szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az ír jog szerint Magyarországnak nincs lehetősége további jogi lépéseket tenni Francis Ciarán Tobin ügyében, aki tizenkét évvel ezelőtt halálra gázolt két kisgyereket Leányfalun - közölte a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium. A tárca sajnálattal vette tudomásul az ír Legfelsőbb Bíróság keddi döntését, vagyis azt, hogy Írország nem adja át a férfit Magyyarországnak.

A KIM kérésére az ír Igazságügyi és Egyenlőség Minisztérium hivatalosan is megerősítette azt, hogy az ír Legfelsőbb Bíróság döntése értelmében Francis Ciarán Tobin nem adható át Magyarországnak, és megszüntették a fogva tartását.

Az igazságügyi minisztérium emlékeztet: az ír Legfelsőbb Bíróság azzal indokolta a határozatot, hogy a baleset idején hatályos ír jog értelmében az átadásra csak akkor lett volna lehetőség, ha a keresett ember megszökött volna abból az országból, amely európai elfogatóparancsot adott ki ellene. Tobin azonban az ellene folyó büntetőeljárás során ötszázezer forint biztosítékot helyezett letétbe a Budakörnyéki Bíróságon, mielőtt elhagyta az országot, ezért távozása nem minősül szökésnek - magyarázták, felidézve, hogy 2002 októberében a Pest Megyei Bíróság jogerősen három év szabadságvesztésre és három év járművezetéstől való eltiltásra ítélte a férfit.

A KIM megkérdezte Írország igazságügy-minisztériumától, van-e még jogi lehetőség arra, hogy Tobin ne kerülhesse el tettének következményeit, amire a tárca azt a választ adta, hogy az 1983-as strasbourgi egyezmény kiegészítő jegyzőkönyve szerint az ítélet-véghajtás "átvételének", vagyis más országban történő végrehajtásának feltétele, hogy az elítélt elmeneküljön az ítélkező államból a végrehajtóba. "Ez alapján az ír jog szerint Magyarországnak nincs további lehetősége jogi lépéseket tenni a Tobin-ügyben" - írták.

A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium sajnálattal vette tudomásul az ír központi hatóság döntését, különösen annak fényében - folytatták -, hogy egy 2009-ben hatályba lépett módosítás már törölte a hivatkozott ír törvényből azt a kitételt, amely szerint csak szökés esetén adható át a kereső országnak a keresett ember.

A KIM közleménye végén megjegyzik, hogy az ír Legfelsőbb Bíróság döntéséről megjelent tudósítások téves szóhasználattal élnek, amikor kiadatásról beszélnek, hiszen Magyarország soha nem terjesztett elő kiadatási kérelmet a Tobin-ügyben, az Európai Unió területén ugyanis európai elfogatóparancs van érvényben, ez alapján pedig az úgynevezett átadási eljárásról nem az igazságügyi minisztérium, hanem a tárcáktól független bíróság dönt, amely automatikusan végrehajtja az átadást, ha nem áll fenn úgynevezett megtagadási ok.

Tobin az Irish Life biztosítótársaság képviseletében három évig dolgozott Magyarországon. 2000. április 9-én, Leányfalun ütött el egy öt- és egy kétéves kisgyermeket, akik a helyszínen meghaltak. A vizsgálat megállapította, hogy a baleset okozója nagy sebességgel előzésbe kezdett, eközben elvesztette uralmát járműve felett, felhajtott a járdára, és ott ütötte el a két gyermeket, akik közül a kisebbik babakocsiban ült. Tobin 2000 novemberében távozott Magyarországról, miután kiküldetése lejárt. Két évvel később, távollétében három év szabadságvesztésre ítélték.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!