szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A jegybanki alapítványok arra még válaszoltak, hogy nyilvánosságra hozzák-e a szerződött vagy támogatásban részesült magánszemélyek nevét (nem), a durva, személyi átfedésekkel és összefonódásokkal tarkított támogatási gyakorlat miatt viszont nem voltak hajlandóak magyarázkodni.

Bár a Nemzeti Információs és Adatvédelmi hatóság elnöke szerint azt is nyilvánosságra kell hozni, mely magánszemélyekkel kötöttek megállapodást a jegybanki alapítványok, ez továbbra is titok marad. Megkeresésünkre a Pallas Athéné Alapítványok azt válaszolták,

"az alapítványok az irányadó jogszabályok által biztosított körben és előírások szerint teljesítik a közérdekű adatok nyilvánosságra hozatalát. Ennek megfelelően történt múlt hét pénteken valamennyi érintett adat nyilvánosságra hozatala. A támogatásban részesített magánszemélyek adataival kapcsolatban mind az információs szabadságról szóló törvény, mind a kialakult bírósági gyakorlat egyértelmű abban, hogy a személyes adatok védelme alá eső adatok a nyilvánosságra hozatal során nem adhatóak ki."

A válasz szerint a magánszemélyek nevének nyilvánosságra hozását a Kúria ítélete sem írta elő. Így 386 szerződés, illetve támogatás marad homályban, köztük a legdurvább is, a PADMA Kecskemété: egy magánszeméllyel több mint 170 millió forintra szerződött a Kecskeméti Főiskola egyetemmé válásának elősegítésére. (Cikkünk megjelenését követően jelentkezett szerkesztőségünknél a PADMA alapítvány képviselője, és közölte: korábban tévesen adták ki az adatokat, de korrigáltak, tehát a támogatást nem magánszemély, hanem a Kecskeméti Főiskola kapta. Az új táblázatot itt érik el, az említett tétel az utolsó a listán. A PADMA alapítványtól írásunk közlése előtt is megkérdeztük, ki a szóban forgó magánszemély, erre a cikk megjelenéséig nem válaszoltak, csak utóbb jelezték a módosítást.)

De a már nyilvánosságra hozott, nem magánszemélyekhez becsatornázott támogatások adataiból is kiderül, hogy az így pénzelt cégek vagy szervezetek egy része kötődik a pénzt osztó MNB-alapítványokhoz.

Mészáros nem véletlenül nyer

A jegybanki alapítványoknál is durván kaszált a Mészáros Lőrinc felcsúti polgármester érdekeltségébe tartozó Magyar Építő: a PADA és a PADI három szerződéssel, összesen nagyjából 3,5 milliárd forint + áfáért kötött szerződést a céggel, az Úri, a Csónak, valamint a Kálmán Imre utcai ingatlanok átalakítására szerződtek.

Fazekas István

Az Orbán Viktor kormányfővel híresen jó kapcsolatot ápoló Mészáros a mostani kormányzati időszakban kiemelkedően sok pályázatot nyer, itt azonban meg kell jegyezni, hogy a polgármesterrel kapcsolatban lévő ügyvéd – a helyette földre licitáló – Vörös József két jegybanki alapítvány kuratóriumban is bent ül. Az egyik éppen az a PADA, amely szerződést kötött a Magyar Építővel. Az általában szintén jól járó Videoton- és Market-tulajdonos Garancsi István érdekeltségébe tartozó cég is kapott megbízást, de ehhez képest nem túl jelentőset, olyan 30 milliót.

A felsejlő áttételes kapcsolaton kívül egészen egyértelmű, normális országban összeférhetetlennek számító kifizetések is szerepelnek a listákon, ilyen az, hogy a Matolcsy György jegybankelnök vezette PADA kiadta a Matolcsy György nemzetgazdasági miniszterről szóló könyvet. A Wiedermann Helga által írt Sakk és Póker című könyvet magyarul 18 millió plusz áfáért adták ki (két részletben), ez az összeg a hvg.hu által megkérdezett kiadók szerint elég jelentős túlárazás.

