állami Számvevőszék.

MTI Gazdaság

Egy időre leállnak a sztrádaépítések

Egy időre leállnak az állami és magánerőből megvalósuló (PPP) autópálya-építések, az útfejlesztéseket pedig uniós forrásból finanszírozzák - írja a szerdai Népszava.