szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Magyarország elviekben támogatja az állandó uniós határőrizeti szerv létrehozását, a részletekről még tárgyalni kell, de az irányt helyesnek tartja a magyar kormány - jelentette ki Orbán Viktor csütörtökön, miután megérkezett az EU-tagországok állam-, illetve kormányfőinek brüsszeli tanácskozására. A tervezet szerinte Görögországról szól, de gyakorlatban tagállami jogokat sérthet.

Az adott ország kérése és beleegyezése nélkül is átvehetne határőrizeti feladatokat bármely uniós tagországtól az Európai Unió határőrizeti ügynöksége, a Frontex az Európai Bizottság javaslata szerint. A magyar kormány jelezte korábban, hogy négy embert küldtünk a Frontex számára a közös határ megvédésére. Orbán Viktor leszögezte, a magyar kormány mindig is azt képviselte, hogy amennyiben egy tagállam nem képes megvédeni a határait, akkor oda kell menni és meg kell védeni helyette.

A kormányfő kijelentette, hogy a Frontex európai határőrizeti ügynökség átalakítási tervére vonatkozó bizottsági javaslat egyértelműen Görögországról szól, Magyarország viszont soha nem fogja feladni az ország határainak védelmét, az ugyanis nemzeti hatáskör. Görögország ősz elején még nem volt hajlandó átengedni a határai védelmét, végül engedett az EU nyomásának és Alekszisz Ciprász vezette kormány engedett kérésnek és beengedte a Frontex erőit. Az egyensúly azonban törékeny lehet, hogy mi számít olyan helyzetnek, hogy az EU átvegye egy tagállam határán az ellenőrzést.

Csütörtökön Magyar Levente államtitkár jelezte, hogy a Visegrádi Négyek közösen segítséget nyújtanak a nem EU-tag Macadóniának, Magyarország 50 rendőrt küld az országba - szemben a Frontex számára biztosított 4 fővel.

Folyatódik az osztrák-magyar szócsata is

Nem európai magatartást tükröz Werner Faymann osztrák kancellár "zsarolása" - közölte csütörtökön Orbán Viktor a kancellár azon felvetésére reagálva, amely szerint csökkenteni kellene a menekültek tagállamok közötti elosztásától vonakodó országoknak nyújtott uniós támogatásokat. Orbán üzent is a támogatások csökkentésének ötletét felvető "baloldali miniszterelnököknek", hogy "ne zsaroljanak, ez nem európai viselkedés, ez nem európai magatartás". Hozzátette, Werner Faymann "többedszerre zsarolja meg Magyarországot és zsarol meg mindenkit, aki kitart a vélemény- és szólásszabadság mellett, ez nem európai viselkedés, ezen az alapon nem fogunk tudni megegyezni".

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!