szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az Országgyűlés elnöke nem fogadta el az MSZP és az LMP frakcióvezetőjének igazolását arról, hogy képviselőcsoportjuk tagjai igazoltan maradtak távol az alkotmányozás időszakában a parlamenti szavazásoktól. Az LMP tisztában volt a következményekkel, az MSZP szerint kicsinyes bosszú volt a lépés, a Jobbik pedig porhintésnek tartja a házelnök lépését.

Kövér László az ügy kapcsán hétfőn úgy nyilatkozott: nem dönthetett másként, mert a két frakció deklaratívan mondta fel a munkát ebben az időszakban. Mint emlékezetes, az előző ciklusban a Fidesz és a KDNP képviselői rendre kivonultak Gyurcsány Ferenc felszólalásai alatt, Orbán Viktor Fidesz-elnök pedig alig járt be a Parlamentbe, ám ezért nem vontak le a fizetésükből.

A Nol.hu írt arról, hogy Kövér László csökkentette az "igazolatlan hiányzások" miatt az MSZP parlamenti frakciójában ülő képviselők fizetését azzal, hogy nem jegyezte ellen a fizetési papírjaikat. Megkeresték az alkotmányozás folyamatából szintén kimaradt Lehet Más a Politika képviselőit is, akik a lapnak akkor nem tudták pontosan megmondani, hogy kiknek csökkenthették a fizetését, hiszen az erről szóló kimutatásokat még épp csak átvették.

Nagyítás-fotógalériánk az alkotmány zárószavazásáról.
Stiller Ákos

A házelnök a hír kapcsán megerősítette, hogy az említett időszakra vonatkozó frakcióvezetői igazolásokat nem írta alá. Kövér László szerint az szorult volna magyarázatra, ha nem így dönt. "Annak örülök, hogy a hírek szerint a szocialisták jogilag értik a problémát, ez az ő esetükben már fontos előrelépés" - fogalmazott a fideszes politikus, hozzátéve:"a magyar demokrácia és a magyar demokratikus szocializmus megszületése az a pillanat lesz, amikor erkölcsi értelemben is értik, hogy amit csinálnak, az elfogadhatatlan".

Az LMP tisztában volt a következményekkel

Schiffer András az ügy kapcsán elmondta: ha a képviselők a szavazások egy részéről hiányoznak, akkor az Országgyűlés belső rendje szerint le lehet vonni a juttatásukból. Schiffer András az MTI-nek nyilatkozva hozzátette, frakciójuk képviselői áprilisban valóban távolmaradtak a szavazások egy jelentős részéről, mert a párt nem vett részt az alkotmányozási folyamatban, így az új alaptörvénnyel kapcsolatos voksolásokon sem. Szavai szerint tisztában voltak azzal, hogy ez a lépésük akár ilyen következményekkel is járhat.

A politikus - mint mondta - egyedül azt találja furcsának, hogy az elmúlt három hétben a házvezetés erről a lépésről nem szólt nekik, így a sajtóból, illetve az Országgyűlés Hivatalának bérszámfejtéséből értesültek a levonásról. Fölöslegesnek tartom, hogy ebből az esetből ilyen cirkuszt csináljanak - jegyezte meg ugyanakkor.

MSZP: kicsinyes politikai bosszú

Az MSZP tudomásul veszi, de kicsinyes politikai bosszúnak tartja, hogy a házelnök elvonja parlamenti frakciótagjai fizetésének egy részét - közölte Tóbiás József frakcióigazgató az MTI-vel annak kapcsán, hogy Kövér László igazolatlan hiányzásnak vette ellenzéki képviselők szavazásokról való távolmaradását az alkotmányozás időszakában.

"Az MSZP frakciója tudomásul veszi, hogy a parlament elnöke elvonja frakciónk tagjai fizetésének bizonyos százalékát. A lépés ugyan jogszerű, de ilyen kicsinyes politikai bosszúra még a parlament történetében nem volt példa" - kommentálta a történteket az MTI-hez hétfőn eljuttatott közleményében a frakcióigazgató.

Közölte, az igazukban való hit nem változtatható meg ilyen politikai bosszúval. Mai napig hisszük, helyes döntést hoztunk, amikor nem vettünk részt az alkotmányozás 5 hetes folyamatában, hiszen a Fidesz által elfogadott pártalkotmány alapvető jogokat korlátoz, megnyirbálja a szociális jogokat - tette hozzá.

Szerinte "ma már egyöntetű az a vélemény, hogy ez nem a magyar nemzet alkotmánya, hanem pártalkotmány", ebben az összefüggésben "még inkább nevetségesnek és szánalmasnak hat, hogy a Fidesz ilyen eszközökkel akar nyomást gyakorolni a demokratikus ellenzékre".

Tóbiás József hangsúlyozta, számukra fontosabb, hogy mi történik a munka világában, "az igazságtalan egykulcsos adó társadalmi feszültséget növelő hatásával, a visszamenőleges törvényalkotás által szerzett jogok elvételével, az iskolák, az egyetemek ügyével, a leghátrányosabb településen élők helyzetével".

Jobbik: jogilag aggályos

Z. Kárpát Dániel úgy fogalmazott: az, hogy az alaptörvény vitájában nem vettek részt parlamenti pártok, teljesen elítélendő és olyan, mintha a munkahelyükre nem jártak volna be a képviselők. "Ha bárki ezért megbünteti a képviselőket az indokolt és megmagyarázható, de nem ez a lényegi kérdés, nem erről kellene beszélni. Fontosabb lenne például a devizahitelesek érdekeiért ilyen keményen, ilyen kemény magyar férfi módjára kiállni, mint ahogyan azt most Kövér László tette" - mondta a jobbikos politikus.

Lenhardt Balázs hozzátette: "Kövér Lászlónak nincs olyan felhatalmazása és hatásköre, amelynek értelmében egy ilyen kérdésben eljárhatna és dönthetne, ezért ez jogilag aggályos és kizárt, hogy ez a törvényesség, vagy az alkotmányosság próbáját kiállná."

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!