szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Megállapodott a BKV-val a csoportos létszámleépítésről hétfőn az a sztrájkbizottság, amelyet két szakszervezet hozott létre, a Budapesti Közlekedési Szakszervezetek Szövetsége (BKSZSZ), valamint a Városi Tömegközlekedési Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége (VTDSZSZ).

Gulyás Attila, a VTDSZSZ elnöke a hétfői tárgyalások után azt mondta, a tárgyalásokon a 200-ról 170 főre csökkentett létszámot további 10-15 százalékkal tudták mérsékelni, és a BKV lehetőséget biztosít a megfelelő képzettségűeknek arra, hogy másik üzemegységben dolgozzanak tovább.

A BKV vállalta azt is, hogy 2013-ban már nem hajt végre újabb csoportos létszámleépítést.

Gulyás Attila fontosnak nevezte, hogy a BKV elfogadta a szakszervezetek számításait a dolgozók terheltségéről, és ezt figyelembe véve döntött a leépítés mértékéről.

Fontosnak nevezte, hogy a felmondások kézhezvétele előtt sikerült megállapodni a mértékről, amelyre a kézbesítés után már nem sok esély lett volna. Hozzátette, hogy sajtóhírek szerint a kormány nem fogja átutalni a finanszírozáshoz korábban ígért hétmilliárdos támogatást, a romló pénzügyi helyzetet pedig a BKV újabb létszámleépítéssel oldhatta volna meg, amit a jelenlegi megállapodás kizár.

A csoportos létszámleépítés miatt két sztrájkbizottság is alakult a tárgyalásokra. A BKSZSZ és a VTDSZSZ most megegyezett a BKV-val, az Egységes Közlekedési Szakszervezet (EKSZ) viszont még nem. Az EKSZ keddre demonstrációt hirdetett a csoportos létszámleépítés miatt.

A szakszervezetek azért kezdeményeztek munkaügyi vitát, mert a buszágazati kiszervezések miatt 200 munkatársát el akarta bocsátani a BKV. Ezt a létszámot az érdekképviseletek sokallták.

BKV: elfogadható a 4 százalék

A BKV szerint a 13 százalékos teljesítménycsökkenés mellett 3-4 százalékos csoportos létszámleépítés "méltányos és elfogadható". Mint írták, a BKV felkészült a piacvesztésre, ezért nem vettek fel több embert, és figyelembe vették a munkaerőmozgásokat is, így az először tervezett 540 helyett 170 embertől vált volna meg a közlekedési társaság.

Hangsúlyozták, hogy a BKV vezetése nem ért egyet a demonstrációval, de elfogadja az érdekképviseletek véleménynyilvánításának ezen módját, és továbbra is érdekelt a helyzet megnyugtató, tárgyalásos úton történő rendezésében és abban, hogy segítse a távozni kényszerülő dolgozókat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!