szerző:
Király Dávid - M. László Ferenc
Tetszett a cikk?

A belső kerületeket egyesítő city-koncepció valósulhat meg Budapesten, legalábbis a főváros kontra kerületek meccs aktuális állása szerint. Úgy tudjuk, Orbán Viktor nem támogatja Budapest 23 felé szakítását, a Fidesz viszont nagyot csalódott Tarlós Istvánban.

"Obán Viktor még nem döntötte el, hogy a főváros közigazgatásának átalakítására kidolgozott koncepciók közül melyiket támogatja: a kerületi polgármesterekét vagy Tarlós Istvánét" - mondta a hvg.hu-nak a döntéshozatalra rálátó, neve elhallgatását kérő fideszes forrás. A parlamenti képviselő szerint, ha van is döntés, a miniszterelnök-pártelnök azt nem közölte a főpolgármesterrel a múlt hét csütörtöki találkozójukon. Pedig - ahogy a forrás fogalmazott - "hosszú és kedélyes beszélgetés volt" az önkormányzati törvénytervezetről és a BKV jövőjéről.

A hvg.hu-nak nyilatkozó fideszes és fővárosi források szerint nem véletlen, hogy érdemi információ nem szivárgott ki az Orbán Viktor és Tarlós István közötti, a tervekhez képest napokat csúszó megbeszélésről sem, ám úgy tudjuk: a vita jelenlegi állása szerint a főpolgármester és a kerületi vezetők közötti konfliktusból senki nem jöhet ki győztesen. Míg tavaly ősszel - különösen a főpolgármester-választás után - még úgy tűnt, Tarlós triumfál, ma már annyira meggyengült a befolyása a Fideszen belül, hogy a kormánypártok szeptember elején tartott hajdúszoboszlói frakcióülésén már csak a kerületi polgármesterek által alapított Budapesti Önkormányzati Szövetség (BÖSZ) koncepcióját vitatták meg a képviselők - ez a kerületi vezetőkből álló közgyűlést javasolt, továbbá azt, hogy ez a képviselőtestület - ne pedig a fővárosi polgárok közvetlenül - válassza a főpolgármestert is 2014-ben. Márpedig ez a tervezet Tarlós ellenére van: a nyáron többször jelezte, a főpolgármesteri jogkörök túlzott korlátozása esetén nem vállalná tovább a város irányítását.

Fideszes források szerint a nagyobbik kormánypártot és a kerületi vezetőket rendszeresen a sajtóban bíráló Tarlós István elvesztette a frakción belüli népszerűségét, meggyengült a BÖSZ-szel szemben, már nemcsak az önkormányzati szövetségben komoly befolyással bíró - a miniszterelnökkel egyébként is bizalmi viszonyban álló - Rogán Antal és Pokorni Zoltán áll a főpolgármesterrel szemben, de a megyei jogú városok polgármestereinek támogatását is elveszítette.

A csúcsról a mélybe

"Ha Hajdúszoboszlón szavaztunk volna a koncepciókról, biztos, hogy a kerületi polgármesterek javaslata nyer" - beszélt a hangulatváltozásról a párt egyik befolyásos politikusa, aki hagsúlyozta, egyik táborba sem tartozik.

Orbán Viktor és Tarlós István - fogyóban a bizalom
hvg.hu

A Fidesz Budapesttel kapcsolatos tervei alig egy év alatt alapvető változáson mentek át. Míg a tavalyi siófoki frakcióülésen még gyakorlatilag a kerületek beszántásáról és a fővárosi önkormányzat jelentős megerősítéséről gondolkodott a kormánypárt képviselőcsoportja, szeptember elején, Hajdúszoboszlón már a fővárost lényegében 23 kiskirályságra szabdaló koncepció mögött sorakozott fel a frakció - még ha nem is szavaztak róla.

Egyelőre annyit lehet tudni, hogy Orbán Viktor nem támogatja Budapest szétszabdalását, így ha nem is a kerületeket gyengítő és a főváros hatásköreit bővítő közigazgatási koncepció valósul meg, a miniszterelnök várhatóan nem engedi darabokra szedni a fővárost. Információink szerint jelenleg az a legvalószínűbb, hogy a belső kerületek összevonását és a külső kerületek 5-6 kerületté alakítását jelentő city-koncepció valósul meg, ami lényegében azonos az SZDSZ kilencvenes évekbeli elképzelésével.

Több fideszes parlamenti képviselő is azt mondta, a múlt héten az egyik frakcióülésen a párt választmányi elnöke, Kövér László vetette fel, hogy a vitát lezárandó ezt a Fidesz által még a kilencvenes évek első felében támogatott koncepciót fogadják el, és ültessék át az önkormányzati törvénybe, amely heteken belül az Országgyűlés elé kerülhet. Információink szerint egy főpolgármesteri jogosítványokkal bíró vezető kerülhetne a több kerületet magába foglaló "city" élére, a városmagot pedig a külső kerületek öveznék. Bár erről még nem született döntés, fideszes képviselők a hvg.hu-nak azt mondták, Kövér felvetése már a vidéki városok polgármesterei körében is népszerű.

