szerző:
Stemler Miklós
Tetszett a cikk?

Dombóváron a rendőrség hallgatta ki a győztes civil szervezet aktivistáit, miután egy bizonytalan hitelességű videón szavazatvásárlással vádolták meg a szervezetet. A végeredményre mindez aligha lesz lényeges befolyással, miután a Fidesz talán ebben a városban kapott ki a legnagyobb arányban. De miért szavaztak a dombóváriak az országos trenddel szemben?

Hiába telt el lassan egy hét a választások óta, nem nyugszanak a kedélyek Dombóváron, ahol csütörtökön a rendőrség látogatta meg az önkormányzatot, majd pénteken kihallgatta a győztes Természetesen Dombóvár nevű szervezet kampánymunkásait. A Fidesz választási csalás miatt tett büntetőfeljelentést, miután egy videófelvételen egy kitakart arcú személy arról beszél, hogy Szabó Lóránd polgármester pénz ellenében buzdította szavazásra az embereket – a polgármester mindezt állítólag fényes nappal, a belváros közepén tette, igaz, ravasz módon, háttal a térfigyelő kamerának. A párt ezen kívül három körzetben a szavazatok újraszámlálását kérte, ezt mind a helyi, mind a területi választási bizottság elutasította.

A heves jogi küzdelem értelme enyhén szólva kétséges, hiszen a múlt vasárnapi választás eredménye teljesen egyértelmű: a független, de baloldali támogatású Szabó Lóránd polgármester kényelmes, nyolc százalékos különbséggel, 50 százalék fölötti szavazataránnyal győzte le fő ellenlábasát, a Fidesz-KDNP jelöltjét, Vida Tamást. Több egyéni kerületben 10 százalék volt a különbség a független jelölt javára, és a legnagyobb verést épp a Fidesz városi elnöke kapta. Vida egyébként még a jobbikos Kántor Katalinra adott szavazatokkal se tudott volna nyerni. Hasonló vereségre nem volt példa az egész Dél-Dunántúlon, de talán az országban sem, hiszen a kormánypárt még azon a Szigetváron is el tudott hozni egy egyéni mandátumot, ahol a KDNP a Jobbikkal közösködött a Fidesz ellenében. (Az, hogy az önkormányzati választások toronyamagas győztese, a Fidesz vitatja egy vesztes településen a végeredményt, nem egyedülálló: Ózdon, Salgótarjánban és Budapesten a XIV. és a XV. kerületben is épp emiatt nincs kihirdetve a győztes. - szerk.)

MTI / Koszticsák Szilárd

Nem Esztergom

Máshol sem ment egyszerűen

Kövesse a hvg.hu választás utáni riportsorozatát!

Így vitte el a Jobbik a Fidesz dunántúli "ékkövét"

"A néni csak gyakorolt" - Választási botrány egy idősek otthonában

Győzött, aztán bilincsben vitték el Merkel és az egyház szolgáját

A "böszmék" bosszút álltak a fideszes polgármesteren

Az MSZP-s polgármester, aki Simicskáékkal sem szégyellt tárgyalni

"Csak amit a Fidesz nem csinált meg" – Hogyan győzött a Jobbik Ózdon?

A hasonló méretű Esztergom és Dombóvár között több párhuzam is akadt az elmúlt ciklusban: 2010 őszén mindkét helyen nagy meglepetésre független polgármesterjelölt győzött, ám a képviselő-testületben a Fidesz-KDNP szerzett többséget. A következő négy évben aztán mind a két városban kibékíthetetlennek bizonyultak az ellentétek a polgármester és a jobboldal között, ami a településeket a működőképesség határára sodorta, sőt Esztergomot teljesen el is lehetetlenítette.

Szemben a stabilan jobboldali Esztergommal, ahol a Meggyes Tamással kapcsolatos ellenérzések okozták a Fidesz 2010-es vesztét, Dombóvár inkább balra húzott, és míg a térség más egykori balos fellegváraiban, például Pécsett és Komlón, a kormánypártnak sikerült visszavernie a baloldali restaurációra irányuló kísérleteket, Dombóváron súlyos vereséget szenvedett, nem kis mértékben saját képviselőcsoportjának köszönhetően.

A polgármester-felfüggesztéssel, kórházigazgató választási botránnyal fűszerezett elmúlt négy évben egyértelműen a Fidesz húzta a rövidebbet, az egymás felőrléséért folyó harc végére már a párt frakciója is szétesett. A frakció két meghatározó tagja, Bükkösdi Olga és Kerényi Zsolt, 2014 elején lemondott mandátumáról, miután 2013-ban már alig jártak be a testületi ülésekre, Tóthné Sudár Beáta pedig nyáron lépett ki a képviselőcsoportból, és az októberi választáson már a Jobbik színeiben próbálkozott.

A várost többször működésképtelenséggel fenyegető hatalmi harcot természetesen mindkét fél a másik nyakába kívánta varrni, ám PR-ben egyértelműen Szabó Lóránd bizonyult jobbnak. Az újrázó polgármester felfüggesztése idején, amikor a volt jegyző megtiltotta számára a szolgálati gépkocsi használatát, biciklivel járta a várost, Facebook oldalát pedig hatszor annyian követik, mint a helyi Fideszét. Nem csoda, hogy a városban az elmúlt évek során a tömegrendezvényeken is rendre a polgármester támogatói voltak többségben, míg például a kórházigazgató választási botrány miatt rendezett közmeghallgatáson több száz dühös ember kérte számon a kormánypárton a népszerű kórházigazgató elutasítását.

A Fidesz bukása

Ilyen előzmények után a dombóvári választás éppúgy lefutott volt, mint az országos, csak épp ellenkező előjellel. Szabó esélyeit még az sem rontotta, hogy miközben helyben sikeresen építette fel független imázsát, a megyei közgyűlésbe a Demokratikus Koalíció listavezetőjeként jutott be: mint kérdésünkre megfogalmazta, 19-re lapot húzott. Mindez szavazatvesztést a jelek szerint nem okozott számára a polgármester választáson, ám a DK-t középpárttá tette a dombóvári kistérségben, hiszen itt az a Jobbikkal holtversenyben a második legerősebb pártnak bizonyult 17 százalékkal.

MTI / Koszticsák Szilárd

A helyi jobboldal gondjai azonban messze túlmutatnak Szabó népszerűségén, hiszen a párt összes egyéni képviselőjelöltje simán kikapott a civilekből, szocialistákból és együttesekből álló ellenzéki koalíciótól. A dombóvári Fidesz impotenciája régóta fájó pont a párt vezetésének, a bizalom megrendülését jól mutatja, hogy bár egyértelműen ez a Tolna megyei kettes számú választókerület legnagyobb városa, a helyi Fideszt megkerülve, az országos vezetés Potápi Árpádot, Bonyhád polgármesterét indította tavasszal. A kormánypárt ilyen előzmények után azzal szembesült  az önkormányzati választáson, hogy nincs helyben népszerű embere és egyelőre kilátása sem esélyes kihívók felépítésére.

A helyzetet tovább rontja a választási utóvédharc, ami már a kormánypárti szimpatizánsok egy részében is visszatetszést kelt, ahogy az jól látható a dombóvári Fidesz Facebook oldalán. A pártnak most öt éve lesz újjáépíteni magát a városban; az előzmények és a helyi Fidesz szervezet megítélésének fényében az sem lenne meglepő, ha mindez a teljesen nulláról kezdést jelentené.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!