Tetszett a cikk?

A Tanítanék mozgalom múlt heti parlamenti akciója után a kormányközeli csatorna bemutatott egy hangfelvételt, amelyen állítólag a Tanítanék egyik tagja kér tanácsokat Tordai Bence Párbeszéd-képviselőtől. Mind a mozgalom képviselője, mind a politikus megerősítette a hvg.hu-nak, hogy trollhívás hallható a felvételen. Törley szerint nem jött be a tanárok megfélemlítése, ezért most a propagandát is bevetik ellenük.

Múlt hétfőn az Országgyűlés karzatán akciózott a tanár-diák tüntetések szervezésében és a pedagógusok érdekképviseletében részt vevő Tanítanék Mozgalom, a kilenc tagjuk a pólójára nyomtatott betűkből írta ki a szervezet nevét, mire kivezették őket.

Facebook/Tordai Bence

Nem sokkal később a HírTV arról készített riportot, hogy a mozgalom mögött „baloldali pártok állhatnak”. A kormányközeli csatorna ezt egy hangfelvétellel igyekezett alátámasztani, amelyen Tordai Bence párbeszédes országgyűlési képviselő állítólag egy Tanítanék-taggal telefonál, aki azt kérdezi a politikustól, hogyan kommunikáljanak az akcióról, illetve felróják a tanároknak azt is, hogy Csárdi Antal hívta meg őket az Országházba, és Gulyás Mártonhoz köthető a Tanítanék weblapjának üzemeltetése.

Screenshot / HírTV

Az esettel kapcsolatban megkerestük Törley Katalint, aki a szervezet 2016-os megalakulása óta meghatározó szereplője a Tanítanéknak. A Kölcsey Ferenc Gimnáziumból októberben elbocsátott pedagógus a hvg.hu-nak azt mondta:

„a Tanítanék soha, egyszer sem kért tanácsot politikusoktól vagy politikai pártoktól. Ez a felvétel nem tudom, hogyan készülhetett el, valószínűnek tartom, hogy trolltámadás volt – az biztos, hogy a mi közegünkből senki nem hívta fel Tordai Bencét.”

A hangfelvétellel kapcsolatban megkerestük Tordai Bencét is:

a párbeszédes politikus megerősítette, hogy bár ő hallható a hangfelvételen, pártjával kiderítették, hogy a vonal másik végén nem a Tanítanék egyik tagja volt, bővebb részleteket pedig hamarosan közölnek.

Miután mind Törley, mind Tordai hamisnak nevezte a hangfelvételt, megkerestük a HírTV-t a felvétel eredetével kapcsolatban. Cikkünk publikálásáig nem válaszoltak.

Törley Katalinnal egyébként hosszabban beszélgettünk arról, mit gondol a pedagógusok démonizálásáról. Szerinte a mostani lejáratócikkek a kormánysajtóban arról árulkodnak, hogy

„a megfélemlítés nem tántorította el a tiltakozó pedagógusokat, ezért bevetik a propagandafegyvert.”

A HírTV egyébként – mondták el – nem kereste meg a Tanítanékot sem a hangfelvétellel, sem a riporttal kapcsolatban.

Törley Katalin
Túry Gergely

Törley „méltatlannak” tartja azt is, hogy ugyanebben a HírTV-s riportban a diákok kiállását is cinikusan mutatták be: szerinte a most tüntető diákok saját magukért kiálló, tudatos és önálló magyar állampolgárok, az ezt lekicsinylő narratívákat ennél hosszabban nem is kívánta kommentálni.

A pedagógus szerint, ha a Tanítanék együtt is működött az ellenzéki pártokkal (2018-ban például ők készítették el az ellenzéki pártok által elfogadott oktatási minimumot), azt mindig nyíltan tették – most is így történt a parlamenti meghívóval. Ahogy fogalmaz, „egy technikai együttműködésre” került sor, ugyanis csak képviselői meghívóval lehet bejutni az ülésterem karzatára, ezért felvették a kapcsolatot a pártokkal, hogy bemehessenek. Hangsúlyozta: ezt a Tanítanék kezdeményezte, nem pedig a pártok, az pedig várható volt, hogy ezért a meghívót küldő Csárdi Antalt végül megbüntetik – amit sajnál, mert a képviselő nem tudhatta, milyen akcióra készülnek, de az egész ügy sokkal inkább a parlamenti működést, mintsem az érintetteket minősíti.

Megkérdeztük, hogy van-e, vagy lenne-e olyan politikai párt, akivel együtt tudnának működni, és ha igen, milyen feltételek mellett, de Törley azt mondta, ilyenről jelenleg nem tud beszámolni. Jelenleg a Tanítanék követelései Törley szerint kellően autonómok, de ha „a politikai pártok be akarnak szállni mögéjük, akkor hajrá, dolgozzanak ők is a maguk eszközeivel.”

A pedagógus az oktatásért zajló tüntetéseket „rendszerkritikusnak, nem kormánykritikusnak” tartja: a tiltakozáshullámnak nincsenek direkt politikai céljai, de a követelések összefüggnek azokkal a hatalmi struktúrákkal, amelyek a NER-t meghatározzák. Azt gondolja, hogy a kormánnyal lehet bizonyos dolgokról tárgyalni – bérekről, infrastruktúráról –, de az oktatás demokratizálása, az autonómiák visszaállítása „nagyon úgy tűnik, hogy összeegyeztethetetlen a hatalmat gyakorlók államkoncepciójával.”

A NER lényege, hogy egy tanártüntetés is rendszerellenesnek hasson

A tanár-diák tüntetés egy középosztálybeli sztori, és ha nincsenek erős szereplők a civil életben, akik össze tudják hangolni sérelmeiket a rendszer más áldozataiéval, az is marad - véli Gerő Márton szociológus, az MTA Társadalomtudományi Kutatóközpont kutatója, az ELTE Társadalomtudományi Karának oktatója, aki a társadalmi mozgalmakkal és a civil társadalommal foglalkozik.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!