szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Beleszállt az Európai Bizottságba tusnádfürdői beszédében Orbán Viktor, és bírálta az Unió oroszpolitikáját. Szerinte most jött el az idő, hogy megváltoztassuk Európát, és azt is, hogy újjáépítsük a Kárpát-medencét.

Most érkezett

Vége Tusványosnak

Jövőre a 30. jön.

Tudósításunkat lezárjuk, hamarosan videós összefoglalóval és elemzésekkel jelentkezünk.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3 4 5

Történelmi érdek, hogy Szerbia is EU tag legyen

mondta kérdésre válaszolva Orbán. Elsőszámú nemzetstratégiai érdek a minél gyorsabbi EU-s tagság.

Onnan indított, hogy a horvátoknak is segítettek, de aztán hátba támadták őket. Azt mondja, a hála nem politikai kategória, Hemingwayt idéz: "ha hálát akarsz, tartsál kutyát."

Európa gyengül, mi erős Európát akarunk, a kereszténydemokrácia korszakának megnyitásába bele kell állni - fejezte be beszédét, ismét állva tapsolják.

Maradni akar a Néppártban

Szeretne az EP választásnak a Néppárton belül nekivágni. De nem akarja titkolni, egymástól távol eső pártok vannak ott, nehéz áthidalni a távolságokat a Néppárt bal és jobboldal között.

Szeretnék áthidalni ezt, fontos a kompromisszum. Bentmaradást és nem kilépést akar. Nem szereti, ha minden romantika kiveszik a politikából, hovatarozásnak van erkölcsi kérdése.

Lojalitás fontos. Nem megyünk el, csak elzavarni lehet a Fideszt.

1998-ban, első győzelem után úgy érezte, lehet, hogy nagy a zakó, vállfa ügyben Kohl kancellárhoz ment. 35 évesen lett miniszterelnök. Tanácsot kért. 3 órán keresztül osztotta a tanácsokat. Egy közbevetésre - politika más, mint a hétköznapi élet, erkölcsi szabály is más -, kedves fiatal barátom, higgye el, ami rossz a magánéletben, az rossz a politikában is.

A lojalitás jó, az illojalitás rossz. Végsőkig legyünk lojálisak, ne viselkedjünk erkölcsileg felróható módon - mondja. Vonzó alternatívák vannak ugyan, de a maradás mellett van.

Marosvásárhelyi egyetem nemzeti cél

Nincs ok feladani. A kormánynak ezt támogatni kell. Meg kell nézni, mennyire ésszerű és átgondolt. Ha az, akkor meg kell nézni, lehet-e szakmai, üzelti modellt segíteni, akkor támogatni, segíteni kell.

Szerinte lehet magyar kar vagy önálló egyetem, hogy legyen orvosképzés.

Csonkahonnak nevezi egy kérdező Magyarországot

Ez volt az utolsó kérdés, de Orbán erre kezd el válaszolni (valahogy úgy hangzott, lesz-e "csonkamagyarországon" is 96 százalékos támogatottsága a Fidesznek): "96 százalékról könnyű felcsúszni 100 fölé" - viccelődik a szavazati arányokkal. Lényeges vita, 49,5 százalék-e a Fidesz-KDNP támogatottsága. 60 százalék fölött van azok aránya, akik vele közös akcióban részt vettek. Fölső határ 63-65 százalékon lehet.

Bírósági ítéletet nem kommentál, de nem helyes embereket olyasmiért elítélni, amit nem követtek el, ennek a gyanúja erős. Az itteni terrorperre utal. Van teendője a magyar politikának is.

Sok kérdés volt

Tőkés László válaszolhat először, de ő úgy érzi, a kérdések többsége Orbán Viktornak szól. Inkább hozzászólna mint válaszolna.

Miért nem lép ki a Fidesz az Európai Néppártból?

Ez az első kérdés Orbánnak. Németh fölolvassa az összeset, utána jönnek a válaszok. Orbánnak tetszik a kérdés, miért nincs képviselete a határon túli magyaroknak a parlamentben. Azzal viccelődik Németh Zsolt tolmácsolása szerint, hogy "miért, nincsen?"

Orbán beszédének vége

De most jönnek a kérdések.

Egy csapdát kell csak elkerülni

Nem szívesen vállal vitát az ember, ez szellemi természetű kérdésben kártékony. Csali: hogy a kereszténydemokrácia is lehet liberális. Nehogy horogra akadjunk, mert az eddig harc elveszti küzdelmét.

"Kereszténydemokrácia nem liberális. Ha úgy tetszik, illiberális."

Liberális a multikulti mellett áll, a kereszténydemokrácia a keresztény kultrának ad előnyt. A liberális demokráca bevándorláspárti és a variálható családmodell pártján áll.

"A 68-as elitnek is búcsút inthetnek. Ki jön? Mi jövünk! Jönnek a 90-esek, antikommunista, nemzeti érzelmű nemzedék következik most.

Korábban azt gondoltuk, Európa a jövő, most azt gondoljuk, mi vagyunk Európa jövője."

Elemi érdek megakasztani a Soros-tervet

Az ellenfelek közel járnak a sikerhez.

Ha beáll a helyzet, hogy 1-1 országban lesz 10 százaléknyi muszlim népesség, ami nem szavaz keresztény pártra, és a keresztény értékeket elhagyott őslakosokat hozzáadjuk, keresztény alapon nem lehet majd választást nyerni, nélküle döntenek Európa jövőjéről. Ez a cél és terv, és közel van, hogy megvalósuljon. Ezért döntő a választás. A liberális demokrácia alternatívája a kereszténydemokrácia, le lehet váltani a liberális elitet.

Kereszténydemokrácia nem keresztény hitelvek védelmezéséről szól. Kárhozat tekintetében nem illetékes az állam. A létformákat kell védeni. Emberi méltóság, család, nemezt ilyen. Ilyenek a hitbéli közösségek is. Ezeket védeni kell.

1 2 3 4 5
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!