szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Schmidt Mária, Takaró Mihály, Ákos és Reviczky Gábor nevét is megemlítik a Népszava szerint.

A kormány történészeket, elemzőket, művészeket ajánlott a nagykövetségeknek a rendszerváltás harmincadik évfordulójának megünnepléséhez, tudta meg a Népszava.

A Külügyminisztériumból a laphoz is eljuttatott „sorvezetőről” egy diplomata azt mondta: még soha nem találkozott ilyen listával, nem csak az előző kormányok idején, de 2010 óta sem, eddig a külképviseletek önállóan rendezhettek ilyen programokat.

„Egy valamire való nagykövetségnek képesnek kell lennie arra, hogy megszervezzen egy megemlékezést és oda az országot megfelelően reprezentáló előadókat hívjon meg.

Természetesen mi sem vagyunk hülyék, senki nem hívna meg kifejezetten kormánykritikus történészt, politológust. De ez a lista több szempontból nagyon egyoldalú. Ha már a rendszerváltásra emlékszünk: az abban aktív, máig élő történészek, politológusok közül például senki nem szerepel”

– állította a Népszava informátora.

A listán szerepel Bauer Béla, a Századvég munkatársa, Kozma Imre atya, a Máltai Szeretetszolgálat Alapítója is, vagy Gerő András, aki tanít a Közép-Európai Egyetemen, de a kormánynak is írt már tanulmányokat milliós megbízási díjért. Az ajánlottak között van Nánay Mihály, a Történelemoktatók Szakmai Egyesülete elnöke, valamint Schmidt Mária és Tallai Gábor, a Terror Háza programigazgatója.

A lapnak az egyik forrás azt valószínűsítette, hogy az egész listát a Terror Házában, vagy a szintén Schmidt Mária vezette XXI. Század Intézetben állították össze.

Szintén megemlítik a Horthy Miklósért nyíltan rajongó Takaró Mihályt, a politológusok között pedig megtaláljuk Frank Füredi, Fricz Tamás, G. Fodor Gábor, Kiszelly Zoltán és Lánczi Tamás mellett a Fidelitas-szóvivőből az Alapjogokért Központ elemzőjévé avanzsáló Párkányi Eszter és Szabó Dávid József nevét is.

A színészek, rendezők között megtalálni a Cseke Pétert, Eperjes Károlyt, Nemcsák Károlyt, Reviczky Gábort, Rudolf Pétert vagy Gárdos Péter író-rendezőt is, és szintén szerepel a listán Bozsik Yvett, Markó Iván, vagy a Magyar Nemzetben főmunkatársként publikáló Apáti Bence is.

A zenészek közül az Amaninda ütősegyüttest, a Budapest Klezmer Bandet, a Csík Zenekart és Szalóki Ágit is ajánlatos meghívni, és Ákos, Nagy Feró, Vastag Csaba, Vikidál Gyula és a Varga Miklós is szívesen látott vendég.

A Népszava a listával kapcsolatban elküldte a kérdéseit a Külügyminisztériumnak, de több mint egy hét alatt sem kaptak választ.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Dzindzisz Sztefan Gazdaság

Jobb-e ma magyar nőnek lenni, mint a rendszerváltáskor?

Nehéz vitatni, hogy változott a nők helyzete a rendszerváltás éveihez képest. Mi most annak néztük utána a KSH és a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat adatai alapján, hogy mely területeken sikerült előrelépniük, illetve hol romlott a helyzetük 30 év alatt.

Tóth Richárd Itthon

Iványi Gábor: Boldogok, akik nem élték meg, mi lett a rendszerváltásból

A Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség alapító lelkésze is ott volt harminc évvel ezelőtt Nagy Imre és mártírtársai újratemetésén. Iványi Gábor azt mondja, a fájdalom friss könnyeit látta az elhunytak szeretteinek arcán, Orbán beszédére pedig nem igazán emlékszik a Hősök teréről. De már akkor sejteni lehetett az autokrácia való hajlamot a kormányfőben. Interjú.