szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Kizárta a Fideszből a mentelmi jogától már megfosztott békési politikus az egyik fideszes ellenlábasát, korábban egy városi elnököt tolt ki a párt helyi szervezetéből. Sokan meg azt nem értik, hogy miért van még a politikus szabadlábon. Úgy tűnik, hogy szakadhat a kormánypárt a Viharsarokban.

„Qrvapecérekkel, tolvajokkal, kollaboránsokkal nem lehet választást nyerni”- egyik politikustársát idézte a volt tótkomlósi Fidesz elnök, Takács Ferenc egy posztjában a Facebookon akkor, amikor a békési Fidesz pocsék szerepléséről írt az önkormányzati választásokon. Simonka György Takácsot már korábban kiszorította a helyi Fidesz szervezetből, most egykori barátjának, Galló Ferencnek küldött értesítést arról, hogy kizárták őt a helyi szervezetből, mert függetlenként elindult egy faluban a Fidesz jelöltje ellen. Galló, Simonka gyermekkori barátja, aki pályázatíróként, projektmenedzserként lényegében a dél-békési politikus munkájának szakmai hátterét biztosította, így főként a térségben elköltött több tízmilliárd uniós pénz elköltését közelről ismeri. (Bár a pénz felhasználásval kapcsolatban kételyek merültek fel, az ügyészség azt nem vizsgálta.) A férfi nyáron indított "leleplező" posztsorozatot a Facebookon. Végül semmi konkrét ügyet nem hozott nyilvánosságra, de morálisan többször nekiment a megvádolt politikusnak.

A súlyos bűncselekményekkel megvádolt békési politikus személye egyre inkább megosztja a kormánypártot a megyében, amire eddig is utaltak jelek, annyira, hogy nyáron már meg sem választották megyei elnöknek. Most úgy tűnik, hogy lassan kenyértörésig fajulhat a helyzet. Ahogy az már a Magyar Nemzetben is megjelent, mintha lázadnának a vidéki párttagok, visszatérnének a polgári gyökerekhez. Békésben a megvádolt Simonka György elleni ellenérzés váltja ki a központtal való elégedetlenséget, ahogy Hadházy Ákos sem érti, hogy miért védekezhet a békési politikus szabadlábon, holott már a vádiratból is az tűnik ki, hogy Simonka folyamatosan próbált bizonyítékokat eltüntetni. A képviselő egyelőre úgy intézkedik a Viharsarokban, mintha semmi nem történt volna, a neki nem tetszőket nyírja.

A békési politikust bűnszervezetben elkövetett költségvetési csalással, vesztegetéssel is megvádolták, az ügyészség a vádiratban nyolc és fél év fegyház kiszabását kér a bíróságtól, a per januárban kezdődik.

Takács Ferenc azért fakadt ki a Facebookon, mert a nyakába akarta varrni a pártközpont a Fidesz békési szereplését. A Fidesz volt helyi elnöke szerint Polt Péter kinevezésével elkezdődött a párt békési végjátéka, ezért akár egyletet is alapítanának. Galló Ferenc is felháborodott Simonka György lépésein, ugyanis őt most arról értesítette a választókerületi elnökként mostanában igen aktív parlamenti képviselő Simonka, hogy kizárják őt a Fideszből. Galló egyébként már hónapokkal ezelőtt felfüggesztette tagságát a helyi Fideszben, az önkormányzati választáson úgy indult Medgyesbodzáson képviselő jelöltként, hogy a Fidesz a hat helyre két jelöltet állított. Galló ezért nem is gondolja azt, hogy a Fidesz jelöltjei ellen indult el, amiről egyébként megyei pártvezetőkkel is egyeztetett a választások előtt. Mindkét ex-fideszes hangsúlyozza, hogy ők maguk nem szakadtak el a Fidesz értékrendjétől, ahogy korábban Galló fogalmazott, narancsos vér folyik az ereiben, de Simonkával nem tudnak együtt működni. Egyikőjük sem érti, hogy a képviselő, hogyan lehet még a kormányzó párt tagja.

Már korábban is elszakadt a cérna Takács Ferencnél. Valójában mindig ferde szemmel nézte Simonka György, a térség nyáron megvádolt parlamenti képviselőjének az ügyeit, de csak akkor kritizálta nyilvánosan, amikor tavaly ősszel Polt Péter a képviselő mentelmi jogának felfüggesztését kérte a parlamenttől. Takács úgy gondolhatta a főügyész közleménye után, hogy boríthat, de később úgy tűnt, hogy mégsem.

