Hozz létre egy linket előfizetéssel nem rendelkező barátaid számára

A Debreceni Egyetem kancellárja a modellváltásról: Az intézményi autonómia nőni fog

Bács Zoltán szerint sok fog múlni a stratégiát és felügyeletet ellátó kuratórium összetételén. Úgy látja, hogy csak a jogviszonyban van lényeges különbség a jelenlegi működéshez képest.

  • hvg.hu hvg.hu
  • +${remainingCount} szerző
A Debreceni Egyetem kancellárja a modellváltásról: Az intézményi autonómia nőni fog

A napi tevékenységet, működést tekintve szinte semmi különbség nem lesz, ha alapítványi modellre vált a Debreceni Egyetem – nyilatkozta Bács Zoltán kancellár a DEMedia.hu-nak hétfőn.

Bács szerint a jogviszonyokban van lényeges különbség a jelenlegi működéshez képest. Azt mondta, így az egyetem saját tulajdonaként használhatja az ingatlanokat, gépeket, berendezéseket, a dolgozók nem közalkalmazotti jogviszonyban kapják a jövedelmüket, a működését nem gátolják, lassítják a kormányzati és költségvetési hivatali szférára érvényes eljárási szabályok, rugalmasabban tud reagálni a környezet igényeire, változásaira.

Ez nagyon nagy lehetőség Bács szerint, aki hozzátette, hogy az egyetem struktúrájában, a kari felépítésben, üzletági gazdálkodásában nem várható változás.

Az egyetemen dolgozók közalkalmazotti státusza is szóba került az interjúban, aminek az elvesztése a kancellár szerint „talán már nem jelent semmit”.

A közalkalmazotti bértáblához nem nagyon ragaszkodik senki, mert az nem alapozza meg a megélhetést. A közalkalmazotti léttel járó jogokat pedig a jelenlegi alkalmazottak tekintetében az átalakuló intézmény továbbviheti, amit egy foglalkoztatási szabályzattal szentesíthet, így megőrizhetők a szerzett jogok”

– mondta.

Az egyetemi autonómiával kapcsolatban Bács hasonlóan nyilatkozott, mint ősszel Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) kapcsán:

Az intézményi autonómia nőni fog, hiszen a kormányzati szféra távolodik az intézménytől.”

Ugyanakkor azt is hozzátette, hogy az oktatói-kutatói autonómiában nem lesz változás. Úgy fogalmazott: sok fog múlni a stratégiát és felügyeletet ellátó kuratórium összetételén, de a Debreceni Egyetem 40 ezer fős, eddig jól működő polgársága elég nagy erőt jelent ahhoz, hogy továbbra is sikeres közösség lehessen.

A múlt héten derült ki, hogy kilátásban van a fenntartói átszervezés a nagy vidéki tudományegyetemeken és a fővárosi Semmelweis Egyetemen is. Az intézmények elismerték, hogy tárgyalnak a fenntartóváltásról.

Az felsőoktatási intézmények közül elsőként a Corvinus Egyetem működését választották le az állami költségvetésről 2019 nyarán. A tavaly alapítványi egyetemmé váló többi intézmény működését lényegében továbbra is főként az állami költségvetésből finanszírozzák. A Színház- és Filmművészeti Egyetem „átvételénél” kiderült, hogy az egyetemi autonómia nyomtalanul eltűnt, az alapítvány kuratóriuma az intézménytől teljesen függetlenül rendelkezik a SZFE működéséről.