szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A kormány egyelőre nem kapta meg a Velencei Bizottság hivatalos jelentését a magyar bírósági rendszerről - tájékoztatott szerdán a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM), kijelentve ugyanakkor: a kabinet álláspontja az, hogy a magyar igazságszolgáltatás megfelel az európai normáknak, a bíróság pedig független.

Az MTI azzal kapcsolatban kereste meg a tárcát, hogy a Népszabadság szerdai számában arról írt: birtokukba jutott a Velencei Bizottságnak a magyarországi bíróságokról szóló véleménytervezete. Ebben egyebek mellett az olvasható - idézi a napilap -, hogy "a fő gond az Országos Bírósági Hivatal (OBH) elnökének kezében összpontosuló hatalom. Bár a tagállamoknak széles mérlegelési jogkörük van az igazságszolgáltatás irányítási rendszerének kialakításában, az Európa Tanács egyetlen tagországában sem ruháztak fel egyetlen személyt ilyen jelentős hatalommal, beleértve a bírók vagy más vezető tisztségviselők kiválasztását".

Erre reagálva a KIM arról tájékoztatta az MTI-t, hogy a magyar kormány még nem kapta meg a Velencei Bizottságnak a cikkben szereplő témákkal foglalkozó, hivatalos jelentését. A minisztérium szakemberei továbbra is folyamatosan konzultálnak a Velencei Bizottsággal azóta, hogy a kabinet az alaptörvényhez kapcsolódó sarkalatos törvények témájában véleményalkotásra kérte fel a testületet. Ehhez természetesen minden szükséges információt biztosít a bizottságnak a magyar kormány - tették hozzá.

A tárca hangsúlyozta ugyanakkor, hogy alapvető kérdésekben a kabinet álláspontja változatlan: a magyar igazságszolgáltatás megfelel az európai normáknak, a bíróság független, és mindenkinek biztosított a tisztességes eljáráshoz való jog.

Thorbjorn Jagland, az Európa Tanács (ET) főtitkára a Martonyi János magyar külügyminiszterhez intézett, január közepén nyilvánosságra hozott levelében javasolta azt, hogy Magyarország kérjen szakvéleményt az ET égisze alatt tevékenykedő Velencei Bizottságtól azokról a törvényekről, amelyek az igazságszolgáltatás törvényességével, a vallásszabadsággal, valamint a parlamenti választásokkal kapcsolatosak.

Válaszlevelében a külügyi tárca vezetője további együttműködési készségéről biztosította Thorbjorn Jaglandot. A főtitkár érdeklődésére reagálva Martonyi János a leveléhez tájékoztatásul mellékelte a magyar egyházügyi törvény, a választási törvény és a bírósági törvény szövegét - tudatta akkor a Külügyminisztérium, hozzátéve, hogy a miniszter jelezte: az említett jogszabályokról Magyarország a Velencei Bizottság állásfoglalását is kéri.

A Jog a Demokráciáért Európai Bizottság - ismertebb nevén az 1990-es megalakulásának helyszínéről elnevezett Velencei Bizottság - az Európa Tanács alkotmányozási kérdésekben tevékenykedő tanácsadó szervezete, alkotmányjogászokból álló független szakértői testület.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!