szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A tálibok hatalomátvétele után afgán családok is érkeztek Magyarországra, akik most a Vámosszabadi befogadó állomáson várakoznak. De mire számíthatnak most Magyarországon? Hogyan fogadja Magyarország azokat a frissen Kabulból menekített afgánokat, akiknek az élete éppen azért került veszélybe a hazájukban, mert a magyar katonák NATO-misszióját segítették? A Deutsche Welle helyszíni riportja.

Augusztus végén, a tálibok hatalomátvétele után 57 családot, köztük 180 gyereket mentettek ki a Magyar Honvédség katonái Afganisztánból. Köztük volt Ahmad is öt gyerekével és a feleségével, a férfi hazájában az amerikai és az angol kormánynak, valamint a NATO-nak dolgozott. Ő most a többiekkel együtt a vámoszabadi befogadóállomáson várakozik, és nagyon hálás azért a segítségért, amit a magyar kormánytól kapott.

A Magyar Helsinki Bizottság főmunkatársa szerint azonban az Afganisztánból érkezők nagy valószínűséggel nem fognak menekültstátusz kapni, ehelyett úgy tűnik, „egyéb célú tartózkodási engedély” jár majd nekik, amit 180 nap után meg kell hosszabbítani. Ráadásul nincs államilag támogatott integrációs program sem, akik nemzetközi védelemben részesülnek, egy hónapig maradhatnak a befogadó állomáson, és ez az összes támogatás, amit kapnak.

Az afgánokat most önkéntes civilek segítik, tőlük ruhát és zsebpénzt is kapnak, hiszen a legtöbben abban a ruhában érkeztek Magyarországra, amiben otthagyták a kabuli repülőteret. Integrációs programok nélkül pedig a beilleszkedésük is nagyon nehéz. A Deutsche Welle az ő sorsukról forgatott riportot, melyben azt is elmondják, Magyarországon képzelik-e el a jövőjüket.  

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Szász Balázs Világ

Kabuli tolmács a hvg.hu-nak: „Ezek ugyanazok, nem változtak semmit a tálibok”

A korábban tolmácsként dolgozó kabuli, 20 éves M. azt állítja, az afgán fővárosban élők folyamatos veszélyben vannak a tálibok miatt és a börtönök megnyitása után a kiszabadult bűnözői csoportok miatt is. A lakosság először még örült, hogy a korábbi korrupt rendszer megdől, de ma már senki nem optimista. Villáminterjú.