Tetszett a cikk?

Huszonnégy szegedi, hódmezővásárhelyi, bordányi, domaszéki és szentesi iskolából eddig összesen 663 pedagógus írt alá egy közös nyilatkozatot, miszerint elítélik a hatalom megfélemlítési módszereit és közösen sztrájkba lépnek, ha egyiküket kirúgják vagy máshogyan retorzió éri az oktatás jobbá tételéért való kiállása miatt. Csütörtökön élőláncot tartanak Szegeden, jövő héten pedig az országos sztrájkhoz is csatlakoznak az aláírók.

„A leghatározottabban elítéljük a hatalom megfélemlítési módszereit, amivel az oktatásügy jobbá tételéért harcoló kollégáinkat büntetik, megalázó módon fenyegetik, méltatlanul elbocsátják!” – olvasható abban a nyilatkozatban, melyet 24 szegedi, hódmezővásárhelyi, bordányi, domaszéki és szentesi iskolából (nem pedig 23-ból, ahogyan elsőre írtuk - a szerk.) eddig összesen 663 pedagógus írt alá, de várják még a további csatlakozókat.

Mint írják: „Kijelentjük, hogy itt helyben, Szegeden és környékén nem tűrjük, hogy bárkit meghurcoljanak, ha a jelenlegi oktatáspolitikával szemben jogosan és határozottan fellép. Amennyiben ez megtörténne, a nyilvánosság minden rendelkezésünkre álló erejével fogjuk megvédeni kollégáinkat, legyen az óvodai, iskolai, gimnáziumi vagy a szakképzésben dolgozó munkatársunk! Egységesen állunk ki egymásért!”

A nyilatkozatot több más szegedi kollégájával együtt kezdeményező Milodánovics-Hegyi Adrienn szegedi tanár a hvg.hu-nak azt mondta, ez azt jelenti, hogy 300 kollégájukhoz hasonlóan

ők is sztrájkba kezdenek és közösen demonstrációkkal hívják fel a figyelmet, ha valakit szankcionálnak az oktatásügyi kiállása miatt.

Hozzátette: a nagyon beszűkített sztrájktörvény ellenére is egyelőre ezt a megoldást választják – például az érettségiztető tanárok a többi órájukban –, de a jövőben más fellépési formákon is gondolkoznak. Mivel a szakszervezetek által meghirdetett gördülő sztrájk lényege, hogy egymásnak továbbadva más-más időpontban tartanak munkabeszüntetést, itt nem ezt alkalmaznák, mert most épp az egyszerre történő kiállás és a szolidaritás a lényeg – jegyzi meg.

A nyilatkozat aláírói kiemelik, hogy egységesen lépnek fel az oktatás bármelyik részterületének a képviseletében az óvodáktól az általános iskolákon át a gimnáziumokig, a Szakképzési Centrumok intézményeitől a tankerületi iskolákig és nem hagyják, hogy megosszák őket.