Üzengető főpolgármester

Bár az aktuális tervek szerint a fővárosiak továbbra is közvetlenül választanák a főpolgármestert, úgy tudjuk: a Fidesz már nem gondolkodik Tarlós Istvánban. „A Fideszben mindenki arra számított, hogy Tarlós sikeres főpolgármester lesz. Azt vártuk, hogy neki köszönhetően Budapesten is sikeres lehet a Fidesz. Arra viszont egyáltalán nem számítottunk, hogy Tarlós egy Demszky-típusú, taktikázó, a sajtóban üzengető, konfliktusok sorát vállaló főpolgármester lesz” - mondta a hvg.hu-nak egy befolyásos parlamenti frakciótag, aki szerint a főpolgármester képtelen volt szövetségeseket megnyerni a koncepciójának. A Demszky-hasonlatot több fideszes képviselő is találónak nevezte, mint mondták, gyakran hasonlítják össze Tarlóst a volt főpolgármesterrel a frakcióban.

Riz Levente, Rákosmente polgármestere, a BÖSZ vezetője - kerületi polgármesterekből álló közgyűlés
hvg.hu

A főpolgármester az önkormányzati törvény ügyében a kerületekkel, a BKV finanszírozásával kapcsolatban pedig a kormánnyal került konfliktusba, így egy év alatt lényegében egyedül maradt a saját pártjában, vagy ahogy Tarlós fogalmazni szokott: gondolkodói körében - tekintve, hogy a főpolgármester nem tagja a Fidesznek.

Több képviselő is azt mondta a hvg.hu-nak: a kormányfő előre figyelmeztette az önkormányzati választás után Tarlóst: ha már a polgármesterek és parlamenti képviselők összeférhetetlenségének formális kimondása előtt lemond országgyűlési mandátumáról, a frakcióban ülő kerületi polgármesterek "megeszik". Tarlós azonban ragaszkodott a lemondásához, György István főpolgármester-helyettes viszont nem elég erős ahhoz, hogy a főváros érdekeit képviselni tudja az Országgyűlésben, így a BÖSZ könnyedén maga mellé tudta állítani a Fidesz-frakciót.

Információink szerint a Fidesz vidéki képviselői kifejezetten sikertelennek tartják Tarlóst, és haragszanak rá, amiért az önkormányzati választás után több, a balliberális oldalhoz köthető szakembert nevezett ki: Demszky Gábor egykori helyettese, Atkári János például a főpolgármester pénzügyi főtanácsadója lett, Pető György korábbi III. kerületi szocialista politikust pedig a Fővárosi Biztonsági Iroda élére nevezte ki Tarlós.

"Ma már Orbán Viktor is belátja, hogy Tarlós nem érti a Fidesz működését. Nem lehet minden irányban frontot nyitni" - jelentette ki egyik fideszes informátorunk. Szerinte ennek köszönhető, hogy olyan kerületi fideszesek is beálltak a Tarlós elleni szövetséget szervező Rogán Antal és Pokorni Zoltán mögé, akik korábban nem ezt a vonalat erősítették. Példaként többen Láng Zsolt, II. kerületi polgármestert említették, aki a fonódó villamosok ügyében ütközött Tarlóssal.

A konfliktus forrása

Az biztos, hogy a főváros közigazgatási rendszeréhez hozzá kell nyúlni - mondták többen is a Fideszben. A rendszerváltást követően kialakított, gyakran nem elég hatékonyan működő kétszintű közigazgatási rendszer átalakítása több mint egy évtizede téma Budapesten, ám a kétharmados önkormányzati törvény módosítására van hozzá szükség, így - noha a rendszer működésképtelenségét senki sem vitatta - mindeddig nem volt politikai realitása a rendszer átalakításának.

Tarlós a fővárosi közgyűlésben - nincs, aki kövesse
Túry Gergely

A Belügyminisztérium nyáron három javaslatot tett le az asztalra. Az első verzió központosítással, azaz a kerületek megszüntetésével és a fővárosi önkormányzat jelentős megerősítésével számolt. Egy másik forgatókönyv szerint megmaradna a mostani, a főváros és a kerületek alkotta kétszintű rendszer, de több, ma még a kerületeknél lévő hatáskört megkapna a főváros. A harmadik lehetőség a már említett city-koncepció; eszerint a belső kerületek egyetlen, nagy kerületet alkotnának, a külső kerületeket pedig 5-6 kerületté gyúrnák össze.

Tarlós István többször jelezte: számára csak a második, tehát a hatáskörök átcsoportosításával járó terv fogadható el, nem akarja megszüntetni a kerületeket. Ehhez képest a frissen megalakult, a kerületi polgármestereket tömörítő Budapesti Önkormányzati Szövetség (BÖSZ) egy negyedik variációt dobott be, amely a kerületek megerősítésével, és lényegében a fővárosi önkormányzat kiherélésével operálna.

