szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A frissen kinevezett külgazdasági és külügyminiszter az Origónak adott interjújában többek között arról is beszélt, hogy megmosolyogtatta az a kritika, hogy az utóbbi években kevesebb magas rangú külföldi vezető érkezett hazánkba, szerinte ugyanis Orbán Viktor nemzetközi elismertsége "nagyon jó". Az Iszlám Állam elleni harcba a magyarok csak a kormány döntésétől függően szállhatnak be, az oroszellenes szankciók az EU-kárára vannak, a tárcánál történt elbocsátások pedig az új feladatrendszerhez igazodtak. Szijjártó Péter több nagykövetséget nem tervez bezárni.

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter első hivatalos külföldi útja Pozsonyba vezet a héten. A miniszter az Origónak adott interjújában azt mondta, egyértelmű, hogy minden szomszédos országba tett látogatás során találkozik az ottani magyar párt vezetőivel, így az MKP elnökével, Berényi Józseffel is, a Híd azonban egy "vegyes párt", így Bugár Béláról nem esett szó.

A román-magyar felső vezetői kapcsolatokról szólva azt mondta: jó személyes viszonyban van a gazdasági miniszterrel, de áll a román külügyminiszter rendelkezésére is. "Ha a határon túli magyar nemzeti közösségek definiálják, hogy ők milyen keretek között szeretnék berendezni a saját életüket, azt a kormány a nemzetközi fórumok előtt is képviselni fogja" – fogalmazott Szijjártó.

Megismételte a kormány sokat hangoztatott álláspontját, miszerint ami az ukrán válság során Oroszországgal kapcsolatban zajlik, az az EU-nak a kárára van, ugyanis az uniónak "az lenne a hosszú távú stratégiai érdeke, hogy Oroszországgal kiegyensúlyozott együttműködés legyen". "Erre többek között a versenyképességünk visszaszerzése miatt is szükség lenne. A szankciók Európa stratégiai érdekeivel ellentétesek" – mondta a miniszter.

MTI / Szigetváry Zsolt

A tárcájánál lezajlott jelentős személycserét azzal indokolta, hogy "az új feladatrendszer és az új felépítés új embereket igényel". A 133 misszióvezetőből 84 helyen lesz új vezető jövő májusig. Az észt nagykövetség közelmúltbeli bezárását Szijjártó szerint nem követi újabb.

A Magyaroroszágot kritizáló Obama-beszéddel kapcsolatban azt mondta: az amerikai gazdasági együttműködés sikertörténet, ám "minden olyan megszólalás, ami valóságalap nélkül fogalmaz meg negatív kritikát az országról, az gazdasági kárt is okoz", éppen ezért "minden igaztalan kritikát vissza kell utasítani, és világossá kell tenni az álláspontunkat". "A magyar civil szféra általános kormányzati kontrolljáról beszélni például minden valóságalapot nélkülöz" – tette hozzá.

Az Iszlám Állam előretöréséről szólva kifejtette: nagyon kell figyelnünk, hogy az Iszlám Állam mozgásába a térségünk bekerül-e. Ellenük a leghatározottabb fellépésre van szükség, mivel "többek között az adott régióban élő keresztény közösség kiirtására törekszik". Magyarország kezdeményezte a felelősök beidézését a Hágai Bíróság elé. Hogy Magyarország csatlakozik-e valamilyen katonai akcióhoz, azt "komolyan meg kell fontolni" Szijjártó szerint, aki azt mondta, az ilyen ügyekben a kormány dönt.

A tárcavezetőt megmosolygtatta az a kritika, hogy az utóbbi években kevesebb magas rangú külföldi vezető érkezett hazánkba. Szerinte Orbán Viktor nemzetközi elismertsége "nagyon jó", rendszeresek az egyeztetések az uniós kormányfőkkel, azt pedig, hogy ki és mikor érkezik Magyarországra, "mindig az aktuális ügyek döntik el".

A dunakeszi 167 milliós luxusvillájával kapcsolatban azt mondta az Origónak, hogy három éve keresett már új házat és most találta meg és megismételte: törvényes forrásból, jelentős szülői segítséggel tudták megvásárolni a házat, ezt pedig "soha nem fogja szégyellni".

"Sokakat meglephetett, és sokak érdekeit sérthette, hogy 36 évesen külügyminiszter lettem, valamint, hogy a tervezett változtatásokat kérlelhetetlenül végre fogom hajtani" – magyarázta a támadásokat a miniszter.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!