Tetszett a cikk?

Halálos baleset történt hétfőn Felcsút közelében, amelyben ketten megsérültek, egy ember életveszélyesen. A helyszínen lévő szemtanú szerint 17 percet várt a mentőhelikopter, mielőtt felszállt, mert két kórház sem fogadta az életveszélyes sérültet. Az esetről eltérő - és helyenként egymásnak ellentmondó - magyarázatokat kaptunk az érintett kórházaktól és a mentőszolgálattól.

17 percig várakozott a mentőhelikopter a hétfői, Felcsút környéki baleset helyszínén, mire sikerült olyan kórházat találni, ahol fogadni tudják az életveszélyes sérültet – írta Facebook-oldalán Molnár Péter, a tűzoltóság korábbi szóvivője, aki operatőrként volt ott a baleset helyszínén. Bejegyzése szerint a székesfehérvári és a János Kórház is „lepasszolta” a sérültet, aki így végül a Honvéd Kórházba került.

Molnár Péter a hvg.hu-nak azt mondta, „a várakozás aktívan telt,” a mentőhelikopter személyzete próbált mindent megtenni a sérültért, de addig nem szálltak fel, míg nem volt meg a végcél. A kórházak nevét a beszélgetésfoszlányokból hallotta, de ezt később megerősítették neki a helyszínen lévő tűzoltó és mentős kollegák is.

Megkerestük a mentőszolgálatot és a felsorolt kórházakat is, hogy magyarázatot kapjunk a 17 perces várakozásra. A székesfehérvári Szent György Egyetemi Oktató Kórház igazgatója csak az alábbi nyilatkozata közzétételéhez járult hozzá, amelyben nem az életveszélyes, hanem a másik sérültről ír.

"a kérdezett baleset kapcsán a kórházat érintő ellátási folyamatot áttekintettük. A betegirányítás által a kórházunkba szállított politraumatizált koponyasérült beteget maradéktalanul elláttuk, betegellátást nem hárítottunk el. Az ellátást követően a beteg állapota jelenleg stabil."

Az Országos Mentőszolgálattól (OMSZ) nem pont ezt a választ kaptuk - ők már csak az életveszélyes állapotba került betegről írtak. Győrffy Pál kommunikációs igazgató azt írta, a tegnapi Fejér megyei balesettel egyidőben más helyszíneken is történtek súlyos balesetek, melyek sérültjei sürgős kórházi felvételt igényeltek. (A katasztrófavédelem összefoglalója szerint hétfőn csak Pest megyében öt olyan baleset volt, ahonnan súlyos sérültet kellett kórházba vinni, Fejér megyében viszont csak ezt az egyet említi.)

Győrfi úgy tudja, "a területileg illetékes Székesfehérvári Kórház az egyszerre érkező több súlyos, életveszélyes sérült megfelelő ellátása érdekében javasolta a mentésirányítónak, hogy a mentőhelikopter lehetőség szerint másik kórházba vigye az életveszélyesen sérült fiatalembert. A János Kórház leszállóhelye a pillanatnyi időjárási körülmények miatt nem jött számításba, így a sérültet a Honvédkórházba vitték, ahol felvették."

A mentősökkel párhuzamosan a János Kórházat is megkerestük, ahonnan szintén nem az OMSZ-éval egyező választ kaptunk:

"A Szent János Kórház traumatológiája éppen egy súlyos mellkas- és koponyasérültet látott el, amiről tájékoztatta a mentőket. A kórház ennek ellenére vállalta, hogy szükség esetén fogadja a beteget, és mindaddig kapcsolatban maradt mentőfőorvossal, amíg nem kapott jelzést, hogy a Honvéd vállalja a sérült ellátását."

Győrfi Pál mindenesetre azt írta, "a betegelhelyezés szervezése közben a sérült állapotát stabilizálták, a szükséges helyszíni beavatkozásokat a mentőhelikopter személyzete elvégezte."

A Honvéd kórház azt közölte, a sérültet az intenzív osztályon ápolják, állapota stabil. Az pedig előfordul, hogy egy beteget nem a területileg illetékes kórházba szállítanak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!