szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Több civil szervezettel szemben is bírságot szabott ki a Nemzeti Választási Bizottság (NVB) pénteken, amiért a civil szervezetek érvénytelen voksolásra buzdítottak a gyermekvédelmi népszavazáson.

Választás 2022
Működik-e a sokadik ellenzéki összefogás-recept? Meggyőző tud-e lenni Márki-Zay Péter? Vagy marad minden a régiben, és győz a Fidesz, legfeljebb kétharmada nem lesz? Vagy akár az is? Egyáltalán: le lehet győzni ma Magyarországon Orbán Viktort? Belelendült a választási kampány, mi pedig minden pillanatát követjük. Tartsanak velünk!
Friss cikkek a témában

Az NVB több, a gyermekvédelmi népszavazáson érvénytelen szavazásra buzdító civil szervezettel szembeni kifogást is elbírált pénteki ülésén. Az NVB szerint a népszavazási kampány nem irányulhat az érvénytelen szavazásra való buzdításra, "mert az nemcsak szétfeszíti, hanem át is töri a közvetlen hatalomgyakorlás alkotmányos célját és a mögötte meghúzódó jogalkotói akaratot". A testület szerint az érvénytelen szavazásra buzdítás ezért visszaélésszerű joggyakorlásnak minősül.

Ezek alapján megállapította az NVB, hogy az Amnesty International Magyarország, az Artemisszió Alapítvány, a Szivárvány Misszió Alapítvány, a Háttér Társaság, a Labrisz Leszbikus Egyesület, a Magyar Aszexuális Közösség, a Magyar Helsinki Bizottság, az Atlasz Leszbikus, Meleg, Biszexuális Transznemű és Queer Sportegyesület, a PATENT Patriarchátust Ellenzők Társasága Jogvédő Egyesület, a noÁr mi vagyunk! Nonprofit Kft., a Prizma Transznemű Közösség, a Szimpozion Egyesület, a Szivárványcsaládokért Alapítvány, a Társaság a Szabadságjogokért és a Transvanilla Transznemű Egyesület megsértette a jóhiszemű és rendeltetésszer joggyakorlás alapelvét, amikor érvénytelen szavazásra buzdított a népszavazáson. Az NVB a jogsértőket egyenként 176 400 forint bírság megfizetésére kötelezte. Az NVB az Amnesty International Magyarországot ugyanezért egy másik kifogás elbírálása során további hárommillió forint bírság megfizetésére kötelezte.

A közmédia továbbra is egyszerűen elhallgatja, hogy megbukott a népszavazás

A miniszterelnök szerint bár a „gyermekvédelmi" népszavazás jogi értelemben nem kötelező érvényű, a végeredménye miatt „egyenesen politikai kötelezettség áll fönn, amit a kormánynak végre kell hajtania". Hogy mire készül genderügyben a kormány, egyelőre nem tudni, de hogy nem fogja levenni a napirendről, az biztosnak tűnik.

Az NVB egy fellebbezés alapján döntött arról is, hogy a Budapest VIII. kerület 53. számú szavazóhelyiségében működő szavazatszámláló bizottság (szszb) megsértette a választás tisztaságának megóvása alapelvét, valamint a jóhiszemű és rendeltetésszerű joggyakorlás alapelvét. A beadványozók azért fordultak az NVB-hez, mert a szavazatszámláló bizottság egyik tagja a személyi azonosság ellenőrzése közben azt kérdezte, kérnek-e a választópolgárok népszavazási szavazólapot, mert "aki nem kér, annak feleslegesen nem adok lapot". Az NVB szerint a szavazatszámláló bizottság tagjának kérdése túlmutat a tájékoztató tevékenységen, sérti a jóhiszemű és rendeltetésszerű joggyakorlás elvét, mert figyelmen kívül hagyta az szszb-tag, hogy a bizottság nem akkor adja át a szavazólapot, amikor azt a választópolgári kéri, hanem mindenképpen - kérés nélkül - átadja.

Az NVB egy fellebbezés elbírálásakor azt is megállapította: jogsértő volt, hogy Márki-Zay Péter a vasárnapi szavazáson a kék szalagot viselte. A bizottság szerint a kék szalag kampányeszköz, viseléséből annak politikai üzenete kiolvasható, de a szavazás napján nem folytatható kampánytevékenység a szavazókörökben, ezért az NVB szerint Márki-Zay Péter megsértette a kampányolás szabályait.

Az NVB határozatai nem jogerősek, ellenük három napon belül lehet jogorvoslatot kérni a Kúriától.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!