szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Rendkívüli értekezletre hívta haza a Magyarországot képviselő nagyköveteket Orbán Viktor. A miniszterelnök ismét a nemzeti érdekeken alapuló diplomácia mellett kardoskodott, ezt követeli meg a magyar diplomatáktól is.

Most érkezett

Törökország: az első három legfontosabb magyar külkapcsolat egyike

Törökország: Orbán mindig három relációt figyel: a német-, az orosz- és a török-magyar relációt. "Ez így van 1000 éve." Ezt kiegészítette az atlantista reláció, de a legfontosabb az első három. Figyelni kell a török kapcsolatot is. A három ország vezetőit nem véletlenül fogadtuk olyen sorrendben az idén, ahogy. A török kapcsolatokon sokat kell dolgozni.

Szokatlan időpontban, a rendszerint nyáron rendezett nagyköveti értekezlet helyett már márciusban hazarendelte a külföldi magyar képviseletek vezetőit Orbán Viktor. Arról, hogy a hétfőn reggel kezdődő értekezleten mi hangzik majd el, három lehetséges forgatókönyvet is felvázoltak forrásaink: az első szerint a nemzetpolitika visszakerül a Bem térre, és ismét kicsit nagyobb hangsúlyt kap, a második, hogy a nagyköveteknek be kell számolniuk, mennyire teljesítették a kormányzati igényt, a külgazdasági vonal megerősítését, milyen üzleteket hoztak, de még az is felmerült, hogy bejelentik a külügy és a külgazdaság szétválását.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3

Relációink a világban

Azt kéne végrehajtani, hogy az USA-Kína, Oroszország-stb. érdeke a magyar stabilitás és sikeresség legyen. Nem érdekegyezést keressük, hanem azt, hogy nekik miért jó, ha itt nekünk jól mennek a dolgaink. Németország: elemi érdeke a magyar sikeresség. Mert ha nem, a német befektetések sem lesznek sikeresek (20 miliárd dollárnyi). USA: olyan beruházásokat hajtsanak végre, ami high-tech jellegű. A legnagyobb számban amerikai cégekkel kötöttünk stratégiai megállapodást, ez nem véletlen. Támogatjuk az amerikai cégek fejlesztését, kutatásait. Oroszország: 1, mi nem vagyunk ellenséges ország 2, pontosan kell fizetni. Mi nem folytatunk kifejezetten oroszellenes politikát, bár jeleztük, hogy a nemzetközi jogost sértő orosz intézkedéseket nem tudjuk elfogadni (ukrán egység, annektálások). Kína: elefánt-kisegér viszonylatban vagyunk, de érezzük, van kínai stratégia - nem akarnak kimaradni a világ szabadkereskedelmi lehetőségeiből, itt pozíciókat akar szerezni Kína - vannak nálunk is regionális központok.

Alap: magyar nemzeti érdek

Érdekvezérelt külpolitika: nem lehet a mi álláspontunk teljesen. Van egy régiós "közös szenvedéstörténet", közép-európai elkötelezettség. Ez majdnem olyan fontos, mint a saját nemzeti érdekeink (bár az energiaunió kapcsán Orbán nem ezt tanusította a tetteivel - a szerk).

A magyar külpolitikai doktrina egybeesik annak az aktuális nagyhatalom érdekeivel, aminek az érdekszférájába tartozunk - ez volt a mi külpolitikánk öröksége. "Ez nincs így." És ne is legyen. A legbefolyásosabb országokkal szemben is lehetnek magyar érdekeink. Ezt ne élezzük ki, de ez legyen a gondolkozásunkban, ez nem "ördögtől való", ez természetes. A doktrinánk alapja a magyar nemzeti érdek.

A Nyugat felé nem tudunk nyitni

Az olaszok egymilliárdos befektetési alapot írtak alá az oroszokkal, és dél-tiroli autonómiát követelnek Ukrajnában - ebből kell kiindulni. De amit szabad Jupiternek, azt nem szabad a kisökörnek, de gondolkodni szabad azért a kisökörnek is.

