szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A 2002-2010 közötti államadósság-növekedés okait vizsgáló albizottság munkája során bebizonyosodott, hogy az elmúlt nyolc év szocialista kormányai politikai bűnt követtek el Magyarországgal szemben - mondta Szijjártó Péter (Fidesz), az albizottság alelnöke a parlamenti testület hétfői ülését követően.

Szijjártó Péter kiemelte: bebizonyosodott, hogy ezek a kormányok adósították el az országot hibás döntéseikkel, amelyek mögött "részint alkalmatlanság, részint korrupció és magánérdekek" állt. Szijjártó Péter aláhúzta: azt fogja javasolni, az albizottság vizsgáltassa meg, hogy ezekért a politikai bűnökért milyen jogi felelősségrevonási lehetőség áll fenn. Az albizottság a hétfői ülésen az eddigi munkáját igyekezett összegezni, a jelentés-tervezetének főbb vonásait vitatta meg.

Szijjártó Péter az albizotttsági ülésen kifejtette: az albizottság feltárta, hogy "az elmúlt 8 év szocialista kormányai a végletekig eladósították, kiszolgáltatták Magyarországot, világossá vált, hogy e mögött semmilyen világgazdasági vagy nemzetközi gazdasági szükségszerűség nem volt." Aláhúzta: a világgazdasági válság először 2008-ban hatott a magyar gazdaságra, s akkor jóval kisebb hatást gyakorolt volna, ha az akkori szocialista kormányok vezetői a válságra való felkészüléssel lettek volna elfoglalva, ahelyett, hogy arról beszéltek, Magyarországot nem fogja elérni a válság.

Bánkuti András

Szijjártó kijelentette: "egyértelműen a szocialista kormányok rossz gazdaságpolitikai döntései vezettek azaz államadósság jelentős mértékű megnövekedéséhez". Az albizottság alelnöke úgy ítélte meg: egyrészt alkalmatlan gazdaságpolitikai vezetői voltak az elmúlt nyolc év szocialista kormányainak, "a pénzügyminiszterek egytől-egyig kisebb-nagyobb fokú alkalmatlanságról tettek tanúbizonyságot", rossz gazdaságpolitikai döntéseket hoztak. Másrészt "az a fajta korrupció,  amely elhatalmasodott az elmúlt nyolc év kormányain, azt látszik bizonyítani, hogy az államadósság megnövekedését okozó döntések mögött rossz szándék és magánérdekek érvényesülése húzódott meg" - tette hozzá.

Utalt arra: az albizottságnak a jelentés elfogadásával nem lehet befejeznie a munkáját, meg kell vizsgálni annak a lehetőségét, hogy ezek a politikai bűnök milyen jogi következményekkel járhatnak. "Akkor felelünk meg a társadalom várakozásának, ha meg tudjuk mondani, milyen jogkövetkezményekkel jár az, hogy a szocialista kormányok a kiszolgáltatottságig eladósították Magyarországot" -  mondta Szijjártó Péter.

Balla György (Fidesz) emlékeztetett arra: Medgyessy Péter volt miniszterelnök az albizottság előtt is elismerte, 2002-ben megköszönte Orbán Viktornak, hogy "olyan állapotban adta át az országot, amilyenben átadta, vagyis egy stabil, kiegyensúlyozott országot adott át az előző polgári kormány". Balla György elmondta: Gyurcsány Ferenc ex-kormányfő később erre az albizottságban úgy reagált, hogy " Medgyessy Péter túlságosan úriember volt." Balla György - élesen fogalmazva - kiemelte: Gyurcsány Ferenc "a hazugságokról nem szokott le az elmúlt egy esztendőben sem". Elmondta: 2002-ben el lehetett hitetni az emberekkel a választások után, hogy van reális alapja egy 100 napos programnak, ezt a programot Medgyessy Péter be is vezette. Emlékeztetett arra, később Medgyessy Péter már világosan látta, hogy az országnak súlyos problémái vannak, reformokra van szükség, javaslatait azonban nem fogadták el. Később Gyurcsány Ferenc semmit nem csinált, hogy orvosolja az ország akkori problémáit. Az országot tudatosan eladósították úgy, hogy ez már akkor az ország teherbíró képességét jelentősen meghaladta - tette hozzá.

Balla György kiemelte: az államadóssággal kapcsolatban az  "eredendő bűnelkövető" Gyurcsány Ferenc volt, de 2006-ban, az  akkori bizalmatlansági szavazáskor, amelyet Gyurcsány Ferenc indítványozott maga ellen, az összes szocialista képviselő bizalmat szavazott a volt kormányfőnek. Kiemelte: 2006-2007-ben még nem volt válság, de a magyarországi GDP alakulása az Európai Unió átlaga alatt volt. Bajnai Gordon kormányának intézkedési legalább közvetlenül nem emelték az államadósságot - mondta Balla György, azonban "mítosznak" nevezte, hogy Bajnai kormánya válságkezelő kormányként megoldotta volna a válságot. Ha nem történik az az intézkedéssorozat, amelyet már az új polgári kormány lépett meg, akkor az ország csődbe megy - emelte ki a fideszes honatya.

MTI / Kovács Attila

Babák Mihály (Fidesz) szerint különösen nagy társadalmi károkat okozott az elmúlt nyolc év során, hogy a közbeszerzéseknél, a beruházásoknál elterjedt  a korrupció, és ez a társadalomnak tartós "morális" károkat okozott. A nyolc évi kormányzás a korrupció terjedésével járt együtt - húzta alá. Babák Mihály szerint alapvetően hiányzott a magyar gazdaság szereplőit, a kis- és középvállalkozásokat segítő, támogató, megfelelő gazdaságpolitika. A munkanélküliség jelentősen megnőtt, vidéken egyre inkább terjedt a nyomor - emelte ki Babák Mihály. Rámutatott: a beruházásoknál, a közbeszerzéseknél felelőtlen gazdálkodás folyt, az Állami Számvevőszék akkoriban többször felhívta arra is a figyelmet, voltak olyan tárcák, amelyeknek mérlegét a zárszámadáskor nem lehetett az ÁSZ hitelesítő záradékával ellátni.

Lenhardt Balázs (Jobbik) kiemelte: a szocialista politikusok szeretnek arra hivatkozni, hogy csak politikai felelősségük áll fenn egy rossz döntés kapcsán, de a Jobbik azt követeli, hogy konkrét, személyhez köthető jogi felelősséget lehessen megfogalmazni, ezeket hatékony ügyészségi munkával fel kellene tárni. Élesen fogalmazva Gyurcsány Ferencről  azt mondta: "ennek az embernek az élete hátralévő idejét vasban kellene töltenie, fogházban."

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!