szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Orbán Viktor tusnádfürdői beszédének több gondolata is kísértetiesen hasonlít egy ultrakonzervatív francia író könyvének előszavához. Vannak szó szerint ugyanolyan részek.

Szó szerint egy ultrakonzervatív francia író gondolatait mondta el tusnádfürdői beszédének egy részében Orbán Viktor miniszterelnök – szúrta ki a Telex. Az író a két éve elhunyt Jean Raspail, aki történelmi figurákról és felfedező útjairól írt, a mű pedig, amiből – pontosabban aminek előszavából – szó szerinti részleteket is felhasználtak a beszédhez: a Szentek tábora, Raspail 1973-as vitatott műve, amely a fejlődő országokból Európába tartó migrációt taglalja.

A Telex szerint Orbán ugyan felhívta a hallgatóság figyelmét a műre, azonban ezután bekezdéseken keresztül ismételte annak előszavát. A kérdéses szövegrészlet egyébként pont az, ami miatt számos támadás érte a kormányfőt, amiben a kevert fajokról értekezik.

Orbán azt mondta Tusványoson: „Az internacionalista baloldalnak van egy csele, egy ideológiai cselvetése: az az állítás, az az állításuk, hogy Európában eleve kevert fajú népek élnek. Ez egy történelmi és szemantikai szemfényvesztés, mert összekever különböző dolgokat. Ugyanis van az a világ, ahol az európai népek összekeverednek az Európán kívül érkezőkkel. Na, az kevert fajú világ. És vagyunk mi, ahol Európán belül élő népek keverednek össze egymással: mozognak, munkát vállalnak, meg átköltöznek. Ezért például a Kárpát-medencében mi nem vagyunk kevert fajúak, hanem egész egyszerűen a saját európai otthonában élő népeknek vagyunk a keveréke. És amikor szerencsés a csillagállás, és jó a széljárás, akkor ezek a népek ráadásul egy ilyen hungaro–pannon mártásban össze is olvadnak, egy saját, új európai kultúrát hozva létre.”

Raspail pedig arról ír, hogy “Fajkeveredés, keverék, kevert fajú Franciaország… Ez az innovatív történelmi-szemantikai szemfényvesztés megtette a hatását”, övé a mártásos kifejezés is, csak épp így: “gallo-román mártásban”, illetve azt is írja, hogy ebben a mártásban “Semmi más, csak Európa” volt az, amely beinvitálta magát az otthonába.

A beszéd miatt többen kritizálták Orbánt, Hegedűs Zsuzsa szociológus, Orbán régi barátja, például pont a fenti szavak miatt mondott le miniszterlenöki megbízotti posztjáról kedden, Frölich Róbert országos főrabbi csak annyit írt, hogy egyetlen faj él a földön. A beszéddel kapcsolatban Schilling Árpád antifasiszta öntudatról, Gerendás Péter fókás fajkeveredésről írt.

Ide kattintva eléri a Nyüzsi további cikkeit, azonnali véleményeket, érdekességeket, szórakoztató mémeket, gif-eket, videókat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

Hegedüs visszaírt Orbánnak: Túl sokan hallgattak, amikor születőben volt az a gyűlölködés, amire a nácik építettek

Orbán Viktor magánemberként azt mond, amit akar, de mivel miniszterelnökként mondta el tusványosi mondatait, ezért muszáj volt felállnia – derül ki Hegedüs Zsuzsa újabb, Orbán Viktornak írt leveléből, amelyben felidézi, hogy bár Orbán kiterjedt családot tudhat magáénak, neki a holokauszt miatt nincs annyi rokona.

Lengyel Tibor hvg360

Tusványosi kérdőjelek: Náci beszéd-e Orbáné? Mire gyúrunk 2030-ig?

A „kevert fajú” Európa elleni fellépés volt a legerősebb kifejezés az idei, amúgy meglepően unalmas és demotiváló tusnádfürdői Orbán-beszédből. Lett is visszhangja, pedig a most “náci beszédnek” minősített gondolatok sem újak a miniszterelnöktől, időről-időre előveszi és leporolja azokat, igaz, ennyire egyértelműen még nem fogalmazott. A beszéd újdonsága volt viszont, hogy Orbán szerint 2030-ra már nem utolérni akarjuk az addigra amúgy is válságba kerülő Nyugatot, hanem inkább arra „gyúrunk”, hogy „bevasaljuk”, amivel a világ tartozik nekünk – akármi is az.