szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A horgászok eddiginél nagyobb szerepvállalásáról is beszélt a Balaton kezelésében Manninger Jenő fideszes parlamenti képviselő csütörtöki keszthelyi sajtótájékoztatóján.

A halgazdálkodásról és a hal védelméről szóló szeptemberben hatályba lépő törvény azt preferálja, hogy a természetes vizeket a horgászok, horgászegyesületek vegyék kezelésbe, a Balaton esetében azonban egyelőre garantálni kell a halászat szakmai felügyeletét, hiszen az ökológiai gazdálkodás vagy a haltelepítés felkészültséget igényel - mondta a kormánypárti politikus.

"Mi, a Balaton körüli országgyűlési képviselők preferáljuk azt, hogy a horgászok vegyék kezelésbe a Balatont, ha nem is azonnal, de egy bizonyos felkészülési idő után" - közölte a politikus. Hozzátette, korábban az önkormányzatok kezelői joghoz juttatását is támogatták, de az új jogszabály ezt nem teszi lehetővé.

A Balaton kiemelt jelentősége miatt az államnak a tó kezelésének átadásáról más az álláspontja - jelezte, hozzátéve: valóban kérdéses, hogy felkészült-e egy ekkora feladatra egy horgászegyesület. "A kisebb tavaknál nem lesz ebből vita, de a Balatonnál tudomásom szerint még nem eldöntött a kérdés" - fogalmazott. 

Emlékeztetett arra, hogy a törvényt a horgászok javára és a halak védelmére alkották meg, törekedve arra, hogy a természetes vizek kezelését a horgászok kezébe adják. A jogszabály az illegális halfogás elleni szigorúbb fellépést is biztosítja, ezt a célt szolgálja a büntető törvénykönyv július elsejével már hatályba lépett módosítása is.

Szólt arról, hogy a horgászturizmust támogatja a turista állami horgászjegy bevezetése, amely néhány hétre szól majd, és könnyebben, olcsóbban lehet majd hozzájutni, mint a horgászbérletekhez.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!