Konferencia, ahova Matolcsy el sem ment

Az alapítványi szerződések hosszabb bogarászása után kiderült egyébként az is, a PADA támogatott egy olyan konferenciát, ahová előadónak meghívták Matolcsy Györgyöt is. A XXXV. Fiatal Közgazdászok Országos Találkozójáról van szó, ahol a konferencia napján közölték az érdeklődőkkel, hogy programváltozás miatt Matolcsy mégsem lesz ott. Igaz, a korábbi programfüzetben sem ígérték biztosra, neve mellett a „felkérés alatt” szerepelt. A konferenciára mindenesetre 800 ezer forintot kapott a szervező Nyitott Világ Alapítvány.

Az már korábban ismert volt, hogy a Matolcsy György atyai jóbarátjaként számon tartott Kovásznai György festőművész képeit 112 millióért vették meg alapítványok.

Matolcsy témavezetője

A Magyar Narancs korábbi cikke hívta fel a figyelmet arra, hogy Matolcsy György jegybankelnök épp a doktorijára készül a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen, témavezetője pedig az a Lentner Csaba volt MIÉP-képviselő, aki az egyetemi katedra mellett PADS kuratóriumában is helyet foglal. A jegybanki alapítványok három Lentner Csaba-könyvet adtak ki, egyiket pont az az alapítvány, melynek a kuratóriumában ül.

De Lentner Csaba a főtitkára a Gazdálkodási és Tudományos Társaságok Szövetségének, amely egy konferenciasorozat megrendezésére csaknem 8,3 milliót kapott a PADA-tól. A Lentner „saját alapítványa”, a PADS is támogatta A pénzen innen és túl, PÉNZ konferencia az erkölcs tükrében című kétnapos konferenciát, melynek egyik előadója maga Lentner Csaba volt. A konferencia összesen több mint 6 milliót kapott.

MTI / Soós Lajos

A Nemzeti Közszolgálati Egyetemen működő Ostrakon Szakkollégium is kapott pár százezret konferenciára – az előadó és a szakkollégium tiszteletbeli tagja pedig Lentner Csaba.

A Nemzeti Közszolgálati Egyetem és az egyik jegybanki alelnök fővédnökletével, Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálat szervezésében is tartottak kiberbiztonsági konferenciát az egyetemen, melyhez a PADS 4,2 millióval járult hozzá, de további 2,7 milliót saját, egyetemi szervezésű konferenciákra is adott az alapítvány.

Lentner könyve mellett a jegybank alapítványa két egyetemi tanár könyvének kiadását összesen 4 millióval támogatta, 12 millió jutott az egyetemi jegyzetboltot üzemeltető cégnek is, szintén könyvkiadásra, de találtunk egy csaknem kétmilliós tételt is a Nemzeti Közszolgálati Egyetemnél.

Kásler Miklós sem panaszkodhat: az onkológusprofesszornak a magyarság történetéről szóló sorozat kiadására 39 milliót költött a PADA – a könyvet szintén a Kairosz adta ki – Kásler egy másik alapítvány, a PADOC kuratóriumában ül.

A Kecskeméti Főiskola rektora, Ailer Piroska a PADMA Kecskemét alapítvány kuratórium tagja, a főiskola jelentős támogatást kapott az alapítványtól.

A PADMA kuratórium tagjával, Halápi Dórával egyenként havi 500 ezres átalánydíjért kötött szerződést a legtöbb alapítvány, hogy az ügyvéd járjon el ügyükben.

A Magyar Szakértői Holding is képbe került: a Matukovics Gábor vezette céggel könyvvizsgálói szerződést kötöttek, a társaságnak korábban tagja volt Kalina Gábor, aki az egyik felügyelőbizottságban ül.

