Nemzetközi demonstrációra hív fel a MigSzol Csoport a szerb-magyar határon április 15-én délután a menekültek bebörtönzése, a rendőri erőszak és az állami propaganda ellen.
A kormány politkája ellen a budapesti Szabadság térre meghirdetett "hangos" tüntetés mellett Röszkénél is lesz ma egy demonstráció. “Tüntetünk a dehumanizáló állami propaganda ellen! Tüntetünk a migránsok és menekültek bebörtönzése ellen! Tüntetünk a rendőri erőszak ellen!” – olvasható a Migráns Szolidaritás (MigSzol) Csoport Facebook-oldalán közzétett felhívásban. Az eseményre szombat reggelig már 169-en jelezték részvételüket, és 644 volt az érdeklődő.
A MigSzol emlékeztetett, hogy március 15-én Áder János köztársasági elnök aláírta a törvénymódosítást, mely alapján minden menekültstátuszért folyamodó embert a szerb-magyar határon felállított konténer-táborba fognak börtönözni – azokat is, akik már szabadon mozoghattak és élhettek Magyarország területén. A szabályozás alapján kizárólag ebben a “tranzitzónának” nevezett konténertáborban lehet menedékkérelemért folyamodni, ahova minden hétköznap tíz ember léphet be.
Egészen a kérelem elbírálásáig a zónában kell maradni, mely az esetek nagy részében – mivel Szerbiát a magyar kormány korábban biztonságos országnak nyilvánította – a státuszért folyamodók Szerbiába toloncolásával végződik. Az eddigi törvény alapján csak a határtól 8 km-en belül feltartóztatott embereket küldhették vissza Szerbia területére, és bár rengeteg visszaélés történt ezzel a törvénnyel korábban is, a törvénymódosítás az “illegalás határátlépők” kitoloncolását hivatalosan is kiterjesztette Magyarország egész területére.
A rendszerszintű visszatoloncolás a kerítés befejezése óta fennálló probléma – írja a MigSzol. A kezdetben illegális tevékenységet a különböző törvények időközben legalizálták, így nehezen követhető nyomon mi is történik pontosan az "illegális határátlépőkkel". A hatóságok hallgatnak, azonban a tanúvallomások és a verések nyomai nem: a visszatoloncolások során a rendőrök rendszeresen megverik a menekülteket, kutyákat engednek rájuk, megfosztják őket a meleg ruháiktól, pénzüktől és összetörik a mobiltelefonjaikat. Az állam a határ “védelmére” egy új határrendészeti alakulatot hozott létre, a határvadászok két hónap tréninget követően felfegyverkezve állnak munkába a határon. Az elmúlt évek migráció ellenes állami propagandája és jogszabályváltozásai egyszerre fosztják meg a menedéket kereső embereket a legalapvetőbb emberi jogaiktól, és emberi méltóságuktól. A “muszlim terroristák törvényen kívüli tömegeivel” szemben bármilyen eszközzel felléphetünk. Csak mindeközben azt hagyjuk figyelmen kívül, hogy ők is azért küzdenek, amiért mindenki más: a biztonságos életért.