szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Vona Gábor programot hirdetett: itthon tartaná a fiatalokat, több pénzt adna oktatásra és egészségügyre. És 10/10-es szinten védené az országot a migránsok ellen.

A Jobbik elnöke egy biztonságos, élhető, igazságos és szabad Magyarország építését tűzte ki célul pártja 16. országos kongresszusán elmondott programadó beszédében szombaton Budapesten. Vona Gábor a több mint 300 küldöttnek egyebek mellett a letelepedési kötvények eltörlését és az önálló határőrség visszaállítását, az európai béruniós törekvés megvalósítását, továbbá a fiatalok itthon tartását ígérte. Az ellenzéki politikus egyfajta nulladik lépésként hivatkozott a korrupció felszámolására és elengedhetetlennek nevezte, hogy több pénz jusson az egészségügyre és az oktatásra. Ha Orbán Viktor hóbortja a foci, akkor az övé az egészségügyi ellátás és a kórházak lesznek - jelentette ki. Az oktatás területén pedig a tudás folyamatos frissítését és szemléletváltást sürgetett, utóbbit úgy magyarázva: meg kell törni azt az átkot, hogy aki magyar, az vesztesnek érzi magát.

Vona Gábor a több mint 300 küldöttnek a legsúlyosabb problémának nevezte, hogy ma is a 20. századi reflexek, traumák és megosztottság alakítja az életet, a politika pedig nem meghaladni, hanem kihasználni, tovább szítani akarja azokat. Egy törzsi háborúhoz hasonlította a választást, ahol az egyik fél meg akarja semmisíteni a másikat és ennek érdekében manipulálja a társadalmat. Ezzel szemben azt fogalmazta meg, hogy a szakadékok fölé hidakat kell építeni és a nép pártján állni, s ebbe minden magyar ember beletartozik. A generációkról szólva kiemelte: nem egymás ellen kell fordítani őket, hanem egységet kell teremteni a megújulás szüksége és a tapasztalat fontossága között. A pártelnök értékelése szerint a Jobbik tevékenységét a "magyar szívvel, józan ésszel és tiszta kézzel" alapelvek vezérlik.

A politikus fontosnak tartotta, hogy mindenki a szülőföldjén boldogulhasson, s a migrációval szemben a magyar társadalom kulturális szöveteinek megőrzése mellett foglalt állást. Vona Gábor azt is mondta: míg a Fidesz egy 10-es skálán mérve 7-es szinten védi az országot, addig a Jobbik 10-esen fogja. Ezzel összefüggésben a letelepedési kötvények eltörlését és az önálló határőrség visszaállítását ígérte.

"A bevándorlás egy rémisztő veszély, de az elvándorlás tragikus valóság" - mondta, hozzátéve, hogy ma kulcsélmények maradnak ki a családok életéből, az emberek pedig nem kalandvágyból mennek külföldre. "Nem miniszterelnök úr, ez nem kalandvágy; az ön rögeszmés, beteg lelkű kormányzásával egy országban élni, na az a kalandvágy" - fogalmazott Orbán Viktornak címezve.

Miért tart kongresszust a Jobbik?

Az MSZP után két héttel a Jobbik is megválasztja a pártja miniszterelnök-jelöltjét, a meglepetésfaktor megegyezik a szocialistáékval, maximum az lehet a kérdés, hogy Vona Gábort a saját kongresszusa nagyobb arányban támogatja-e, mint Botka Lászlót az MSZP küldöttei. Botkát nagyjából 96 százalék akarta vezetőnek. A szocialista politikus szerint a választás egy Orbán - Botka párharcról fog szólni, ezt nem hagyhatja a Jobbik.

Róna Dániel politológus korábban azt mondta, a Jobbiknak most a baloldal a fő riválisa, a fő kihívó pozícióért folyik a verseny. Éppen ezért folytat nagyon erős plakátkampányt a Jobbik: "nem akarja, hogy a választás a baloldal és a Fidesz közti választássá egyszerűsödjön le. Nem maradhat le a versenyben, továbbra is a kihívó szerepében kell magát feltüntetnie.”

Fülöp Máté

A két párt támogatottsága lényegében fej-fej mellett alakul, hol az egyik, hol a másik tetszeleg az ellenzék legerősebb szereplője pozícióban - a Závecz Research szerint májusban épp az MSZP vezet egy százalékponttal -, a Medián felmérése szerint ráadásul Botka László és Vona Gábor áprilisban pont ugyanannyira volt népszerű, ami Vonának jó hír: ő ugyanis 4 százalékpontot erősödött januárhoz képest, míg Botka támogatottsága nem mozdult. Orbán Viktor még mindig vezet: bár az ő népszerűsége zuhant, 40 ponton állt a két 34 pontos riválisához képest. Vannak természetesen ennek ellentmondó, az egyes szereplők számára kedvesebb számok is, sok minden függ attól, melyik cég és mikor készíti a mérést.

Vonának sem könnyű

Botka László a Gyurcsány Ferenc vezette Demokratikus Koalícióval, a többi párttal és részben a vezető szocialistákkal folytatot háttérbeszélgetések benyomásai alapján a saját pártjával is küzd, de Vona Gábor sincs egyszerű helyzetben. A nagytakarítást a tisztújító kongresszuson lerendezte, némi nyilvánosan zajló belháború után mások mellett kirakta a párt vezetéséből Novák Elődöt, aki végül a parlamentből is távozott, azonban a párton belül egyes akciók még mindig kiverik a biztosítékot. Ilyen volt a Hanukára küldött üzenet, ami miatt a váci szervezet nyilvánosan tiltakozott.

