Összesen 61 millió forintot különített el a főváros VIII. kerületének a képviselő-testülete csütörtökön a városrészben hajléktalanná vált emberek felzárkóztatásának az első ütemére. A testület 13 igen szavazattal, az MSZP és az LMP tartózkodása mellett fogadta el az erről szóló előterjesztést.
A három pillérből – mentorálás, munka, lakhatás – álló lakhatási, életviteli, lelki segítségnyújtási, egzisztenciateremtési közösségi (LÉLEK) programmal kapcsolatos határozat az első elemre vonatkozik, vagyis az érintettek társadalmi integrációjára. Ennek részeként az önkormányzat a Józsefvárosi Családsegítő és Gyermekjóléti Központ támogatásával, az egyházzal és a megalakuló józsefvárosi civil önigazgatásban szerepet vállaló szervezetekkel együttműködve feltárja a hajléktalanok egyéni élethelyzeteit.
Azoknak a hajléktalanoknak, akik együttműködnek ebben, programot dolgoznak ki, megszervezik "a magányos, testileg és lelkileg is leromlott állapotú emberek" orvosi ellátását, valamint pszichés és lelki gondozói segítséget nyújtanak nekik. Az adott munkacsoportok első körben azt vizsgálják, hogy a bevonni tervezett emberek valóban a kerületben veszítették-e el az otthonukat, majd elbeszélgetnek velük a problémáikról, felmérik, miben szorulnak támogatásra. A személyes találkozókon arra is keresik a választ, mit várhatnak az érintettől, ennek a későbbi munkavállalás kapcsán lesz jelentősége.
A programra elkülönített forrásból 34 ember részére alakítanak ki "emberi élethez méltó szálláshelyeket", a több mint 60 millió forintos összeg emellett tartalmazza a szociális munkások bérét, a szükséges eszközök beszerzését, a lakhatási és a rezsikiadásokat, a programban részt vevő hajléktalanok munkabérét és járulékait, valamint a LÉLEK program koordinációs irodájának a kialakítási költségeit.
Kocsis Máté (Fidesz-KDNP) VIII. kerületi polgármester múlt csütörtökön újságírók előtt azt mondta: december elejétől senki nem tartózkodhat életvitelszerűen Budapest utcáin, főleg a téli időszakban mindenkinek fűtött helyen kell lennie, ha kell, „kényszerrel kell fedél alá vinni” az érintetteket. Hétfőn több százan gyűltek össze és feküdtek a földre a Parlament előtt, hogy részt vegyenek a Város Mindenkié szervezet által meghirdetett tüntetésen, melyet az ellen szerveztek, hogy a Fidesz börtönbüntetéssel és 150 ezer forintos bírsággal sújtaná az utcai hajléktalanságot.