szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A baloldalon hiányzik a kudarccal való szembenézés, miközben a régi bajok megmaradtak, ráadásul a Fidesz olyan társadalompolitikába kezdett, amivel a szocialisták nagy része is egyetért - mondta Tölgyessy Péter elemző az Mr1-Kossuth rádiónak adott interjújában.

A hazai közélet jelenlegi állapotát nem csupán a Fidesz ereje, hanem legalább ennyire a hagyományos magyar baloldal bukása és valamennyi ellenzéki párt erőtlensége magyarázza. A szocialisták nemrégen még megingathatatlannak látszó társadalmi beágyazottsága megbicsaklott, a pártot legbiztosabb törzsközönsége is elhagyta - mondta Tölgyessy Péter az Mr1-Kossuthon hétfőn reggel sugárzott interjúban.

Az MSZP hívei közt akadnak igen alacsony és nagyon magas társadalmi státusú emberek, egyformán ott vannak mögötte az új magyar kapitalizmus legnagyobb nyertesei és vesztesei - fogalmazott az elemző, aki szerint Horn Gyula még pontosan tudta, hogy a kisemberek millióinak kielégítése nélkül nem nyerhet választást.

Nem pusztán politikusi rövidlátás, hanem mélyebb szerkezeti okok, a szocialisták támogatóinak legfőbb vágyai vezettek az állandó állami túlköltekezéshez, és utána a megszorításokhoz - fejtegette Tölgyessy, hozzátéve, ezek egyre rövidülő és fájdalmasabb ciklusai viszont mindjobban lejáratták a reform gondolatát.

Előbb a jobboldal által elvitatott választói felhatalmazását megerősíteni akaró Medgyessy Péter kezdett mértéket nem ismerő osztogatásba, majd Gyurcsány Ferenc indított doktriner, felülről való modernizációs kísérletet. Ám kényszerűen megszorításokkal párosított civilizátori missziója végképp összeroppantotta a baloldal választói támogatottságát - mondta az elemző. A szocialista képviselőcsoportig érő korrupciós ügyek csak még átélhetőbbé tették a szocialista politika bajait a legszélesebb választóközönség számára - tette hozzá.

A koalíciókötés után az SZDSZ mindjobban a baloldal egyik frakciójaként politizált. Az SZDSZ megalapítói - a pártot egykor vezető Tölgyessy szerint - mindig is irtóztak a tradicionális elitek vezette Magyarországtól, hazánk felemelését sosem szerves fejlődéssel, hanem a magyar ugar szabályos felszántásával képzelték el, többségük igazán sosem értette az ország reményeit, azoktól inkább szorongott. A kilencvenes évek elején még igencsak befolyásos, ám önreflexióra mind képtelenebb baloldali véleményirányítók társadalmi hatóköre egyre inkább beszűkült. Többségük hatása mára megáll szubkultúrája végénél - mondta az elemző.

A baloldal még csak most tápászkodik fel a szédítő bukásból, mondja Tölgyessy, rámutatva, hogy az MSZP-SZDSZ kormánykoalíció 1994-es közönségének nagyobbik fele a baloldali értelmiségben olyannyira megvetett jobboldalra szavazott, ráadásul a kétharmados többség a magyarok régi álmainak megfelelően olyan társadalompolitikába kezdett, amivel a szocialisták jelentős része is valójában egyetért. A Fidesz első parlamenti előterjesztéseire az MSZP igencsak zavarodottan reagált.

Az MSZP együtt maradt, a szocialisták meghatározó emberei ugyanis jobbára tudják: számukra nincs élet a pártjukon kívül. A baloldal pontosan azt teszi, amit választási vereségei után a Fidesz: módszeresen kerüli a bukásának okaival való szembenézést, és igyekszik belefeledkezni ellenfele hibáinak bírálatába. Ennek eredménye, hogy míg az önkormányzati választásokon a másik két ellenzéki párt számottevően rontott tavaszi eredményén, addig az MSZP alkalmatlan kampánya ellenére öt százalékponttal növelte támogatottságát.

Ősszel már a szocialisták voltak egyértelműen a második párt. Ismét megmutatkozott, létezik a „politikai közlekedőedények egyfajta törvénye”: a nagyobb szintkülönbség, a nagyobb politikai távolság általában több energiát ad. Csakhogy ezzel a baloldal gondjaiból még semmit sem oldott meg - szögezi le Tölgyessy, aki szerint a szocialisták csak annyira erősödtek meg, amennyire orbán Viktornak ez még előnyös.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

Tölgyessy: nehéz döntések várnak a győztesekre

A Fidesz az önkormányzati választásokon olyan arányban győzött, ami a nyugati világ versenyző többpártrendszerében egészen kivételes - értékelte az önkormányzati választások eredményét Tölgyessy Péter az MR1-Kossuth Rádiónak.

hvg.hu Itthon

Tölgyessy: közvetett megszorításokkal él a kormány

Bár Orbán Viktor szótárából hiányzik a megszorítás kifejezés, az új kormány bőven él a közvetett megszorítások eszközével - mondta Tölgyessy Péter elemző, egykori Fidesz-képviselő a Magyar Rádió 180 perc című reggeli műsorának.

hvg.hu Itthon

Tölgyessy: alkotmányunk technikai értelemben tákolmány

A miniszterelnök tervei szerint már jövő márciusra új alkotmánya lehet az országnak. A győztes élni akar a kétharmadával, az új rendszerhez új alkotmányos kereteket szabna, bár lehet: a régi jobb lenne - mondta Tölgyessy Péter elemző az MR1-Kossuth hétfő reggeli adásában.

hvg.hu Itthon

Tölgyessy: inkább a 98 százalékos adó ütközik a jóerkölcsbe

A hamarjában előkapott alkotmánymódosítás nem pusztán az Alkotmánybíróság egyetlen döntése ellen szól; Orbán Viktor miniszterelnök ténylegesen gazdaságpolitikájának lényegét félti az Alkotmánybíróságtól - mondta az MR1-Kossuth rádió kedd reggeli műsorának nyilatkozó Tölgyessy Péter.

hvg.hu Itthon

Tölgyessy: Orbán nem keleti széltoló módjára politizál

Fájdalmas többletterhek nélkül teljesülni tetszik a magyarok megannyi régi vágya: részben a külföldi tőkére kivetett különadó fedezi az érdemi hazai személyi jövedelemadó-csökkentést. Csakhogy lehetséges-e ingyenebéd a világkapitalizmus rendjében? - kérdezi Tölgyessy Péter elemző az MR2-Kossuth honlapján megjelent interjúban.

MTI Itthon

Tölgyessy: Orbán "kivágta magát" a bajból

Tölgyessy Péter szerint Orbán Viktor "kivágta magát" a bajból, kedden bejelentett programjának főbb elemeit "felállva tapsolják meg" az emberek, miközben azt piaci elemzők is üdvözlik.

hvg.hu Itthon

Tölgyessy: nem okos megszorongatni az ellenzéki sajtót

A BBC-modellel szakítva a törvényhozó gyengíti a közszolgálati média intézményeinek önállóságát, annak vezetőit folyamatos médiatestületi kontroll alá helyezi - jellemezte a kormány médiapolitikáját Tölgyessy Péter.