Nagy a mozgolódás a szélsőjobboldalon, a Betyársereg vezetője, Tyirityán Zsolt korábban azt ígérte, mozgalma július 8-án zászlót bont, a Jobbikot több mint egy éve elhagyó Bertha Szilvia is bejelentette, hogy Értünk, Értetek nevű mozgalma párttá alakul. Elégedetlen volt a nemzeti radikálisok képviseletével az érpataki modellről elhíresült Orosz Mihály Zoltán is, ő is egy párt alapításán törte a fejét. Kérdés, hogy ezek mennyire erősödnek meg, illetve mennyire erodálják a Jobbik táborát. A párt majálisán beszéltünk olyanokkal, akik radikálisabb hangra vágynának.

Vona nemcsak elnökséggel próbált egyensúlyozni - a vezetők között van például a mecsetépítést és burkaviselést rendeletben betiltó, a CEU hűlt helyét sóval behinteni vágyó Toroczkai László ásotthalmi polgármester is -, a párt majálisán előbukkant a régi arca is. A nemezeti színekbe öltöztetett pártvezér olyan érvet hozott a cigányokkal kapcsolatban, amelyről bevallása szerint korábban még nem beszélt. Azt mondta ugyanis, nem elég integrálni és felemelni a cigányságot, azt is el kell érni, hogy a Magyarországon születő cigány gyerekek ne csak egy lakhelyként tekintsenek az országra, hanem a hazájuknak tekintsék azt, amelyet építeni kell. Ez a mostani helyzetet nézve Vona szerint „szinte lehetetlennek tűnő feladat.”

Fülöp Máté

Róna Dániel mindenesetre úgy látja, a néppárti irányvonalon a választásokig biztosan nem változtat a Jobbik, a mostani plakátkapmánnyal is ezt próbálják erősíteni. A választmány által már elfogadott - és a kongresszus elé vitt - kormányzati alapvetésekben is szerepel erre utalás. A nyilatkozatot korábban ismertető Apáti István azt mondta, a dokumentum a "létbiztonság, jogbiztonság, közbiztonság" szlogenekre épül. Az első és legfontosabb alapvetésük, hogy minden magyart képviselnek, ez fejezi ki szerinte, hogy a Jobbik "nemzeti rétegpártból nemzeti néppárttá vált." Kormányra kerülésük esetén emberközpontú politikát ígértek, a fontosabb területeken pedig reformokat. Róna Dániel szerint a néppártosodás irányában komoly változás akkor jöhet, ha nem szerepelnek jól a 2018-as választásokon.

Gatya után zsebben turkálnak

Még a távolban sem volt a kampányidőszak, mikor a Jobbik vezetőit magánéleti fronton kezdték ki, Vona Gábor magyarázhatta, hogy nem homoszexuális - ami a párt korábbi nyítlan homofób megnyilvánulásai után nem kicsit lenne kínos -, Volner Jánosról is kompromittáló fotót közöltek. Most nem a magánéleti, hanem az anyagi vonal erősödött be: Orbán Viktor miniszterelnök a parlamentben nevezte csicskapártnak a Jobbikot, ez később a Fidesz részéről Simicska csicskáira változott. A Jobbik ezt is visszautasítja, bár úgy tűnik, Simicska miatt tartós magyarázkodásra készülhet, a Fidesz korábbi pártpénztárnoka ugyanis a hvg.hu-nak elmondta, a Jobbikkal szimpatizál. A párt a "Ti dolgoztok, Ők lopnak" kampányát Simicska plakátcégeinél viszi, de egyelőre nem nyilvános, mennyit fizet érte, a két céget pedig a Magyar Idők információja szerint költségvetési csalás gyanújával vizsgálja a NAV. A Mahir Cityposter ügyvezetője cáfolta, hogy pontatlan adatokat adtak volna le, a NAV pedig mindössze annyit közölt, reklámpiaci gazdálkodóval szemben folytat büntetőeljárást. A Fidesz mindenesetre szigorít a plakátolás szabályain.

Van más is: a ZDF német televízió Frontal21 című tényfeltáró műsorának riportja szerint egy ismert fehérorosz oligarchán keresztül orosz források évek óta támogatják a kelet-európai Nyugat-ellenes mozgalmakat. A német riportból kiderül, hogy a Magyar Gárda 2014 októberében 3 ezer eurót kapott NATO-ellenes tüntetések megtartására, de a "neonáci pártnak" nevezett Jobbik is kapott 10 ezer eurót Alekszandr Uzovszkijtól. Az oligarcha megerősítette a pénzmozgást - ezzel ráerősített egy korábbi pletykára -, a Jobbik politikusai viszont visszautasították ezt. Mirkóczki Ádám azt mondta, nem hallott a német riportműsor által említett összegről, de teljesen biztos abban, hogy a hír nem igaz. Schön Péter, a párt gazdasági igazgatója sem tud erről a támogatásról, de kizártnak is tartja: emlékeztetett arra, hogy 2014-től a törvény már csak magyar magánszemélyeknek teszi lehetővé pártok támogatását. A Jobbik 2014-es költségvetését, kampánykiadásait pedig az Állami Számvevőszék is vizsgálta, és abban semmi kivetnivalót nem talált.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!