szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Váratlanul válaszolt Orbán Viktor egy azonnali kérdésre, ami nem a trafikmutyira, hanem a vidékpolitikáról szólt. A kormányfő szerint a cél az, hogy a termőföld 20 százalékát nagybirtokok, míg 80 százalékát kis- és közepes birtokok keretében műveljék. A trafikbotrányra a kormánytagoknak csak annyi volt a válaszuk, hogy mindezt a dohányzás visszaszorítása érdekében tették.

Most érkezett

Tóbiás panasza

Szólhatna a földmutyi révén ellehetetlenült emberekről, szólhatna a trafikmutyik miatt megélhetésüket vesztett családokról, de nem csak ők a vesztesei az Orbán-kormány politikájának – mondta a nap első bevállalós felszólalásában Tóbiás József. A szocialista képviselő ezután a Kaya Ibrahim-ügyet, a 12 állami gazdaság privatizálását és egyéb, a Fidesz-kormányhoz köthető mutyikat idézett fel, de szerinte ezek nem mérhetők a 3 ezer milliárdos nyugdíjállamosításhoz. "Hol a pénz? Nincs meg a 3 ezer milliárd forint!" – mondta a fideszes képviselők hujjogása közepette. Tóbiás József szerint a 65 ezer hektár állami földpályázaton is nyerhetett műkörmös, ha a helyi fideszeseknek megfelelő volt. Ugyanígy van a trafiktörvénnyel, amit a pályázatok után változtattak meg. A képviselő szerint a nyertes és vesztes pályázatokat is nyilvánosságra kell hozni, addig a Fidesz nem tud a mutyivádaktól szabadulni.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3

"Prioritást élvez"

A pedagógusképzés prioritást élvez - mondta válaszában Hoffmann Rózsa, majd hosszan sorolta saját eredményeit.

Odacsap a KDNP is

Stágel Bence KDNP-s képviselő a KDNP-s oktatási államtitkárságról beszélt. Mint mondta, a természettudományos képzés – mikorra máskorra – 2010-re válságba került, alig jelentkezett valaki kémai, fizika és egyéb szakokra. Az új kormány azonban a Klebersberg-ösztöndíjjal segíteni akar a helyzeten.

Ami még nem volt

Valószínűleg az egész Európai Unióban kuriózum, hogy egy hivatalban lévő uniós biztost elítélő határozatot fogadjon el egy tagállam parlamentje. Hétfőn a Magyar Országgyűlés ezen is átesik majd: a kormánypárti honatyák bizonyára nagy többségben szavazzák majd meg a határozatot, mely szerint elfogadhatatlan, hogy Viviane Reding alapjogi biztos politikai tartalmú kijelentéseket tegyen. (Redig a Tobin-ügy kapcsán beszélt arról, hogy mivel Magyarországon számos, a jogbiztonságot sértő lépés történt az elmúlt években, valamennyire érthetőnek tartja, ha az ír bíróság nem adja ki a gázolót.)

Fájhat Hoffmann Rózsa feje?

Több fideszes honatya is módosító indítványokat nyújtott be a közoktatási törvényhez. Az egyik például súlyos kritikával illeti a Híd I. és Híd II. programokat. A legfontosabb mégis Michl József javaslata, amelyik megemelné a maximális osztálylétszámot. Mint ismert, a hatéves kortól kötelezővé tett beiratkozás sok iskolában súlyos helyzetet teremtett, mert az intézményeknek nincs elég kapacitásuk az új gyerekek felvételére. Ezen változtat sajátos módon a kormány az osztálylétszám megemelésével.

A kormány rangsorol a hitelkárosultak között

"Hol volt a kormányzat pénteken? Ki segít az út szélén hagyottakon?" – kérdezte elsőként a napirend előtti felszólalások között a jobbikos Z. Kárpát Dániel. A hitelkárosultak és a több százezer magára hagyott ember nevében kezdeményeztek egyeztetéseket, de senki nem törődött velük. "Önök rangsoroltak hitelkárosultak és hitelkárosultak között, és azokat részesítették előnyben, ahol például a bankok vesztesége a legkevesebb volt. A visszás végrehajtásokkal viszont például senki nem foglalkozik. A devizahiteles kerekasztalban a Jobbikon kívül egy párt sem vett részt" – tette hozzá Z. Kárpát Dániel. Hangsúlyozta: hatszázezer hitelkárosultat hagytak cserben. Cséfalvai Zoltán válaszában azt mondta, minden egyes megoldás az adófizetők pénzéből van, ezért a költségvetés teherbíró képességét figyelembe kell venni. Megjegyezte, az amit a Jobbik kér, így a bíróság előtti soronkívüliség biztosítása, nem a kormány, hanem az OBH jogköre, illetve, az illetékmentesség pedig azért nem lehetséges, mert azt a törvény szigorúan szabályozza.

A szocialisták a trafiktörvényről

A szocialista Tóth Csaba rögtön a hétfői parlamenti ülés elején, az első interpellációnál a dohánykoncessziókra tereli a szót. Igaz, nem a legfrissebb fejleményekre, a vitatott pályázati eredményekre kíváncsi, hanem azt kérdezi: „Sikertörténet vagy kudarc? Közel 1500 településen senki nem akar nemzeti dohányboltot!” Lázár János délelőtt sajtótájékoztatón állt ki a pályázatok eredménye mellett, mondván, aki ezeket támadja, az a nagyvállalati érdekeket védi, egyébként pedig aki tud szabálytalan pályázatról, az álljon elő vele.

1 2 3
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!