szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Weinek Leonárd Zugló egykori SZDSZ-es polgármestere szerint ahogy őt meggyanúsították, úgy szinte bármelyik önkormányzati politikus ellen eljárás indulhatna tanácsadó alkalmazása miatt. A 2006 és 2010 közötti polgármester annak a büntetőpernek a pénteki második tárgyalásán tett vádlotti vallomást a Pesti Központi Kerületi Bíróságon, amely Hunvald György volt szocialista erzsébetvárosi polgármester és társai ellen indult.

Weinek Leonárd - aki a korábbi tárgyaláson tagadta bűnösségét - pénteken a bírónak válaszolva elmondta, hogy öt-hat tanácsadója volt. A vádbeli esetekben hetente egyszer másfél-két órát beszélgetettek, és ezek a "korrepetálás jellegűek" voltak.

A bíró megkérdezte: miként tudta megjegyezni a "sok jó tanácsot" amit kapott, ha nem készült feljegyzés, írásos emlékeztető a megbeszélésekről? Weinek Leonárd az elődei által kialakított, "beállt rendszerről" beszélt az önkormányzati tanácsadók alkalmazásában, hozzátéve, hogy minden frakciónak voltak ilyen segítői. "Nem gondoltam volna, hogy ilyen támadások érnek" - mondta, majd megjegyezte, hogy a sajtó támadásai nyomán maga szigorított a rendszeren, fokozta az ellenőrzést és intézkedett a dokumentálásról.

Amikor a tanácsadók végzettsége, szakképzettsége felől érdeklődött a bíróság, Weinek megjegyezte: "az önkormányzat nem kutatóműhely", a bizalom és a tapasztalat a legfontosabb. Majd hozzátette: időnként olyan karakterű emberekkel kellett küzdenie, akikhez ilyen tanácsadókra volt szükség. 

A Központi Nyomozó Főügyészség vádirata szerint 2007-ben Hunvald György elsőrendű vádlott, az erzsébetvárosi önkormányzat szocialista polgármestere, országgyűlési képviselő és Weinek Leonárd úgy döntött külső tanácsadók alkalmazásáról, hogy meg sem vizsgálta, az önkormányzat maga el tudja-e látni a munkát. A tanácsadók kerületi önkormányzati képviselők voltak, valamint egy közös barát.

A tanácsadók többségének nem volt az érdemi tanácsadás ellátásához szükséges szakirányú végzettsége, a megbízási díjakat tényleges szerződésszerű teljesítés nélkül elfogadták. A két polgármester e szerződésekkel valójában az érdekkörébe tartozókat akarta jövedelemhez juttatni - áll a vádiratban.

Az ügyészség szerint a bűnsegédként megvádoltak jobbára havi 400 ezer forintos díjazást kaptak közbiztonsági, városfejlesztési, gazdasági vagy szociális ügyekkel kapcsolatos tanácsadás címén, tényleges teljesítés nélkül. Erzsébetváros három zuglói képviselőnek mintegy 20 millió forintot fizetett ki a megbízási szerződések alapján, Zugló pedig hasonló jogcímen két erzsébetvárosi képviselőnek és a két polgármester közös barátjának - fizetett összesen mintegy 28 milliót. A két polgármester a vád szerint megsértette az önkormányzati vagyonnal való felelős gazdálkodás kötelezettségét.

Az első tárgyaláson tagadta bűnösségét Hunvald György is, akit az erzsébetvárosi milliárdos nagyságrendű ingatlanpanamák, korrupciós ügyek miatt indult büntetőperben első fokon, nem jogerősen februárban másfél év letöltendő szabadságvesztésre ítélt a Fővárosi Törvényszék. Abban az ügyben Hunvald Györgyöt éppen tanácsadói szerződésekkel kapcsolatban ítélték el.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!