szerző:
Fekő Ádám
Tetszett a cikk?

Az ellenzék tavasszal azért nem szavazta meg a felhatalmazási törvényt, mert nem volt benne időkorlát. Ez most belekerült, így ők is máshogy állnak hozzá. Igaz, erős garanciákat is kértek a kormánytól. A hvg.hu az összes ellenzéki pártot megkereste.

Úgy tűnik, az ellenzék gyakorlatias lesz a rendkívüli helyzet 90 napos meghosszabbításával kapcsolatban. Mivel a tavaszi felhatalmazást épp azért nem támogatták, mert nem volt benne az általuk kért 90 napos időkorlát, most nincs bajuk azzal a szöveggel, amit csütörtök délben Varga Judit igazságügyi miniszter tárt eléjük a parlamenti frakciók hétpárti egyeztetésén.

Bár azt többen is kiemelték, hogy láttak már olyat, hogy az előzetes egyeztetésen egész más szöveget mutatott meg nekik a kormánypárt, mint amit aztán benyújtottak a parlament elé, a megismert előterjesztést az MSZP frakcióvezető-helyettese, Harangozó Tamás “szikár szövegként” írta le, ami tényleg csak a szóban forgó dologra koncentrál. “Az a 90 napos határidő van benne, amit az MSZP tavasszal is kért azért, hogy támogathassa a felhatalmazási törvényt” – mondta a hvg.hu-nak a politikus, aki szerint ha nem változik a javaslat, valószínűleg nem emelnek kifogást. Arról már szerda este döntött az elnökség, hogy ha nincs elfogadhatatlan rész a normaszövegben, akkor támogatják.

Innentől kezdve még inkább minden eszköz és felelősség a kormányé és Orbán Viktoré ezzel kapcsolatban.

– tette hozzá.

A DK 17:00 utánra ígérte döntését, a Jobbik pedig a hvg.hu-nak azt írta, “ebben a tavaszinál is súlyosabb válsághelyzetben megad minden segítséget”. A párt viszont azt is kiemelte, hogy tulajdonképpen mindegy is, hogy ők támogatják-e vagy sem: “A 133 bátornak nevezett ember parancsra, szó nélkül, látatlanban átnyom bármit a törvényhozáson. Annak, hogy mégis a kompromisszumkészség látszatát keltették, csupán az az oka, hogy a hatalmával rendre visszaélő Orbán-kormánynak már uniós és nemzetközi szinten is rettenetes a megítélése.”

Az LMP-s Keresztes László Lóránt a frakció egyértelműen támogatni fogja a napirendre vételt és a javaslatot is:

Az volt a legfontosabb kritikánk tavasszal, hogy nincs időbeli korlát. Akkor hajthatatlan volt a kormányoldal, most benne van külön kérés nélkül is. Úgy gondoljuk, komoly a helyzet, szükség van erre, ezért meg fogjuk szavazni.

A Párbeszéd is azt írta, hogy mivel a kormány most 90 napra kér felhatalmazást, támogathatónak tartják a törvényjavaslat Házszabálytól eltérő rapid tárgyalását, de hogy ott hogy szavaznak, nem egyértelmű. “Megszavazni csak akkor tudjuk a kormány javaslatát, ha erősebb garanciákat kapunk arra: a kormány nem él vissza a rendeleti kormányzás lehetőségével, ahogyan azt tavasszal tette.”

Erősebb garanciákat már a csütörtöki egyeztetésen is kértek Varga Judit igazságügyi minisztertől: az MSZP és a Párbeszéd is azt szeretné, ha a veszélyhelyzet alatt hozott rendeleteket bármely frakcióvezető az Alkotmánybíróság elé vihetné, és az három nap alatt döntene arról. Erre a felvetésre Varga sem igent, sem nemet nem mondott.

Miután az ellenzék tavasszal nem szavazta meg a felhatalmazási törvényt, a kormány hónapokig azzal támadta őket, hogy a járvány elleni küzdelmet akadályozzák. Noha Gulyás Gergely miniszter szerint részben az ellenzék miatt került be az időkorlát, Orbán Viktor miniszterelnök szerint ilyenről szó sincs, egyszerűen most már látják a járványhelyzet végét.

UPDATE: Szavazott a DK is a kérdésben, a frakció megszavazza a napirendre vételt és a rendkívüli helyzet meghosszabbítását is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Windisch Judit Itthon

Orbán lényegében ismét különleges felhatalmazást kér

Júniusban véget érhet a rendkívüli jogrend, azonban a kormány az átmeneti szabályok között egy esetleges újabb járványhelyzetre erős felhatalmazást szavaztatna meg magának. A kedd éjjel benyújtott előterjesztésben sok eddigi intézkedést fenntartanak, egy darabig még lehet az orvossal telefonon konzultálni, ahogy a lejáró személyi igazolvány vagy műszaki engedély is fél évig jó lesz.