Férj és unokatestvér

Jelentős összegekhez jutott Szemerey Tamás, Matolcsy György unokatestvére, és a PADA alapítvány igazgatójának, Szemerey Gabriellának a férje.

A Szemerey Tamás érdekeltségébe tartozó Raw Development Beruházásszervező és Mérnöki Szolgáltató Kft. 20 millió körüli megbízást kapott.

A BanKonzult is több ponton feltűnik, a cégtől rendelte meg ugyanazt a tanulmányt öt alapítvány is, arra hivatkozva, hogy szerzői jogvédelem miatt nem lehet másolni. Ez tételenként 750 ezer forint plusz áfába került havonta. Szerettük volna megismerni a tanulmányt, ám a cég többszöri megkeresésünkre sem válaszolt.

A szintén Szemerey-érdekeltség Növekedési és Hitelbank (NHB) is jól jár: többmilliárdnyi betétet helyeztek el ott az alapítványok.

Több mint 600 milliós támogatást kapott a VS.hu-t kiadó New Wave Production, illetve a tulajdonoshoz köthető többi cég. A New Wave – az adatoknak megfelelően egyébként – azt állítja, Szemerey nem tulajdonos, azonban több korábbi cikkből is kiderül Szemerey áttételes érdekeltsége. A New Wave egyik tulajdonosa ugyanis az a Bawaco, amely a más cégben Szemerey beosztottjaként dolgozó Ján Nagy tulajdona. A Népszabadság épp most fedezett fel egy újabb kapcsolatot: Szemerey cége, a BanKonzult Kft. utalta át a New Wave cégeljárási illetékét az alapításkor. A Népszabadság írta meg azt is, hogy Szemerey az NHB-n keresztül pénzelte a VS.hu-t, mégpedig az MNB százmillióiból.

A Corvinus nagyon jól járt

A Corvinus egyetem és a Magyar Nemzeti Bank együttműködési megállapodást kötött még 2015-ben: az egyetem, illetve a szakkollégiumai durván 30 milliós támogatást kaptak, a legnagyobb tétel egy 10 milliós szerződés „A demográfiai folyamatok gazdasági kihatásainak néhány új típusú megközelítése” című kutatási projekt és műhelytanulmány-sorozat” támogatására. Külön érdekesség, hogy az egyetemi Heller Farkas Szakkollégium senior tagja Balog Ádám, aki a PADS kuratóriumának elnöke és a PADA kuratóriumának tagja, Matolcsy György örökös jobbkeze. A Heller Farkas szakkollégium több mint 3 milliós támogatást kapott konferenciákra, kurzusokra és a 2015/16-os tanév őszi szemeszterére.

Fazekas István

A corvinusos tanárokkal is működő Hétfa Kutatóintézet összesen több mint 26 milliós megbízást kapott. Van egy erős pécsi szál is, annak ebben a cikkünkben jártunk utána.

Feljelentették a jegybankot

Megkérdeztük az alapítványokat, hogy a személyi összefonódásokat mennyire tartják etikusnak, az érintetteket pontosan hogyan választották ki, az összegeket hogyan határozták meg, azonban kérdéseink ezen részére a válaszlevelükben még utalást sem tettek. A HVG hetilap információi szerint egyébként a nagyobb tételekről maga Matolcsy György döntött, a nyertes pályázók mellé pipát, a vesztesek mellé krumplit rajzoltak.

Morális kérdéseken túlmutató ügy is van: az alapítványok ugyanis vásároltak állampapírt, amely felvetheti a tiltott állami támogatást is. Erre is rákérdeztünk az alapítványoknál, de erre sem válaszoltak. A pontos számok ismeretében megkerestük a korábban aggályait hangoztató Európai Központi Bankot, ám egyelőre ők sem válaszoltak.

A jegybanki alapítványok költései miatt az Együtt és a PM is feljelentést tett, a Transparency International pedig bűnszövetkezetről beszél.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!