szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Vásárhelyi János éveken át molesztálta a rá bízott gyerekeket, a Köztársasági Elnöki Hivatal szerint viszont a hatályos szabályozás alapján a kitüntetést nem lehet visszavonni.

Úgy tűnik, megtarthatja a Magyar Bronz Érdemkeresztet Vásárhelyi János, a bicskei Kossuth Zsuzsa Gyermekotthon volt igazgatója, akit a gyermekek ellen folytatólagosan elkövetett szexuális erőszak és szexuális visszaélés miatt ítélt el a bíróság – írja a 168 Óra.

A lap emlékeztetett, Vásárhelyi, aki jogerősen is 8 év fegyházat kapott, és nyolc évre eltiltották a közügyektől is, 2000-ben Bicske Város Díszpolgára címet kapott, Budapest 2015-ben Bárczi István Díjjal ismerte el, egy évvel később kapta meg az Érdemkeresztet. A 168 Óra megkérdezte a Köztársasági Elnöki Hivatalt, tervezik-e visszavonni a kitüntetést, miután jogerősen elítélték az egykori igazgatót.

A hivatal válaszában azt közölte, hogy

„az Alaptörvény 9. cikk (4) bekezdés f) pontja, illetve a Magyarország címerének és zászlajának használatáról, valamint állami kitüntetéseiről szóló 2011. évi CCII. törvény alapján a miniszterelnök előterjesztésére a köztársasági elnök adományozza Magyarország állami kitüntetéseit. A hatályos szabályozás alapján állami kitüntetés visszavonására nincs mód.”

A lap azonban felhívta a figyelmet egy törvényi ellentmondásra.

"A 2012. évi C. törvény a Büntető Törvénykönyvről 61. paragrafusában előírja, hogy közügyektől eltiltott személy nem kaphat belföldi kitüntetést.

Továbbá a közügyektől eltiltott az ügydöntő határozat jogerőre emelkedésével elveszti mindazon tagságát, állását, tisztségét, katonai rendfokozatát, megbízatását és kitüntetését, valamint címzetes rendfokozatát, amelynek elnyerését a rendelkezés kizárja.”

A 168 Óra megkérdezte a Köztársasági Elnöki Hivataltól, hogy hogyan lehet feloldani a törvények közötti ellentmondást, de még nem kapott választ a kérdéseire.

2016-ban Kiss László egykori úszókapitánytól nem vették el a 2008-ban neki adományozott Magyar Köztársasági Érdemrend Középkeresztje a csillaggal kitüntetést, miután napvilágra került az 1961-es nemierőszak-büntetőügye. Akkor Lázár János azt mondta, Kiss már mentesült a tette jogkövetkezményei alól, így nem volt ok arra, hogy ne kapjon kitüntetést. Farkas Péter birkózó olimpiai bajnoktól viszont elvette Sólyom László korábbi köztársasági elnök az 1992-es Magyar Köztársasági Érdemrend kiskeresztjét, mivel Farkas már a kitüntetés után követett el bűncselekményt.

Szintén 2016-ban a Bayer Zsoltnak adott lovagkereszt kapcsán forrtak az indulatok. Berkecz Balázs az azóta már megszűnt Együtt politikusa Áder Jánoshoz fordult, hogy vonják vissza a publicista elismerését, később pedig számos közéleti személyiség adta vissza kitüntetését a Bayer-féle lovagkereszt miatt. A publicista viszont megtarthatta a lovagkeresztet.

2013-ban a Kárpátia zenekar énekese, a melegek ellen indulatosan kikelő Petrás János kapta meg a „Magyar arany érdemkereszt polgári tagozat” kitüntetést, 2019 márciusában pedig az antiszemita nyilatkozatokat adó Döbrentei Kornélnak adományoztak Babérkoszorút.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!