szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Szobrot avatott Vácon Rétvári Bence és Schmidt Mária, mégpedig Kornis Gyuláét, Klebelsberg Kunó egykori kultuszminiszter államtitkáráét. Szép szavakkal méltatták a politikus életútját. A Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége szerint viszont sikerült egy antiszemita, kirekesztő politikusnak emléket állítani.

Ahogy korábban megírtuk, az avatáson Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára úgy fogalmazott: azért állítanak szobrot Kornis Gyulának, mert szimbóluma annak, ami "a keresztény hit és a nemzeti büszkeség". Schmidt Mária, a Terror Háza főigazgatója pedig arról beszélt, hogy Kornis gondolkodó és gondolkodtató korban született, amikor a klasszikus tudás, az idegen nyelvek és a kortárs gondolkodók ismerete, az új tudományokra való rácsodálkozás és a közéletben való aktív részvétel is elvárás volt.

MTI/Kovács Attila

A Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) most közleményben tiltakozik a szoboravatás miatt. Azt írták, "egy olyan politikusnak állítottak emléket, aki majd' egymillió magyar embert akart származása miatt kiszorítani a nemzet tagjai közül".

A Mazsihisz azt írta: Kornis Gyula antiszemitizmusa vállalt és közismert volt, hitt abban, hogy a zsidó származású embereket el kell távolítani az oktatási rendszerből és az élet minél több területéről. A szoborállítás gesztusa, amiről nem volt társadalmi egyeztetés, érzéketlen volt a holokauszt túlélőivel és mindazokkal szemben, akik bántónak találják azt. "Nem ez az első eset, hogy ezt tapasztaljuk."

A Mazsihisz tiltakozik az arra méltatlan politikusok rehabilitálása ellen: "Sajnáljuk, hogy ismét így történt. Szomorúak vagyunk."

A zsidó szervezet korábban a tiltakozott Takaró Mihály irodalomtörténész a Nemzeti alaptanterv hazafiasításába vonása ellen, illetve Takaró és Döbrentei Kornél állami kitüntetése ellen is felemelte szavát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!