Mi van a Nyugati nyitással? Olyan nincs. Magyarország a nyugat része, oda nem tudunk nyitni. Ez két népszavazással valósult meg - NATO- és EU-tagság. Ezt nem lehet, nem is akarjuk felülírni. Ezt senki, még a Jobbik sem kérdőjelezheti meg. A Nyugat részének lenni kötelességekkel is jár - a közös katonai koalíciókban való részvétel fontos. Orbán ezért is ment el Litvániába a hadgyakorlatra, és ezért forszírozza az IS elleni harcot (bár nincs meg hozzá a kétharmad). Ez ügyben be is nyújtja a törvényjavaslatot, hogy a németekkel, olaszokkal csatlakozzunk az IS elleni harcra.

Nincs szükség értelmiségi dörzsöltségre

Dörzsöltnek hisszük magunkat, aztán kisült, hogy balekok vagyunk, folytatja Orbán. Orosz reláció: riadtan nézzük a történéseket, Putyin látogatását, miközben az oroszok üzletelnek a Nyugattal. "Közelebb kell mennünk a realitásokhoz". Nem "értelmiségi dörzsöltségre" van szükség, hanem kereskedelmi dörzsöltségre. Sokat kell tanulnunk. Balekok voltunk az embargó kérdésében. Amikor a gazdasági következményeket kell lebontani, akkor kell észnél lenni. Ez más, mint korábban, a magyar külpolitikának mindig volt egy elitista jellege, ez most nem hasznos.

"Egy régi világrend végnapjait éljük"

Új doktrínát hirdettünk meg "egy régi világnap végnapjait éljük". Ezek eddig hirtelen diszkontinuitásként jelentek meg, elvágólag, mnt Trianon vagy 1945 után, sőt még 1990 után is gyorsan változtak a dolgok, világrendek. Most nincsenek ilyen drasztikus események, "a gazdaság saját logikája mentén" van változás. A nyugat beengedte Ázsiát, a világkereskedelem változása megváltoztatja folyamatosan a világrendet. Az elmúlt egy év váltása érvényes, más lesz a világ 5-10 év múlva, mint most, és ehhez a magyar külpolitikának változnia kell.

Orbán előveszi lengyel tapasztalatait

A nagyköveteknek néha problémájuk, ha nem kedvelik őket. Általában egyetértettünk eddig a fogadó országgal, most ellentmondunk. "Ez kényelmetlen." Ellent kell mondani, s ezt meg kell tudni mondani, hogy ne sértsük meg azért a fogadó országot. "Nemrégen voltam Lengyelországban" említ egy példát "csak én eljövök, önök meg maradnak". Ezt kezelni kell tudni.

Orbán: kasszát kell csinálni

Orbán is egyetért az éves kétszeri találkozóval. Egy kicsi változás is nagyon bonyolult dolog, nem elég "belekiáltani a világba" a változást, ezt átültetni a reaálitásokba komplikált dolog. Fél évvel az új külpolitikai doktrina után érdemes "kasszát csinálni". Miben voltunk sikeresek, miben nem. Egységes szervezetirányítási rendszert vezettek be - ez előtt probléma volt a nagykövet és egyéb képviseletek közti szemléleti, hatóköri, egyéb koherencia. Erről csinálunk ma kasszát, mondja Orbán. A nagykövet adja az irányt, az irányt a nagykövet szabja meg, ő "jutalmaz és büntet". Kasszát kell csinálni.

 

Szijjártó kezdi

Érkezik Orbán.

Szijjártó Péter tartja meg köszöntőbeszédét. "Újabb újdonság veszi kezdetét: az évenkénti egy helyett kétszer találkoznak a misszióvezetők" mondja. A világban zajló változások igénylik ezt, mert nem stabilizálódott a világrend, hanem zavarosabbá vált. Új, külgazdaság orientált külpolitkával reagáltunk erre, és át kell etekinteni az eredményeket. Ebben kulcsszerepük van a "végpontoknak", azaz a misszióvezetőknek. Akikkel ma és holnap tekintik át a teendőket.

Védik Orbán nagyon

Orbánt várjuk. Az újságírók egy külön teremben nézik tévén a beszéd helyszínét. A biztonsági előírások szigorúak, a wifit kikapcsolták az egész épületben, csak mobilinternetet lehet használni.

1 2 3
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!