szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A vizsgázók remélhetőleg jók valószínűségszámításból és a mértani sorozatokból is, nem beszélve a térgeometriáról.

A középszintű matekérettségi első részében gráfokkal, halmazokkal, geometriával, mértani sorozatokkal, térgeometriával és valószínűségszámítással kapcsolatos feladatok is szerepet kaptak, és még egy BKK-jegyekről szóló példa is akadt közöttük – írja az Eduline.

A középszinten vizsgázók két feladatsort kapnak: az első 10-12 feladatot tartalmaz, ezek megválaszolásához alapfogalmakat, definíciókat, egyszerű összefüggéseket kell ismerni. Az első feladatsor megoldásához 45 perc áll a diákok rendelkezésére – olvasható a HVG oktatási szakportálján.

A második vizsgarész megoldására 135 percet kapnak a diákok, az ebben szereplő feladatok megoldásához szükségük lesz a térgeometriai tudásukra, foglalkozniuk kell halmazokkal, és jó néhány statisztikai fogalmat is ismerniük kell. A szöveges feladatok témái meglehetősen szerteágazók, szó van bennük az új autók értékcsökkenéséről, az iskolai fiú-lány arányokról, de a szőlőtermesztésről is az idei matekérettségi rázósabb szakaszában.

Az Eduline által megkérdezett matektanár szerint volt már a mostaninál könnyebb első rész is a matekérettségik történetében, elmondása szerint a témakörök ugyan nem nehezek, de van pár csavar a rövid feladatokban. Ugyanakkor megjegyezte, hogy vannak azért olyan feladatok is, ahol bőven elég a nagyon alapfokú matektudás is. A szaktanár kiemelte, idén több olyan feladat is van, ahol a diákoknak több kérdésre is válaszolniuk kell. Ezen felül sok olyan feladat is bekerült az első tesztbe, ahol – vagy készen kapott vagy megrajzolandó – ábrákkal kell dolgozniuk az érettségizőknek. Illetve van valószínűségszámítás és kombinatorika is a feladatsorban, ez pedig nem minden diák kedvence – mondta. Sőt, van egy olyan feladat is, ahol bár egy könnyebb számolást kell megoldani, azonban szerepel a kérdésben az „ellentett” szó, ami nem sokszor veszik elő érettségire való készülés közben – tette hozzá.

A matekérettségi második részével kapcsolatban a szaktanár elmondta, hogy az első három feladat esetében a bonyolult megfogalmazás értelmezése okozhatott nehézséget a vizsgázóknak, emiatt van olyan feladat, a 16-os, amibe szerinte sokan bele se fognak kezdeni. Beszélt arról is, hogy a feladatok megoldásához elég sok defincióval kell képben lenniük a diákoknak, ami nem azt jelenti, hogy kívülről kell őket fújniuk, hanem azt, hogy tudniuk kell, milyen típusú feladatok melyik levezetést igénylik. A tanár arra is kitért, hogy összességében a megszokottnál kevesebb valószínűségszámítás és jóval több függvényes példa szerepel az érettségi feladatsoraiban.

Amennyiben az érdekli, hogy mindezekért mennyi volt a maximálisan elérhető pontszám, azt már itt el is áruljuk, az első feladatsor hibátlan kitöltése 30 pontot, a második 70 pontot ért, azaz összesen 100 pontot lehetett szerezni az idei zépszintű matekérettségin. Ha már alig várja, hogy elmerülhessen az esélyek latolgatásában és az egyes feladatokra szerezhető pontok számolgatásában, akkor az Eduline felületén ezt is megteheti.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!