szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Oktatáspolitikai együttműködési megállapodást írt alá az Együtt 2014 Választói Mozgalom a Hálózat a Tanszabadságért és a Szülői Hálózat elnevezésű civil szervezettel csütörtökön Budapesten.

Bajnai Gordon, az Együtt 2014 egyik alapítója az ehhez kapcsolódó sajtótájékoztatón azt mondta: a civil és a szakmai szervezetekkel együtt szeretnének programot alkotni az oktatás és az államigazgatás számos területén.

A volt kormányfő rámutatott: a kormányváltáshoz új típusú együttműködés szükséges, azonban ők nemcsak kormányt, hanem politikai kultúrát is akarnak váltani. Ha ez sikerül, akkor "nem bezárnak, hanem kinyitnak kapukat" az oktatás területén a fiatalok számára - fogalmazott. A diáktüntetésekkel kapcsolatban megjegyezte: "a hallgatók nem engedték, hogy hülyének nézzék őket".

Kérdésre válaszolva Bajnai Gordon elmondta: ez a kormány nem képes szakszerűen irányítani az országot, amit tesznek, az "milliónyi magyar család álmát veszi el", azt, hogy a gyerekek a szülőknél többre vigyék. Szerinte a kormány becsapta választóit, mert 2008-ban egyebek mellett a tandíj bevezetése ellen vitték el voksolni az embereket a népszavazáson. Aki tandíjat mond, az mondjon mellé ösztöndíjat is, és ha elzárják a tehetséges emberek elől az utat, azzal az ország felemelkedését is akadályozzák - fogalmazott.

Meglátása szerint lehet jövedelmekkel arányos tandíjat bevezetni, amit a hallgatók az egyetemi tanulmányaik melletti munkával ki tudnak fizetni, de emellett fontos a szociális ösztöndíj is. "A röghöz kötés diplomás jobbágyságot jelent", amire nincs szükség, mert csak arra jó, hogy mindenki, aki teheti, elmenjen Magyarországról - fűzte hozzá.

Ercse Krisztina a Szülői Hálózat képviseletében azt mondta: az éppen egy éve elfogadott köznevelési törvényt nem egyeztették a társadalmi szervezetekkel, ezért nem is lehetett konszenzus ebben a témában. Hangsúlyozta: nem fordulhat elő többé, hogy a politika az érintettek nélkül hozzon döntéseket. Hozzátette: a most megkötött megállapodás nem zárja ki, hogy más szervezetekkel is együttműködjenek.

Puskás Aurél, a Hálózat a Tanszabadságért képviseletében kiemelte: a politikának oda kell figyelnie a szakmai észrevételekre, és a mindenkori hatalomnak hosszú távú stratégiában kellene gondolkodnia, "a politikai váltógazdálkodás borzalmai nélkül". Szólt arról, a megállapodással az a céljuk, hogy "modern, humánus és európai értékű" oktatási program jöjjön létre.

Juhász Péter, az Együtt 2014 mozgalom egyik alapítójának, a Milla Egyesületnek az elnöke koncepció nélkülinek nevezte a köznevelési törvényt, majd annak a véleményének adott hangot, hogy jövőre december 20-án "már tudni fogják, kik váltják le a kormányt", és afelé tett lépés a mostani aláírás is. Reményét fejezte ki, hogy számos civil szervezet csatlakozik hozzájuk más szakpolitikai területen, hogy "normális, élhető országot hozzunk létre".

Székely Sándor, a Magyar Szolidaritás Mozgalomnak - az Együtt 2014 harmadik alapítójának - a társelnöke azt mondta: a tüntetéseken bátorságot tapasztalt, amikor a diákok kiálltak jogaikért. Hozzátette, "ez a dolog nem tandíj kérdése, hanem az egész magyar oktatásról szól", arról, hogy a szegényebb sorsúak is tudjanak továbbtanulni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!