A kormánypárt régióigazgatója, Kerényi János is többször figyelmeztette, hogy fogja vissza magát, sőt, még abban is segített Simonka Györgynek, hogy elmozdítsa a tótkomlósi pártelnöki posztjáról az Orbán Viktorral jó kapcsolatot ápoló helyi politikust. (Azóta az is kiderült, hogy Kerényi János családtagjai is vádlottak a Simonkát is érintő büntetőügyben.) A hallgatásáért és eltávolításáért cserébe azt ígérték neki, hogy egy határon túli kapcsolatok ápolásáért felelős posztot kaphat kárpótlásul, ha leszáll Simonkáról. Időközben lementek a választások, most az verhette ki a biztosítékot az egyébként Orbán böllérének becézett Takácsnál, hogy újabb kilenc évre kinevezték Polt Pétert, aki szerinte abban is ludas lehet, hogy Simonka György a súlyos bűncselekmények árnyékában még mindig úgy intézi az ügyeket a Viharsarokban, mintha semmi nem történt volna. Ráadásul, úgy tudjuk, hogy Kubatov Gábor még rajta kérte számon a Fidesz csúfos szereplését Dél-Békésben, legfőképpen Tótkomlóson, ahol szintén bukott a Simonka György támogatta jelölt.

Takács a közösségi oldalán fakadt ki, de információink szerint egy levél is kering, amelyet a tótkomlósi képviselő írt Kubatov számonkérésére, ebben úgy tudjuk, hogy konkrétan fel is sorolja azokat a békési településeket, ahol a kormánypárt elbukta az önkormányzati választásokat, de azokat is, ahol a Fidesz még indítani sem tudott saját polgármester jelöltet, alátámasztva azt, hogy a tótkomlósi bukás, amit az ő nyakába varrnának, nem egyedüli. Dél-Békésben valóban elbukta a kormánypárt Tótkomlóst, Újkígyóst, Füzesgyarmatot, Vésztőt és Zsadányt is, de kisebbségbe kerültek a fideszesek Csorváson, Gyomendrődön, Eleken, Dévaványán és még másik négy településen, köztük Mezőhegyesen is, ahol Lázár János állított saját jelöltet a Fidesz, illetve Simonka jelöltjével szemben.

„Azt a helyhatósági választás is bebizonyította, hogy legyengültünk, sebezhetőek vagyunk, olykor egymást akarjuk elpusztítani, és így azután legtöbbünk hallgat. Persze ebben az áldatlan harcban elkopunk, elveszítjük a hitünket. Tudomásul kell venni, amit Lopusni Norbi barátom mondott, qrvapecérekkel, tolvajokkal, kollaboránsokkal nem lehet választást nyerni.” – írja Takács a posztjában.

A Kubatov Gábornak, a Fidesz pártigazgatójának a tótkomlósi bukás okait elemző levelében Takács ír arról is, legalábbis így tudjuk, hogy neki hivatalosan sem, és informálisan sem tiltotta meg, hogy elinduljon Tótkomlóson képviselő jelöltként, bár ő maga ezzel a szándékával megkereste Simonkát és a megvádolt képviselőt nyáron leváltó megyei elnököt, Herczeg Tamást is. Takács egyébként is úgy látja, hogy nem ez lett a Fidesz veszte a kisvárosban.

Takács a közösségi oldalon kitett posztjában is megerősíti, hogy ő maga továbbra is ragaszkodik a konzervatív keresztény eszméihez, amelyeket már 25 éve vall, úgy véli, hogy nem ő változott meg. Szerinte most több, hozzá hasonlóan gondolkozó fideszes áll értetlenül az előtt, ami a párton belül történik, és az előtt is, hogy most rajtuk kérik számon a kormánypárt gyenge szereplését az önkormányzati választásokon.

A tótkomlósi bukás mögött a helyi politikus azért nem csupán Simonka rossz káderpolitikáját látja, hanem azt a gazdasági összefonódást, amely a fideszhez és a szocialistákhoz egyaránt közel álló gazdasági szereplők között alakult ki az elmúlt évtizedekben, és amelyet a helyi Demokratikus Koalíció kipellengérezett, ennek országos hullámai indították el azt a folyamatot, ami miatt még büntető eljárás is indult egy búzalopási ügyben. Ennek a szelét fogta be a helyi ellenzék a vitorlájába, és győzte le a gyenge Simonka jelöltet.

Kerestük Takács Ferencet, hogy a Kubatovnak írt levelének részleteiről kérdezzük, de a tótkomlósi egykori Fidesz elnök, elzárkózott. A közösségi oldalán, bár a hozzánk is eljutott levél tartalmával nem teljes átfedésben, mégis hasonló gondolatokat fejteget a dél-békési pártalapító. Ebben is kitér a szocialisták és a Fidesz közötti érdekegységre, sőt, azt is felveti, hogy Orosházán pénzért vette meg a Fidesz a választási győzelmet.

Takácsnak elege van abból, hogy még a Fidesz alapítók eredeti eszméi mellett kitartókat vonják felelősségre, ezért a „maradék” összefogására buzdít.

„Azon gondolkodok, hogy legyen valami egylet – legyen valami többlet aki mer lépni, mert a helyzet olyan, hogy meguntam a tökfaragó embereket.”

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!