szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A hivatalos kommunikáció szerint még nem döntötték el, hol fogja aláírni Schmitt Pál köztársasági elnök az új Alkotmányt.

A parlament sajtóosztálya, a köztársasági elnök hivatala és a Miniszterelnökség sajtóosztálya is csak annyit tudott közölni az Alkotmány aláírásának helyszínéről és körülményeiről: amint lesz döntés, azonnal közlik, egyelőre nem tudják. Azzal kapcsolatban sem tudtak felvilágosítást adni, hogy milyen tervezett programja lesz az eseménynek.

A válaszok azért is furcsák, mert bár az alkotmányozás folyamata viharos,  vitákkal terhelt, s még azt sem tudni, tulajdonképpen ki nyerhet vele, az a forgatókönyv azonban már biztosnak tűnik: április 18-án lesz a zárószavazás, 25-én pedig ünnepélyes keretek között írják alá az új alaptörvényt.

Schmitt Pál korábban, országjáró turnéja egyik állomásán, Cserkeszőlőn március végén úgy fogalmazott: azt szeretné, ha az aláírás ünnepélyes és méltó helyen lenne, amire majd az emberek szívesen emlékeznek, de a helyszínről a parlament dönthet majd. Elsősorban Szent Istvánhoz kötődő városok azok, jöhetnek szóba: Esztergom, Székesfehérvár, illetve a Parlament épülete - fogalmazott, de azt is hozzátette: találgatásba nem megy bele, "bízik az Országgyűlés közös bölcsességében, és azt fogja követni".

MTI: Soós Lajos
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

HVG Itthon

Zavaros munka a Szájer-Szili-féle alkotmánykérdőív

Összeállítása nem felel meg a szakma szabályainak – állítja Csanádi Gábor, az ELTE Társadalomtudományi Karának intézetigazgatója a nemzeti konzultációs testület alkotmánykérdőívéről a HVG friss számában.

MTI Világ

Barroso: a helyi lakosságra tartozik az alkotmányozás

Az Európai Bizottság elnöke szerint minden EU-tagország számára kötelezettség a közös uniós értékek tiszteletben tartása. Hozzátette, hogy a nemzeti alkotmányozás kulcsfontosságú folyamat, amely teljes egészében a helyi lakosságra és intézményekre tarozik.