Része a BÖSZ javaslatának az is, hogy a Fővárosi Közgyűlésnek a megválasztott 23 kerületi polgármester automatikusan tagja lenne, a maradék helyekről lehetne majd listás szavazással dönteni. Úgy tudjuk, a Fidesz ezzel biztosítaná stabil többségét a fővárosban, ugyanis míg a kerületekben a kormánypárt sikeres, a Fővárosi Közgyűlésben még 2010-ben is csak egy fős többséget tudott elérni, s a városvezetés jelenlegi színvonala mellett 2014-től sem várnak többet.

Jellegtelen főpolgármester

Ugyancsak felvetődött, hogy a főpolgármestert a jövőben ne közvetlenül a budapestiek válasszák, hanem a közgyűlés tagjai nevezzék ki a listán bejutott képviselők közül. A javaslat e része ugyancsak a főváros gyengítését jelentené, illetve azt, hogy a következő ciklusban már nem Tarlós István lesz a főpolgármester, akinek a szerepét a megyei közgyűlési elnökökéhez hasonlóvá degradálnák.

Rogán Antal és Pokorni Zoltán a parlamentben - megették Tarlóst?
Stiller Ákos

Tarlós ugyanis már a nyáron bejelentette, hogy nem lesz „kinevezett főpolgármester”, és lapunknak adott interjújában is úgy fogalmazott: „ha valaki csak egy szűk kör akaratából lesz főpolgármester, az csak jellegtelen lehet, és ha a főpolgármester jellegtelen, akkor a főváros is az lesz. De ha 2014-ben ki kell szállnom a politikából, nem fog szívfájdalmat okozni, amit el szerettem volna érni, azt elértem. Én nem egzisztenciális, hanem szigorúan szakmai okból vitázom.”

A BÖSZ álláspontja szerint viszont a főváros éppen attól lesz erősebb, ha a kerületek, és így a kerületekben élők képviselete erősebben érvényesül a központi döntéshozatalban - nyilatkozta a hvg.hu-nak adott interjújában Riz Levente. A XVII. kerület polgármestere szerint az általuk felvázolt modellben „pontosan meg lehet majd határozni, kinek mi a feladata. Javaslatunkat azért tesszük meg, mert a való életben élünk, közvetlenül látjuk, tapasztaljuk Budapest mindennapi problémáit, amiket meg kell oldani.”

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Tarlós: Orbán Viktor megértette a BKV problémáját

Orbán Viktor megértette a BKV finanszírozási problémáját, és lehet, hogy ez "épp elegendő lesz" - mondta Tarlós István főpolgármester pénteken a Magyar Televízió Ma reggel című műsorában, miután csütörtökön találkozott a miniszterelnökkel.

hvg.hu Itthon

Kié lesz Budapest igazán? – Ez a tétje a Tarlós–BÖSZ-vitának

Hiába nyerte agyon magát a kerületekben a Fidesz, a Fővárosi Közgyűlésben így is csak egyfős többsége van, ezen akar változtatni a párt – mondta el a hvg.hu-nak egy budapesti polgármester a Tarlós István és a Budapesti Önkormányzati Szövetség közötti vitával kapcsolatban.

Király Dávid Itthon

„Érdektelen, hogyan választják a főpolgármestert” – véli Riz Levente

Nem Tarlós István kigolyózása a célja a BÖSZ azon javaslatának, amely sok, ma még fővárosi hatáskört a kerületekhez csoportosítana át – állítja Riz Levente, a kerületi polgármesterek szövetségének elnökségi tagja. A XVII. kerület polgármestere a hvg.hu-nak arról is beszélt: nem esett jól neki, amikor a főpolgármester gittegyletnek nevezte a BÖSZ-t.

MTI Itthon

November 18-ára várják Tarlóst a BÖSZ-ösök

Új időpontra, november 18-ra hívták össze a Budapesti Önkormányzatok Szövetsége (BÖSZ) soron következő közgyűlését, ahová a főpolgármestert is várják - közölte a szervezet csütörtök este.

Király Dávid Itthon

Tarlós: "nem okoz szívfájdalmat, ha ki kell szállnom a politikából"

„Nem vagyok meggyőzhető arról, hogy a város szétszaggatására vonatkozó érvek megállják a helyüket” – mondta a hvg.hu-nak Tarlós István a főváros közigazgatási rendszerének tervezett átalakításáról. Budapest egy éve regnáló főpolgármestere szerint aki őt és rajta keresztül a fővárost akarja sikertelenné tenni, az Budapestnek, a Fidesznek és a kormánynak árt.

hvg.hu Itthon

"Mese nincs" – több pénz kell a BKV-nak

A kormány hathatós támogatását kéri a főváros annak érdekében, hogy a BKV jövő nyár után is működőképes maradjon. Kormányzati jóváhagyás nélkül a főváros nem tud csaknem száz-száz új trolit és villamost venni, pedig a gördülőállomány cseréjét a főpolgármester parancsolóan szükségesnek nevezte.