szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A NEAK-hoz több ezer betegpanasz fut be az ellátatlanság, a hosszú várólisták és a szakellátások elérhetetlensége miatt.

A szakrendelők ötödével kevesebb beteget látnak el a koronavírus-járvány előtti évhez képest – írja a Népszava a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) főigazgatójának a szavaira hivatkozva. Kiss Zsolt a cikk szerint az Országos Járóbeteg-szakellátási Konferencián ismertette az adatot, és arról is beszélt, hogy több ezer panasz fut be hozzájuk, amely az ellátatlanságot, a hosszú várakoztatást, a szakellátások elérhetetlenségét rója fel.

A NEAK adatai szerint az elmúlt hónapokban összességében 12-14 milliárdnyi szolgáltatáshoz nem fértek hozzá a betegek.

Kiss Zsolt szerint annak, hogy a betegek ellátása nem kezdődik meg idejében, már forintban is kifejezhető következménye van: egyre több drága gyógyszerre és egyéb terápiára érkeznek betegkérelmek.

A szűréseket is visszavetette a főigazgató szerint a pandémia: az onkológia területén körülbelül 20 százalékkal csökkent az elvégzett szűrővizsgálatok száma. Emellett jelentősen csökkent, 47 százalékra esett vissza például a rehabilitációs ellátások teljesítménye is.

A finanszírozó az okok vizsgálata során arra jutott, hogy önmagában a szakorvosok számának csökkenése nem magyarázza a teljesítmény elmaradását, az adataik szerint ugyanis az aktív orvosoknak a pecsétszámuk alapján mindössze 2 százaléka tűnt el a rendszerből.

A váci kórházat vezető Udvari Edina rehabilitációs és neurológus szakorvos is úgy véli, hogy a betegek elmaradásában benne van a paraszolvencia hiánya. Szerinte azonban azért is csökkent a teljesítményük, mert bár a dolgozóik nem lettek kevesebben, a csapat összetétele nagyot változott.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!