Az aláíró pedagógusok száma iskolánként

1.     A bordányi Ádám Jenő Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskolából

17 fő

2.     Csongrád-Csanád Megyei Pedagógiai Szakszolgálat Szegedi Tagintézményéből

1 fő

3.              A domaszéki Bálint Sándor Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskolából

11 fő

4.              A szegedi Gedói Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskolából

24 fő

5.              A szentesi Horváth Mihály Gimnáziumból

5 fő

6.              A hódmezővásárhelyi Németh László Gimnázium és Általános Iskolából

37 fő

7.              A Szegedi Arany János Általános Iskolából

43 fő

8.              A Szegedi Deák Ferenc Gimnáziumból

54 fő

9.              A Szegedi Madách Imre Magyar-Angol Két Tanítási Nyelvű Általános Iskolából

22 fő

10.              A szegedi Motiváció Műhely

20 fő

11.           A Szegedi Radnóti Miklós Kísérleti Gimnáziumból

30 fő

12.           A szegedi  Rókusi Általános Iskolából

38 fő

13.           A szegedi  Rókusvárosi II. Számú Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskolából

1 fő

14.           A Szegedi SZC Gábor Dénes Technikum és Gimnáziumból

42 fő

15.           A Szegedi SZC József Attila Általános Iskola és Szakképző Intézmény

36 fő

16.           A Szegedi SZC Krúdy Gyula Szakképző Iskolából

37 fő

17.           A Szegedi SZC Kőrösy József Közgazdasági Technikumból

23 fő

18.           Szegedi SZC Vasvári Pál Gazdasági és Informatikai Technikum

25 fő

19.           A szegedi Szikra Általános Iskolából

8 fő

20.           A SZTE BTK Angol-Amerikai Intézet részéről

17 fő

21.           A SZTE Gyakorló Gimnázium és Általános Iskolából

48 fő

22.           A SZTEJKI Eötvös József Gimnáziumból

35 fő

23.           A szegedi Tabán Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskolából

41 fő

24.           A Szegedi Tömörkény István Gimnázium és Művészeti Szakközépiskolából

48 fő

Összesen

663 fő

Élőlánc és országos sztrájk

Csütörtök délutánra pedig élőláncot hirdettek meg a szegedi Dugonics térre, amit Milodánovics-Hegyi elmondása szerint jelentős részben az aláíró pedagógusok szerveznek, minden iskolából, ahol vannak csatlakozók, képviseltetik magukat. A Szegedi Tanárok Együttműködési Platformja (STEP) és a Veritas Virtus Libertas (VVL) nevű hallgatói közösség által meghirdetett akció Facebook-eseménye szerint azon „körbejár az oktatás szabadságának fáklyája” és a beszédek mellett felolvassák a 663 pedagógus nyilatkozatát.

hvg.hu

A demonstráció felszólalói közt lesz több tanár, szülő, tanárszakos hallgató, de beszédet mond például Szajbély Mihály, az SZTE Kommunikáció- és Médiatudományi Tanszék alapítója is, aki egyébként Szeged díszpolgára. Ezt követően a résztvevők a tervek szerint azt tervezik, hogy akkor is beszüntetik a munkát, ha nem rúgnak ki senkit, október 27-én ugyanis csatlakoznak a szakszervezetek által meghirdetett országos sztrájkhoz, hogy a nyomásgyakorlást fenntartsák.

Nem csak a bérről szól

Egy, a VVL által szervezett október 5-i tüntetésen fogalmazták meg több kollégájával, hogy ugyan többen is tiltakoznak, sztrájkolnak, de csak „kis szigetekként”, nem tudnak egymásról, innen indult el az egyeztetés – emlékezett vissza Milodánovics-Hegyi Adrienn a hvg.hu kérdésére. Szerinte kifejezetten alulról szerveződő a mostani kezdeményezés, azt nem a szakszervezetek indították el, bár az aláírók közt több iskolában ott vannak az ő aktivistáik, tisztségviselőik is.

„Helyi igény volt, hogy fogjunk össze, ne hagyjuk, hogy leszalámizzanak minket, vagy egy-egy kollégát kiemeljenek, és Kölcsey tanáraihoz hasonlóan, példát statuálva, elszigetelten megbüntessenek”

– fogalmaz, hozzátéve: később is szeretnének még hasonló akciókat szervezni. Abban bíznak, így a kormányzatnak előbb-utóbb muszáj lesz komplex módon foglalkoznia az oktatásügy problémáival. Úgy látja, hogy az oktatásügyben régebb óta tartó tiltakozások mellé azért állt most sokkal jelentősebben oda a társadalom, mert sokan megértették, hogy a változtatás igénye nem csak a pedagógusok, hanem a diákok és a szülők ügye is.

„Időhúzás zajlik, nincs kommunikáció, csak a bérkérdésről hajlandók egyáltalán bármit mondani, azt is csupán anyagi haszonszerzésként értelmezik” – értékeli Milodánovics-Hegyi Adrienn a kormányzat eddigi reakcióját. Szerinte minden más követelést, így az intézményi autonómiát, a tanárok és diákok terhelését, az önálló oktatási minisztérium létrehozását és az egyeztetések szükségességét figyelmen kívül hagyják.

„Ígéreteket sokat kaptunk már” – fogalmaz azzal kapcsolatban, hogy Gulyás Gergely kancelláriaminiszter a múlt héten arról beszélt: 2025-re átlagosan bruttó 777 ezer forintot kereshetnek a pedagógusok. Ráadásul ezzel kapcsolatban sincsenek tárgyalások, csak időről-időre bejelentenek valamit a kormányinfón – sérelmezi.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!