szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A közvélemény-kutatók előrejelzései alapvetően helyesnek bizonyultak, az pedig megdőlni látszik, hogy a magasabb részvétel a baloldalnak kedvez – mondta Juhász Attila, a Political Capital vezető elemzője.

A fél hatos adatok alapján előzetesen látható 60-65 százalékos választási részvétel megfelel annak, amit a közvéleny-kutatók leginkább vártak – mondta a hvg.hu-nak Juhász Attila, a Political Capital vezető elemzője, aki szerint annak sem lett különösebb jelentősége mozgósítás szempontjából, hogy eltörölték a kampánycsendet. A választási részvétel magasabb lesz a '98-asnál, de lényegében belesimul a magyarországi trendbe.

Juhász szerint megdőlni látszik, amire már szintén az előzetes adatok alapján számítani lehetett, hogy a magas választási részvétel a baloldalnak kedvez. A közvélemény-kutatók mérése helyesnek bizonyulhat, miszerint a választói aktivitás élénkülése leginkább a Jobbiknak és az LMP-nek kedvezett. Erősödött a Fidesz-KDNP is, a Kormányváltó összefogásnak azonban nem sikerült lényegesen erősítenie a táborát.

A Nézőpont Intézet választásnapi felmérésével kapcsolatban Juhász elmondta, hogy bár exit pollnak nevezik, ez valójában egy valamelyest nagyobb bázison, 1200 főn elvégzett telefonos kutatás volt. Az exit poll-kutatás lényege az, hogy a szavazófülkékből kilépőket kérdezik meg: ilyet itthon nemigen csinálnak, mert egyrészt nagyon drága, másrészt kockázatos is, mert a választók a közvélemény-kutatók szerint nem szívesen árulják el, kire szavaztak a választásokon. (Egyébként az m1 műsorában Mráz Ágoston Sámuel is elmondta, hogy ez tényleg nem exit poll – szerk.) Juhász ugyanakkor azt mondta, a Nézőpont Intézet választásnapi kutatása sem tér el a korábbi felmérésektől, tehát nagy meglepetést nem tartogatott a szavazás napja.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!