Orbán hat pontjából szerinte a legfontosabb esett el - menekültválság percről percre
Csütörtök kora hajnalban zárult a menekültválságról szóló EU-csúcs, amelyen végül a tagállamok megállapodásra jutottak: meg kell erősíteni a külső határok ellenőrzését és segítséget kell nyújtani a legtöbb szíriai menekültet befogadó országoknak. Egymilliárd eurós támogatásról döntöttek, ezt az ENSZ-en keresztül juttatják Törökországnak, de kap támogatást Macedónia is. Orbán Viktor szerint a hat magyar pontból egyről nem sikerült megállapodni, de épp az lett volna a legfontosabb. Szerdán egyébként továbbra is rendíthetetlenül érkeztek a menekültek Horvátországon át, miközben nálunk már csaknem bezárult a kerítés.
Most érkezett
Tudósításunkat lezárjuk
A maratoni EU-csúcs után maratoni tudósításunkat lezárjuk. Jó éjszakát!
Percről percre
Egymilliárd euró és további felajánlások a menekültügyi EU csúcson
Donald Tusk elnök az általa vezetett Európai Tanács ülését követően örömét fejezte ki amiatt, hogy végre egyértelmű lépéseket tett az EU a menekültválságban. Az előzetesen kitűzött célokhoz képest szinte minden pontban dűlőre jutottak, egymilliárd eurós segítséget nyújtanak az ENSZ-en keresztül, támogatják Törökországot, Libanont és Jordániát, valamint a balkáni államokat. Jöhetnek a hotspotok is, illetve megerősítik a uniós határvédelmet.
Az osztrák kancellár nem akar kerítést Orbán szerint
Az osztrák kancellár azt mondta, hogy ha csak kerítéssel lehet megállítani a menekülteket, akkor inkább engedjék őket - közölte Orbán. "Ezt kell majd megfontolnunk" - tette hozzá.
Orbán: a hat pontból egyről nem sikerült megállapodni
Orbán Viktor, aki egy hatpontos javaslatcsomaggal érkezett a csúcsra, a találkozó után azt mondta, a hatból csak egyről nem sikerült megállapodni - arról, hogy a görög határt közösen védjék meg, ha Görögország maga erre nem képes. Ebben nem érték el a célt, bár szerinte ez lett volna a legfontosabb, emiatt továbbra sincs védve a külső határ, továbbra is jönnek a menekültek.
Tagországi felajánlásokat is megfogalmaznak
Az EU központi forrásain túl a tagállamok is igyekeznek hozzájárulni a segélyalapok bővítéséhez. Az angol kormány 170 millió euróval, a francia kormány 100 millió euróval járul hozzá az ENSZ Élelmezési Világalap támogatásához, több tagország is csatlakozik.
Zöld utat kaphatnak a hotspotok
A tanácskozás során egyértelműen elhatározták az tagországok vezetői, hogy felállítják a külső határok országaiban a hotspotokak, ezek felállítására novemberig kell valószínűleg várni.
Hollande csak egy el-Assad nélküli Szíriát tud elképzelni
Angela Merkel német kancellár szerint a haladó gondolkodás szerint lehetővé kell tenni az országoknak, hogy létrehozhassák a menekült hotspotokat nagyobb pénzügyi teher nélkül - ebben kell nekik segítséget nyújtani. Taavi Roivas észt miniszterelnök szerint növelni kell a Szíriának nyújtott pénzügyi segítséget is. Francois Holland francia elnök a tanácskozás után csak egy Bashar el-Assad nélküli Szíriát tud elképzelni, változás nélkül nem lesz megoldható a helyzet.
Milliókkal számolnak, nem százezrekkel
Tusk szerint potenciális menekültek millióival kell számolni, csak a szírek közül 4 milliónak kellett elhagynia az országát, további 8 millió az ország határain belül igyekszik menedéket találni. Azonban számításba kell venni az iraki vagy eritreai menekülőket is. A legfőbb feladat az EU külső határainak védelme kell legyen, erről is határoztak.
Törökország megsegítése mellett Libanon és Jordánia is pénzügyi segítségben részesül.
Juncker szerint jobb volt a hangulat, mint várni lehetett
Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke a tájékoztatón azt mondta, az EU-csúcs sokkal jobb légkörben zajlott, mint amire számítani lehetett.
Orbán és az osztrák kancellár "dinamikus" vitát folytatott
Tusk szerint a meghozott döntések jó irányba tett lépések, bár még sok munka vár az EU vezetőire az ET következő, októberi találkozója előtt.
Arról is beszélt, hogy közös felelősség a külső határok ellenőrzése, szerinte nem lehet az összes terhet Olaszországra és Görögországra helyezni.
Azt mondta, az EU-csúcson Orbán Viktor és az osztrák kancellár között kialakult egy "lényegi és dinamikus" vita, de reméli, ma eljutottak oda, hogy befejeződjön a kockázatos egymásra mutogatás.