szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

Rend van az országban, a Belügyminisztérium alá tartozó szervezetek jól teljesítettek tavaly, de a kormányzati ciklust tekintve is – röviden összefoglalva ez derült ki Pintér Sándor miniszter évértékelő beszédéből. Ezt erősítette a miniszterelnök is, aki még fizetésemelést is ígért.

29 ezer tiszthelyettes kap március 1-jétől – az év elejéig visszamenőleg – havi tízezer forintos bérkiegészítést – jelentette be nagy csinnadratta közepette a kormány döntését Orbán Viktor a Belügyminisztérium évértékelő értekezletén. A kormányfő szerint ugyanis sok rendőr nem keres eleget, a tiszthelyettesek béréből családos emberként alig lehet megélni.

A pedagógusokéhoz hasonló életpályamodell és a tervezett, kedvezményes lakásprogram bevezetését ebben a ciklusban a gazdaság teljesítménye még nem tette lehetővé. "Ezeket persze a választások után meg fogjuk majd tenni" – jelentette ki Orbán Viktor, hozzátéve: addig is kellenek olyan lépések, amelyek kifejezik, hogy a magyar államnak szüksége van a rendőrök munkájára.

Pintér elégedett

„Jelentem az országban rend van, szilárd a közrend és a közbiztonság” – ezzel kezdte Pintér Sándor belügyminiszter a tavalyi évre vonatkozó beszámolóját, aki a felügyelete alá tartozó 12 szervezet teljesítményéről csak jókat közölt. Hangsúlyozta a közbiztonságra vonatkozó megállapítások közvélemény-kutatásokon alapszanak, amelyekhez ráadásul megkérdezték a települések vezetőit, az iskolák igazgatóit, sőt a szülőket is. Pintér Sándor már beszéde elején közölte, mivel a kormányzati ciklus utolsó évértékelőjét tartja, ezért 2013 mellett kitér az azt megelőző évekre is.

Fülöp Máté

A belügyminiszter először az önkormányzatokkal kapcsolatban arról tett említést, hogy a rendszerváltás óta egyre több feladatot megkapó önkormányzatok alulfinanszírozottak voltak. „Az állami helyi feladatokat szét kellett választani, valamint rendezni kellett ezek finanszírozását, és meg kellett szabadítani a településeket az adósságállományuktól.” 2011-ben 196 milliárd forintot, 2012-ben 83 milliárdot, tavaly pedig 603 milliárdot fordított erre az állam. „Idén a hitel nélkül gazdálkodó önkormányzatoknál nagy a várakozás" – tette hozzá Pintér.

Kitért a kazánprogram és a szociális tűzifa-támogatásokra, valamint az egészséges ivóvíz biztosítására. Ez utóbbiban van még tennivaló, 365 település 880 ezer lakosából 425 ezer ember nem jut még hozzá az egészséges ivóvízhez. Az építésügy területéről azt hangsúlyozta a BM vezetője, hogy az informatikai fejlesztés és az új szabályozás révén felgyorsult az ügyintézés, illetve hogy gyakorlati téren bizonyítottak 2010-ben Felsőzsolca újjáépítésével. „Egy éven belül újjáépült az iszapkatasztrófa után Devecser és Kolontár is, Gilvánfán pedig beindult a szociális lakásépítés” – közölte a belügyér.

A minisztériumhoz került új területre, a kulturális örökségvédelemre vonatkozóan Pintér Sándor azt hangsúlyozta, hogy a történelmi örökséget úgy kell feltárni és megőrizni, hogy az új fejlesztéseket biztosító beruházások ne húzódjanak el. A vízügy szakemberei is jól teljesítettek – tért át a másik területre Pintér, bizonyítottak a sajóhernádi és a dunai árvizeknél is. Idén a 28 ezer kilométer hosszú állami tulajdonú csatornahálózat kezelését végzik majd felkészülve arra, hogy nagy aszály várható.

Egészséges emberek ne éljenek segélyből

A közfoglalkoztatásról beszélve a miniszter ismét azt hangoztatta, hogy egészséges, munkaképes emberek nem élhetnek segélyből, és hogy a kormány az értékteremtő munkát preferálja. Míg 2013-ban 153 milliárd forintot költöttek a közfoglalkoztatási programra, idén 183 milliárdot szánnak rá; 2011-ben 35 ezer, idén január második hetében 213 ezer volt a programban résztvevők száma. „A terv az, hogy a közfoglalkoztatottak egyfajta szociális szövetkezetet alkotva magukat, és majd családjukat is ellássák, ennek elindítására 320 millió forintot biztosítanak” – tette hozzá.

