szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy szakértő szerint ha tényleg ilyen gyorsan terjed az új variáns, az hetekkel hozza előrébb az ötödik hullámot.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

Tizenöt omikronos esetet azonosítottak a Nemzeti Népegészségügyi Központ laborjában, de további gyanús mintákat is vizsgálnak – olvasható a járványügyi tájékoztató oldalon.

Megjegyezték azt is, hogy ez a vírusvariáns már több európai országban erősen terjed, és ragályosabb az eddigi változatoknál, az általa okozott fertőzés súlyosságának megítéléséről azonban eltérő információk terjednek, mert még nincs kellő számú klinikai tapasztalat.

Azt, hogy Magyarországon is kimutatták az először Dél-Afrikában azonosított variánst, éppen egy héttel ezelőtt jelentette be az országos tiszti főorvos. Müller Cecília akkor azt közölte, hogy két ember szervezetében mutatták ki a kórokozót. Később kiderült az is, hogy egy házaspárról van szó, amelynek egyik tagja sem járt külföldön, vagyis biztosan itthon fertőződtek meg. Az egyiküknek akkor enyhék voltak a tünetei, a másikuk azonban kórházi ápolásra szorult, közepesen súlyos volt az állapota.

Hétfőn az ATV Híradójának nyilatkozott Nyíri Miklós, a Neumann Labs ügyvezető igazgatója, azé a laboratóriumé, amely először mutatta ki az omikron variáns jelenlétét magyarországi mintában. A laborba naponta több mint ezer minta érkezik, ezek közül 100-150 lesz általában pozitív, nagyjából 100 esetenként vizsgálják azt, hogy az adott fertőzöttséget a delta, vagy az omikron variáns okozta-e. „Vasárnapig nyolc pozitív esetet találtunk, ma négyet. Ez egy jelentős emelkedés. A tendencia nő, míg korábban napi egy esetet regisztráltunk, átlagban ez most már napi négyre növekedett. Ez pedig a mi eseteinket tekintve már napi 5 százalékos arány” – közölte Nyíri.

A csatornának Vattay Gábor, az Eötvös Loránd Tudományegyetem TTK Komplex Rendszerek Fizikája Tanszékének vezetője azt mondta: ha valóban igazak a fent említett számok, akkor az omikron variáns által okozott, január közepére várt ötödik hullám két héttel hamarabb is érkezhet. Vagyis: a járvány december végén-január elején futhat fel újra.

Vattay hozzátette: az új hullámban szerinte több pozitív fertőzöttet fognak jelenteni. Azt is mondta, hogy azoknak az időseknek, akik nyár végén kapták meg harmadik oltásukat, időszerű lenne a negyedik dózis beadása.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!