szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ugyanaznap terjesztik fel a Karinthy Gimnázium tantestületét a XVIII. kerület díszpolgári címére, amikor az iskola több tanárát is kirúgta a tankerület. A polgármester szerint az önkormányzat azonnali pénzügyi segítséget tervez adni a karinthys tanároknak.

Rendkívüli felmentéssel rúgtak ki nyolc olyan tanárt, aki polgári engedetlenséggel állt ki a sztrájkjoguk csorbításával szemben – közölte szerdán a Belügyminisztérium. További 24 tiltakozó tanárt pedig kirúgással fenyegetett meg a BM. A tanárok közül hatan a XVIII. kerületi Karinthy Frigyes Gimnáziumban dolgoznak. 

Éppen a Karinthy tantestülete volt az, amelyet a múlt pénteken díszpolgári címre terjesztett fel az iskolának helyt adó kerület, Pestszentlőrinc önkormányzata. "Folyamatosan látjuk azt, hogy az ország legkiválóbb iskolái között van a Karinthy Frigyes Gimnázium, ami nem lehetne így kiváló pedagógusok, még kiválóbb tanárok és végzősök nélkül. Önkormányzatunk éppen ezért úgy döntött, hogy fel fogja terjeszteni a Karinthy Frigyes Gimnázium tanári karát a „Díszpolgári címre”, amelyet jövőre átadunk. Remélem, ezzel is ki tudjuk mutatni tiszteletünket az iskola iránt" – ezt még a múlt héten pénteken mondta Szaniszló Sándor, a XVIII. kerület polgármestere.

A polgármester a hvg.hu kérésére megerősítette, hogy a felterjesztésről a szerdai közgyűlésen fognak szavazni. Hozzátette, hogy a díszpolgárság mellett lesz egy rendkívüli napirendi pont is.

Az önkormányzat 10 millió forintot különített el korábban arra az esetre, ha kerületi pedagógusokat retorzió érné tiltakozásuk miatt. Ebből 1-1 millió forinttal támogatják a hat kirúgott tanárt, a többieket pedig az engedetlenség miatt kifizetetlen óráikért kárpótolják.


A BM közleménye szerint tankerületi igazgatók három fővárosi gimnázium nyolc pedagógusának a közalkalmazotti jogviszonyát szüntették meg rendkívüli felmentéssel, december elsejei hatállyal. A minisztériumi közleménye szerint olyan tanárokról van szó, akiket korábban már figyelmeztettek, hogy kirúghatják őket, ha bármilyen okból megtagadják a munkavégzést.

A hvg.hu információi szerint a kirúgott tanárok közül hatan a Karinthy Frigyes Gimnáziumban dolgoznak. Ők azok, akik az első figyelmeztetés után a tankerület elé vonultak diákjaikkal együtt, hogy személyesen a tankerületi igazgatótól vegyék át az erről szóló levelüket. Az RTL Híradó információi szerint egy tanárt a HVG középiskolai rangsorában rendre az első helyen végző Eötvös József Gimnáziumból, egyet pedig a Vörösmarty Mihály Gimnáziumból bocsátottak el.

A BM azt is közölte, hogy további 24 pedagógus kap tájékoztatást az intézményének vezetőjétől arról, milyen következményekkel jár a munka jogellenes megtagadása a Belügyminisztérium szerint.

A kormány a kirúgások kapcsán is állítja, hogy „a diákok érdekeit helyezi mindenek elé.” Szerintük az oktatás javításáért közdő, polgári engedetlenséghez folyamodó pedagógusok a diákok tankötelezettségének teljesítését és a művelődés Alaptörvényben rögzített jogának gyakorlását korlátozzák.

A Belügyminisztérium egyúttal folytatja a tiltakozó tanárok fenyegetését, azt írják: álláspontjuk megingathatatlan, következetesen jártak és járnak el a munkájukat jogellenesen megtagadókkal szemben.

Ahogy arról korábban beszámoltunk, a fideszesek közel fele is egyetért a pedagógusok tiltakozásaival és egyházi iskolák tanárai demonstráltak már az állami rendszerben tanító kollégáik mellett is kiállva.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!