A következő adat a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal (BÁH) munkájának értékelésekor hangzott el. Pintér Sándor szerint több terhet adott – igaz ez kedves volt – a szervezet dolgozóinak az állampolgársági eskü bevezetése: azt összesen 515 ezren tették le. A másik terhet – ez nem kapott jelzőt – az illegális migráció megnövekedése jelentette tavaly a BÁH számára. Az első kormányzati évhez képest például 21 szeresére nőtt a Szerbiából érkező migránsok száma, 2013-ban az illegális bevándorlók száma 16 ezer volt.

Pintér Sándor hivatásos állományú szervezetek közül elsőként a legnagyobb számú testületet, a rendőrséget említette meg az évértékelőben. A korábban már különböző nyilatkozatokban, interjúkban elhangzottakat hozta fel a belügyér most is. Így azt, hogy 2010-ben a rendőrséget közbiztonsági deficittel vette át a kormány, 3500 rendőr hiányzott – főleg a kistelepüléseken –, ezért vettek fel az eltelt évek alatt 4200 embert. Természetesen elhangzott a rendőrőrsök megnyitása, és az is, hogy megnőtt a körzeti megbízottak száma, aminek köszönhetően minden településen, minden nap van egyenruhás.

Fülöp Máté

A fejlesztések között megemlítette Pintér a bérelt autók lecserélését saját tulajdonú szolgálati járművekre. Példaként hozta fel, hogy a Készenléti Rendőrség embereit Mercedes-típusú kisbuszokkal szállítják. A BM első embere a legnagyobb eredménynek azt tartotta, hogy szemléletváltás történt a testületnél, és ma már szolgáltató rendőrségről beszélhetünk a korábbi uralkodó rendőrség helyett. A statisztikai adatok sem maradtak el a rendőrség teljesítményének alátámasztására: 2010-ben 428 ezer bűncselekményt regisztráltak, tavaly ezzel szemben 358 ezret. Kevesebb a közterületen történt bűntettek száma, amely a rendőri jelenlét növekedésének az eredménye, a rablások számának 3300-ról (2010) 2300 körülire (2013) való visszaesését pedig azzal magyarázta Pintér Sándor, hogy a felderítések negyven százalékról hatvan százalékra emelkedtek.

Ezután a börtönök kerültek terítékre. 2010-ben 15 ezer fogvatartott volt, tavaly 18 ezer, a büntetés-végrehajtási intézetek túltelítettsége pedig jelenleg 140 százalék. Emiatt új börtönök épülnek a jövőben, ezek tervei már elkészültek – közölte Pintér. Cél, hogy a társadalmat megszabadítsuk a bűnözőktől, de cél az is, hogy visszavezessük őket a társadalomba, ennek eszköze a munka. Azt szeretnék, ha a bűnözők eltartanák magukat: 2010-ben az élelmezésükhöz 10 százalékban járultak hozzá, tavaly már 75 százalékkal, és a börtönökben élők 75 százaléka dolgozik.
 
A katasztrófavédelem 2012. január 1-jével történő szervezeti átalakítása, amely a központosítást jelentette, szintén eredményes volt – tért a következő szervezet munkájának értékelése. A kialakított vészrendszer a napokban jelesre vizsgázott – emelte ki Pintér Sándor hozzátéve, hogy folyamatos támadások érik a szervezetet a megelőzéssel kapcsolatban. A belügyér szerint ebben sincs hiba, amit a tűzesetek számának alakulása mutat; 2011-ben 25 ezer, 2012-ben 32 ezer, tavaly pedig 16 ezer volt a számuk. Elkezdtük a tűzoltóautók gyártását és lecseréltük a védőruhákat – folytatta Pintér megemlítve, hogy sokan még az első Orbán-kormány alatt beszerzett, mára elavult ruhákkal rendelkeztek.

„A Terrorelhárítási Központ 338 sikeres bevetése jelzi a teljesítményüket, mindenkinek ilyen sikeres terrorelhárítási szervezetet kívánok” – jelentette ki Pintér. A Nemzeti Védelmi Szolgálat feladata idén kiterjed a kormánytisztviselők ellenőrzésére is. A korrupció visszaszorítása érdekében a "kifogástalan életvitel"-ellenőrzések révén már nem kerülhettek a hivatásosok közé arra alkalmatlanok, a megbízhatósági vizsgálatokkal pedig – összesen 159-et végeztek el – 13 embert távolítottak el a testületekből.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!