szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Összesen 3,9 milliárd forintnyi kedvezményt kaptak a bérlők az önkormányzati üzlethelyiségek megvásárlására az V. kerületben - írja a Népszabadság. Az ingatlanokat megvásárló bérlők sokszor alig néhány hónap után vették meg az ingatlanokat és éltek a kedvezménnyel.

Csaknem négymilliárd forint kedvezményt adott a belvárosi önkormányzat az utóbbi hat évben üzlethelyiségek bérlőinek, hogy megvásárolják az általuk használt ingatlant. Több cég tízmilliókat nyert azzal, hogy néhány hónap után megkapta a bérlőknek járó 30 százalékos kedvezményt - írja a Népszabadság.

A lap azt írja, összesen 277 nem lakáscélú helyiséget adott el pályáztatás nélkül 2008 és 2013 között az V. kerületi önkormányzat, ebből 155-öt kedvezményes áron vettek meg a bérlők. Az így eladott üzlethelyiségek forgalmi értéke 17,5 milliárd forint volt a zárszámadások alapján, ám az önkormányzat ennél 3,9 milliárd forinttal kevesebb bevételhez jutott –a bérlők ennyi engedményt kaptak összesen.

Az V. kerületben az üzlethelyiségek bérlői 2007 óta veheetik meg elővásárlási joggal versenyeztetés nélkül az eladásra szánt helyiségeket az ingatlan értékének 70 százalékáért. A bérlők kedvezményhez juttatása nem szokatlan, ám az V. kerületben sajátos gyakorlat alakult ki: vállalkozások sok esetben néhány hónappal a bérleti szerződés megkötése után lettek tulajdonosok.

Ez történt a Károly körút 26-ban is, ahol a 212 négyzetméteres üzletet a Classic Immo Kft. két hónapig bérelte, majd 75 millió helyett 52,4 millió forintért vásárolta meg. Nyolc hónappal később 102 millióért adta tovább, miután a kerület lemondott elővásárlási jogáról. A cégben nemcsak Pápa Marianne – a korábban a józsefvárosi piacot üzemeltető néhai Szetlik Ferenc első felesége –, hanem Habony Árpád unokatestvérei is részvényesek, Szetlik pedig Habony nagybátyja.

A Károly körút 22–24. alatti üzlethelyiséget egy vállalkozás kevesebb mint fél év bérlet után négyzetméterenként 160 ezer forintért vett meg, de a Váci utcában és a Vörösmarty téren is találni ingatlant, amelyet a bérlője rövid idő után szerzett meg.

A Károly körút 26. alatti ingatlan eladása miatt Rogán Antal akkori polgármester, a Fidesz frakcióvezetője 16 hónap elteltével „magánemberként” vizsgálatot rendelt el, ennek következményeként két évvel később menesztették Rónaszéki László jegyzőt, akinek utóda azonban tavaly ősszel Sélley Zoltán lett, ő a kerületi vagyonkezelő vezérigazgatójaként korábban előkészítette az ingatlanértékesítéseket.

A szóban forgó ingatlanokat egy belső pontrendszer alapján ráadásul még a kerületi átlagáraknál is olcsóbban adták el, így került egy 239 millió forintos József nádor téri 628 négyzetméteres üzlethelyiség végül 153 millióba.

Az önkormányzat szerint minden törvényes volt

A Népszabadság cikkével kapcsolatban az V. kerületi önkormányzat közölte, hogy ezek az állítások "több ponton is valótlanok és félrevezetőek". Mint írták, az önkormányzat az ingatlanértékesítésből befolyt bevételeket fejlesztésre fordította, az önkormányzat könyv szerinti vagyona pedig az elmúlt években nőtt, és nem csökkent.

Az önkormányzat leszögezte, hogy minden megállapított kedvezmény jogszabályokon alapszik, "ha pedig valamely bérlő rövid bérleti idő után megkapta a bérlőnek jogszabály szerint járó kedvezményt, azt csak azért kaphatta meg, mert már az előző bérlő benyújtott az ingatlanra vételi ajánlatot, tehát az önkormányzat megpróbálta azt értékesíteni, de az meghiúsult. Ugyancsak előfordult, hogy a bérlő átadta a bérleti jogot vagy a polgári törvénykönyvben biztosított módon átadta a vételi jogát egy másik gazdasági társaságnak" - írták.

Hozzáteszik, hogy minden értékesítés előtt három hónapnál nem régebbi aktualizált értékbecslés készült, ez pedig eltérhet a kerületi övezeti átlagáraktól az ingatlan aktuális állapota miatt. "Sok ingatlant éppen azért adtunk el, mert állapota leromlott, felújítása többe került volna, mint a bérlőnek biztosított kedvezmény; hiszen a felújítás a tulajdonos kötelessége, nem a bérlőé. Más esetekben, ha a bérlő végzett felújítást vagy értéknövelő beruházást az ingatlanon, és azt még nem írta le a bérleti díjból, akkor annak fennmaradt részét szintén figyelembe kellett venni az ingatlan értékének megállapításakor" - részletezték.

Rogán pereli a DK-t, ami feljelentést tett

Rogán Antal azt közölte, szerinte a belvárosi önkormányzat elleni támadásoknak ahhoz van köze, hogy ő a Fidesz frakcióvezetője, ezért "politikai hátsó szándék, a mindenáron való lejáratás kísérlete nyilvánvaló, mondhatni, kilóg a lóláb a lejárató közlemények és cikkek mögül". Rogán azt írta, polgármestersége alatt a Belváros megújult és Budapest leggyorsabban fejlődő kerülete lett, a kerület vagyona nőtt és minden forintot visszafordítottak a városrész fejlesztésére, vagy az ott élők támogatására.

"Minden bérlőnek ugyanannyi kedvezményt adtunk, és mindenki csak a jogszabályokban biztosított kedvezményt kaphatta meg. A Belváros jogszabályait és vagyongazdálkodását a Gyurcsány- és Bajnai-kormányok hatóságai, közigazgatási hivatalai rendszeresen vizsgálták, és rendben találták. Sem engem, sem az önkormányzatot semmilyen vizsgálat során nem marasztaltak el" - írta Rogán, aki hozzátette, hogy a Demokratikus Koalíció ellen már pert indított.

A DK-s Varju László ennek ellenére szombati közleményében már "ingatlanpanamát" emlegetett és közölte, feljelentést tett a Legfőbb Ügyészségen.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!