szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Hétfő délutánra hívta össze az egyetemi szenátust a Szegedi Tudományegyetem vezetése. Értesüléseink szerint a tanácskozás legfőbb kérdése az intézmény nevének megváltoztatása lesz.

Az új név a Szent-Györgyi Tudományegyetem, Szeged (rövidítve továbbra is: SZTE) lehet, amit angolul a Szent-Györgyi University of Szeged (rövidítve: SZU) formátumban használnának.

A Szegedi Tudományegyetem több szegedi és egy hódmezővásárhelyi felsőoktatási intézmény összevonásával jött létre 2000. január 1-jén. Akkor három egység adta fel saját területén meghatározó, közismert személyiségének nevét: a bölcsész-, társadalom- és természettudományokkal foglalkozó József Attila Tudományegyetem, a Juhász Gyula Tanárképző Főiskola, illetve a Szent-Györgyi Albert Orvostudományi Egyetem.

A most tervezett névváltás azt jelentené, hogy a jelenleg tucatnyi tudományterületet összefogó intézményt egyetlen, természettudományos-orvosi identitás zászlaja alá terelnék. (Az intézményt jelenleg vezető rektor, Rovó László fül-orr-gégész szakorvos.)

Érdeklődtünk a névváltoztatási szándék fogadtatásáról az intézmény különböző egységeihez tartozó egyetemi polgároknál. Meglepetésünkre szinte senki sem értesült a változtatási szándékról, miközben úgy tudjuk, az egyetemi vezetésnél az átnevezés már hónapok óta napirenden van.

Aki hallott a tervről, az kétségeit fejezte ki. Az általunk megkérdezett források szerint a már bejáratott és nemzetközileg is jegyzett név lecserélését jelenleg semmilyen ismert tényező nem indokolja. Nemzetközi színtéren ráadásul a név többszörösen "foglalt", ugyanis Szent György hasonlóan csengő nevét világszerte több felsőoktatási intézmény is viseli – míg Szeged városét természetesen egyetlen másik egyetem sem. Ráadásul az SZU rövidítés a Szegedi Tudományegyetemmel összemérhetően rangsorolt Sencseni Egyetem (Shenzhen University) nevének közismert abbreviációja, illetve a pozsonyi Szlovák Orvostudományi Egyetem (Slovenská zdravotnícka univerzita v Bratislave) is használja.

A névváltoztatásról az SZTE szenátusa mondhatja ki a végső szót.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!