szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A „legrosszabb európai egyházi törvény” címmel illeti a magyar jogszabályt az amerikai Huffington Post egyik publicistája. A jogszabály elfogadása szerinte „elszomorító és felháborító”, illetve diszkriminálja a kisebb egyházakat.

Miközben a kommunizmus több, mint 20 éve véget ért Magyarországon, a Huffington Post szerzője, Joseph K. Grieboski, a virginiai Alexandriában működő Vallási és Közpolitikai Intézet alapítója tegnapi cikkében mégis úgy látja, a „diktatórikus gondolkodásmód” továbbra is él.

Bánkuti András

Grieboski hónapokkal ezelőtt még pozitívan értékelte a magyar alkotmányozást, most azonban úgy látja, az egyházi törvény nincs összhangban az alaptörvénnyel, sőt, teljesen ellentétes vele, és „veszélyt jelent a magyar társadalomra és szörnyű módon jelzi a demokrácia helyzetét az országban”.

Az elemző felhívja a figyelmet arra, hogy az egyházi törvény több, mint háromszáz bejegyzett vallási szerveződést foszt meg a jogállásától, kizárólag tizennégy egyházat ismerve el automatikusan, míg a többieknek újra kell regisztráltatni magukat, Grieboski szerint „nehézkes és diszkriminatív jogi eljárás” során. Ez szerinte kifejezetten a kisebbségi vallásszabadság elnyomását szolgálja, ezzel pedig az egyházi törvény egyenesen szembemegy a Európai Emberi Jogi Bíróság és az EBESZ normáival.

Grieboski bírálja, hogy az egyházak nyilvántartásba vételét az igazságügy-minisztériumnak kell elbírálnia, vagyis a vallási tanokat és hittételeket is nekik kell értékelni. A végső jóváhagyást az egyház bejegyzéséhez a parlamentnek kell megadnia kétharmados döntéssel, ez pedig az elemző szerint csupán diszkriminatív alapon működhet, „megcsúfolva a vallási kérdésekben szükséges semlegességet”. Az új rendszer Grieboski szerint egyértelműen kirekesztéshez fog vezetni, és szembemegy a jogállami követelményekkel, az EBESZ, az EU, az Európa Tanács, az Európai Emberi Jogi Bíróság és az ENSZ elveivel is.

Az amerikai politológus szerint a köztársasági elnöknek ezért nem szabad aláírnia a törvényt, hanem vissza kellene küldenie, ezen kívül pedig Grieboski szerint az EU-nak, az Európa Tanácsnak és az EBESZ-nek is sürgősen fel kellene lépnie az új magyar törvénykezés ellen, hogy az összhangba kerüljön a vallásszabadság alapvető normáival, mert Magyarország csak ezzel tudja megmutatni, hogy elszakadt a szovjet befolyás alatti múltjától és valóban demokráciát épít.

A Huffington Post szerzőjének kívánságával szemben Schmitt Pál azonban már kedden aláírta az egyházi törvényt, sőt, ki is hirdették azt a Magyar Közlönyben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!